Naudotų telefonų prekyboje – sukčių ir vagių knibždėlynas

telefono sukcius pinigineNusipirkti naują išmanųjį telefoną už daugiau nei 1000 litų – užduotis ne kiekvieno kišenei. Nenorintis atsilikti nuo naujų technologijų žmogus gali rinktis kitą variantą – išmanųjį telefoną, sudarius maždaug dvejų metų sutartį su mobiliojo ryšio operatoriumi, pasiimti išsimokėtinai. Tačiau net nereikia daug skaičiuoti, kad suprastumėte, jog kas mėnesį mokant už telefoną mažiausiai po 60 Lt, galiausiai nemažai permokėtumėte. Taip pat ir išmaniojo vertė, kai baigsis sutartis, nebebus tokia didelė.

Vengiantys ilgalaikių sutarčių, neturintys tūkstančių kišenėje, renkasi kitą variantą – perka telefoną iš tų, kam šis jau atsibodo, tačiau dar puikiai veikia. Būtent internete kiekvieną dieną vis atsiranda panaudotų ir naujų telefonų pardavimo skelbimų.

Tačiau čia pirkėjo tyko sukčiai. Užkibus ant sukčiaus užmesto kabliuko, kur kaip masalas naudojamas pigesnis telefonas, galima likti ir be pinigų, ir be išmaniojo…

Pigesnis telefonas – sukčių masalas

Pasidalinti vos karčia netapusia savo patirtimi į „Šilutės naujienų“ redakciją atėjo moteris.

„Nebegalima pasitikėti niekuo!“, – sakė ji, apgauta internetinio pardavėjo, siūliusio pigesnį telefoną.

Nusprendusi įsigyti modernesnį telefoną, ji kelias dienas internetiniame skelbimų portale dairėsi „Samsung Galaxy S III“ telefonų. Akys užkliuvo už skelbimo, kuriame buvo nurodyta mažiausia norimo telefono kaina – 420 Lt.  Kitų tokių naudotų telefonų kainos internete buvo nuo 550 Lt.

Šilutiškė paskambino pardavėjui paklausti, kodėl jis toks pigus. Juo labiau kad skelbime buvo nurodyta, kad telefonas yra be defektų, su dėžute ir visa komplektacija.

Pardavėjas, pasmailinęs liežuvį, šnekėjo taip, kad, pasak šilutiškės, net įsiterpti nebuvo galima: „Telefonų kainos krenta kasdien, tad kodėl man parduoti telefoną brangiai? Telefonas tikrai geras. Tiesą sakant, juo naudojosi mano žmona. Jums dar duosiu ir garantiją, nes turiu savo firmą, kur ir parduodu, ir taisau telefonus“.

Gavusi tokį puikų pasiūlymą, moteris su pardavėju pradėjo tartis, kaip galėtų atsiimti telefoną. Kadangi pardavėjas – iš Klaipėdos, šilutiškė planavo per savaitę nuvažiuoti iki uostamiesčio. Tačiau saldusis pardavėjas primygtinai pradėjo siūlyti geresnį variantą – telefoną perduoti per autobuso siuntą.

Pasak jo, taip moteris telefoną gautų per kelias valandas, ir, kad nė vienas neliktų apgautas, prieš išsiunčiant telefoną, ji pardavėjui turėtų pervesti pusę sumos.

„Jeigu tiks telefonas, pervesit kitą dalį. Jei ne, atsiųsite man jį atgal, o aš jums pinigus“, – tikino jis.

Telefonų taisykloje prekiaujama kosmetika?

„Gerai, kad mažas atstumas nuo Šilutės iki Klaipėdos, todėl užsispyriau su pardavėju susitikti, o ne laukti autobuso siuntos“, – savo nepatiklumu džiaugiasi kraštietė.

Pasakiusi, kad gauti telefoną autobusu ji nenori, o norėtų susitikti asmeniškai, turėjo išklausyti ilgiausią pardavėjo monologą apie autobusų siuntų puikų variantą ir laiko taupymą.

Galiausiai susitarė, kad antradienį moteris atvyks į Klaipėdą ir pasiims telefoną. Baigdama pokalbį moteris paklausė, koks tos jo firmos pavadinimas. Vyrukas atsakė – „Ledoma“.

„Pagalvojau – arba pardavėjas yra geras sukčius, arba geras verslininkas, nes šnekėti mokėjo labai gražiai“, – įspūdį persakė kraštietė. Tik jai užkliuvo vienas to verslininko trūkumas – su kliente jis bendravo, kreipdamasis į ją „tu“.

Suabejojusi vyriškio sąžiningumu, šilutiškė prisėdo prie kompiuterio internete patikrinti, su kuo turės reikalų. Tačiau parduotuvės „Ledoma“ Klaipėdoje nerado… Vyras sakė, kad parduotuvės filialas yra ir Vilniuje. Tačiau paieška internete parodė, kad „Ledoma“ Vilniuje – kosmetikos parduotuvė. Yra tokiu pavadinimu parduotuvė ir Kaune, tačiau veikla – nežinoma ir joje dirba vienas darbuotojas.

Tuomet moteris panoro patikrinti daugiau…

Internautai padėjo neužkibti ant kabliuko

Įtarimai pasitvirtino – į Google.com įvedus vyro telefono numerį, pats pirmasis paieškoje pasirodė tinklapis numeris.info.lt.
Šioje svetainėje žmonės rašo komentarus, jeigu sulaukė kokio įtartino skambučio iš kokio nors numerio, jeigu skambino koks ryšio operatorius, įkyriai siūlantis rinktis jo paslaugas. Taip pat parodoma, kiek kartų šis numeris toje svetainėje buvo ieškotas.
Telefoną pardavinėjusio vyro numeris tinklapyje turi 6 komentarus ir buvo ieškotas 257 kartus.

