Nacionalinis muziejus Lietuvos liaudies meną reprezentuoja Raukčių kūrybos katalogu

raukciai katalogo pristatymasVainuto seniūnijos Balčių kaime gyvenantys ir kuriantys tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai reprezentuoja Lietuvą tarptautiniu lygiu. Tai dar kartą patvirtina Lietuvos nacionalinis muziejus, neseniai išleidęs itin išsamų talentingos šeimos kūrybos katalogą.

„Tai tik trečias Lietuvos nacionalinio muziejaus serijos „Tradicijos ir dabartis“ leidinys, skirtas liaudies meno tyrinėjimams ir pažinčiai su liaudies meistrais, gebančiais naudotis tradiciniu palikimu ir praturtinančiais jį savo kūrybos savitumu. Todėl džiugu, kad mūsų tautodailininkų darbas yra taip įvertintas“, – sakė katalogo pristatymą surengę Šilutės muziejininkai.

Į Hugo Šojaus dvarą pakviesti liaudies meistrai, tautodailininkai ir meno kūrėjai Angelė ir Vytautas Raukčiai pasakojo, kad jau 40 metų yra neišskiriami kūrybiniame procese, parodose, mugėse ir šventėse. Kaip viena komanda jie darniai dirba kartu: Vytautas meistrauja skrynias, tekina medinius margučius, Angelė juos dažo, margina įvairiais raštais. Kartu jie drožia angelus ir žaislus, kuria skulptūrėles. Angelė dar rašo noveles, Vytautas tapo paveikslus, tekina dubenis, vazas, daro kryžius. Abu kūrėjai vieni pirmųjų Lietuvoje yra gavę tautinio paveldo sertifikatus.

Angelė ir Vytautas už savo kūrybą yra pelnę įvairių apdovanojimų. Vieni reikšmingiausių – „Lietuvos kaimo spindulio“ „Kaimo meistras“ (2006 m.), Šilutės r. savivaldybės premija „Sidabrinė nendrė“ (2007 m.).
Šilutės H.Šojaus muziejaus muziejininkė ryšiams su visuomene Gerda Belokopytova priminė, kad savo sodyboje Balčių kaime Raukčiai įkūrė „Buities ir margučių palėpę“, kuri žinoma kaip pirmas ir vienintelis Lietuvoje margučių muziejus.raukciai sietynas

Per 40 kūrybinių metų jie jau yra surengę 13 autorinių parodų, įvairiuose renginiuose Lietuvoje ir užsienyje kasmet praleidžia 50-60 dienų per metus. Jų margučių, skrynių, tekintų dirbinių, sietynų yra įsigiję Lietuvos ir užsienio muziejai, daug darbų iškeliavę į privačias kolekcijas.

Angelė apie kūrybinį kelią sako: „Mes vienas antram – pirmieji kritikai, patarėjai ir pagalbininkai. Komandoje juk lengviau. Svajonių, planų yra, tik negalima jų be laiko išbarstyti“.

A.Rauktienė pasakojo, kad Lietuvos nacionalinis muziejus jų kūrybą šį pavasarį eksponavo sostinės Parodų rūmuose – margučiais, tekinto medžio ir jūros bangų nugludinto medžio dirbiniais, kauliniais žaislais ir kitais balčiškių kūriniais užpildė didžiulę salę. Prieš Velykas atidaryta paroda turėjo didelį pasisekimą, Nacionalinis muziejus įsigijo apie 1000 Angelės skutinėtų margučių, kitų šeimos darbų. Tada muziejaus specialistai ir pasiūlė Raukčiams parengti jų kūrybos katalogą, reprezentuojantį Lietuvos tradicinį liaudies meną.

Menotyrininkai katalogui atrinko ir nufotografavo šimtus Raukčių darbų: unikalius margučių kalendorius (kiekviename – 365 skirtingai išskutinėti margučiai), skirtus K.Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms ir Maironio 150-ajam jubiliejui, iš 53 putpelių kiaušinukų (skutinėtų!) ir 6 vištų kiaušinių sukurtą rožinį, aukščiausią tautodailininkų kūrybos įvertinimą – „Aukso vainiką“ – pelniusią „Margučių dėželę“, Salomėjai Nėriai skirtą margučių dėželę, kurioje – ant siūlo suverti margučiai, ant kurių vienos pusės išskutinėtos poetės kūryboje minimos gėlės, kitoje pusėje – atvirkščiai (veidrodiniu atvaizdu) išskutinėti posmai (juos galima perskaityti žiūrint į dėžutės dugne įdėtą veidrodį).

raukciai kauliniai laivaiBe to, galima pamatyti Vytauto tekintų medinių žaislų, skrynelių, iš medžio gabalėlių, išmestų jūros, padarytų angelų, iš paukščių ir žuvų kaulų Angelės darytų laivelių, kitų žaislų ir t.t.

Itin muziejų vertinami neseniai Vytauto pradėti kurti unikalūs Mažosios Lietuvos sietynai.

300 egzempliorių tiražu išleistas katalogas platinamas Lietuvos nacionaliniame muziejuje, keliolika leidinių gavo ir Raukčiai. Specialistai sako, kad šis katalogas yra ne tik vertingas Lietuvos kultūrą pristatantis leidinys, bet ir puiki mokomoji priemonė švietimo įstaigų mokiniams, lankantiems technologijų pamokas.

Liaudies meistrai savo sodyboje Balčiuose turi muziejų, kuriame eksponuoja tūkstančius margučių – pačių sukurtų ir parvežtų iš įvairių pasaulio šalių. Jie sako, kad dabar pats metas aplankyti muziejų, kol jo įspūdingiausi eksponatai dar neišpirkti.