Komentarai atskleidė visą tiesą: vyras šneka gražiai, tačiau, gavęs pusę pinigų už telefoną į savo sąskaitą, tiesiog dingsta kaip į vandenį, nebeatsiliepia į skambučius.

Patikėti sukčiumi nebuvo sunku. Mat jis atsiuntė savo banko sąskaitos numerį, nurodė vardą ir pavardę – Tomas Raudeliūnas. Kad žmonės dar labiau juo patikėtų, kai kuriems jis į elektroninį paštą nusiuntė netgi savo asmens tapatybės kortelės kopiją.
Komentatoriai teigė, kad pervedę dalį pinigų,  telefono nesulaukė, o vėliau ir pinigų neatgavo. Du komentatoriai teigė, kad jau ir policijai apie sukčių pranešė.

„Atrodė patikimas, įtikinamai šnekėjo. Pervedžiau pusę sumos už telefoną ir net autobuso siuntos numerį jis man atsiuntė. Tačiau nieko negavau. Siuntos numeris buvo išgalvotas. Telefonu vyras nebeatsako, tad likau ir be pinigų, ir be telefono. Kreipsiuosi į policiją. Neapsigaukite kiti“, – dar visai neseniai parašytas komentaras.

Sukčius turbūt pradėjo veikti neseniai – pirmasis neigiamas komentaras parašytas prieš 9 dienas.

Patikrino, ar tikrai nepavyks apgauti

Antradienį šilutiškė gavo pardavėjo SMS: „Ar tikrai atvyksi šiandien į Klaipėdą?“.

„Turbūt, norėjo patikrinti, ar tikrai nebepavyks manęs apgauti…“, – svarsto ji.
Paskambinusi sukčiui, moteris patikino, kad tikrai atvažiuos ir pinigus atiduos į rankas. Jie pradėjo tartis, kad susitiks apie 18-19 valandą, dėl vietos sakė susitars dar susiskambinę. Dar moteris paklausė, ar tikrai prie telefono bus ir jo dėžutė, vyras patvirtino, kad tikrai viskas bus.

Tačiau pradėjus jam skambinti 18 valandą, girdėjosi tik pypsėjimai…

„Kaip matote, sąskaitos numeris ir asmens tapatybės kortelės kopija nėra įrodymai, kad bendraujate su sąžiningu žmogumi. Be to, sukčiai gali „pardavinėti“ ne tik telefonus – jie siūlo ir televizorius, šaldytuvus, ir kosmetiką ar drabužius. Todėl geriausias variantas, jeigu pats negalite to daikto pasiimti iš pardavėjo, prašykite, gal kokie jūsų draugai gyvena tame mieste, kur ir pardavėjas, ir paims daiktą“, – pataria į redakciją atėjusi kraštietė.

Ikiteisminis tyrimas sukčių nestabdo

Kaip galima spręsti pagal komentarus, apie šį sukčių policijai jau pranešta, tačiau jis ir toliau melžia pinigus iš patiklių žmonių.
„Jeigu yra parašytas pareiškimas dėl sukčiavimo, policija pradeda ikiteisminį tyrimą. Po apklausos, jeigu sukčiui nebuvo skirtas suėmimas, žmogus paleidžiamas, paskiriant kitas kardomąsias priemones. Taip jis gali toliau vykdyti nusikalstamas veikas.

Paprastas pavyzdys – naminės degtinės gamyba. Apklausus ar nubaudus gamintoją, jis ir toliau tęsia savo „verslą“, – situaciją komentuoja Šilutės kriminalinės policijos vadovas Vaidas Petniūnas.

Norintiems pirkti internetu jis pataria rinktis saugesnį variantą – internetinės prekybos firmas, o ne privačius asmenis.

Prekyba vogtais telefonais

Dar vieni spąstai: nusipirkus mobilųjį iš privataus asmens pigiau, gali paaiškėti, kad telefonas – vogtas.

„Nėra jokios garantijos, kad nusipirkus mobilųjį iš nepažįstamo asmens, vėliau nesulauksite policijos skambučio į duris dėl to, kad šis buvo vogtas. Jeigu vis tiek perkate mobilųjį iš jums nežinomo asmens, paprašykite, kad jis parodytų savo asmens tapatybės kortelę, įsiminkite jo vardą, pavardę“, – pataria V.Petniūnas.

Patikrinti, kad perkate nevogtą telefoną, galite ir patys: reikia patikrinti skaitmenis ant telefono dėžutės ir sulyginti juos su pačiame telefone nurodytais skaičiais. Tai yra, kiekvienas telefonas turi savo unikalų identifikacinį numerį, vadinamąjį IMEI kodą (angl. International Mobile Equipment Identity).

Šis kodas paprastai yra sudarytas iš 15 skaitmenų. Kiekvienas telefono naudotojas gali jį pamatyti ant telefono dėžutės prie brūkšninio kodo ir telefono klaviatūra surinkti simbolių seką: žvaigždutę, groteles, skaitmenis 06 ir dar kartą groteles. Kodai ant dėžutės ir parodytas telefono ekrane turi sutapti. Sutapus kodams, galite būti ramesni: tikimybė, jog telefonas yra vogtas, šiek tiek mažesnė. Nebent pastarasis buvo vogtas su visa dėžute…