Šilutės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius puikiai vertina naujai gautą įrangą: reanimacinės lovos komplektą ir III klasės echokardiografijos aparatą. Pastarasis itin palengvino kardiologo darbą – sutrikus širdies rimtui, medikui nebereikia ligonio vesti iki jau anksčiau ligoninėje turėto stacionaraus aparato. Naujas echokardiografas yra mobilus – pats kardiologas su juo ateina iki gulinčio ligonio.
Gavus dar vieną reanimacinę lovą su visu įrangos komplektu, šiuo metu Reanimacijos skyriuje iš viso yra 6 tokios lovos.
2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansinė parama leido įgyvendinti „Vidurio ir vakarų Lietuvos gyventojų sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimo, modernizuojant ir optimizuojant sveikatos priežiūros sistemos infrastruktūrą bei teikiamas paslaugas projektą“, pagal kurį buvo atnaujinta ši įranga.
Projektas skirtas mažinti sergamumą bei mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Mat minėtas 6 reanimacijos lovas dažniausiai užima kardiologiniai arba su širdies patologija susiję pacientai.
Pasak Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vadovės Audronės Pikžirnienės, visą dešimtmetį ligonių skaičius šiame skyriuje išlieka stabilus – nei stipriai didėja, nei mažėja.
Mirtingumas nuo ŠKL vakarų Lietuvoje – didžiausias
„Vidurio ir vakarų Lietuvos gyventojų sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimo, modernizuojant ir optimizuojant sveikatos priežiūros sistemos infrastruktūrą bei teikiamas paslaugas projekto“ aprašuose skelbiama, kad ŠKL Lietuvoje sudaro daugiau negu pusę visų mirties priežasčių, apie vieną trečdalį neįgalumo, 15-20 proc. apsilankymų sveikatos priežiūros įstaigose ir 20 proc. visų gydytų stacionaruose ligonių.
ŠKL yra viena opiausių socialinių, ekonominių bei sveikatos priežiūros problemų Lietuvoje, o ypatingai vidurio ir vakarų Lietuvos regionuose: vidurio ir vakarų Lietuvos regionuose 2006 m. mirtingumas nuo ŠKL sudarė 69,4 proc. visų Lietuvoje mirusiųjų nuo ŠKL.
34 Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigos susivienijo bendrai veiklai – sumažinti sergamumą bei mirtingumą nuo ŠKL, pagerinti paslaugų kokybę bei prieinamumą.
Projektas įgyvendintas pagal 2007-2013 metų Sanglaudos skatinimo veiksmų programą, jis finansuotas Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis. ES parama siekė daugiau kaip 133 milijonus litų.
Kaip partnerė šiame projekte dalyvavo ir VšĮ Šilutės ligoninė. Ji gavo 318 tūkstančių litų, kad įsigytų širdies ir kraujagyslių ligų diagnostikos ir gydymo medicininę įrangą.
Už šias lėšas ligoninė įsigijo III klasės echokardiografijos aparatą ir reanimacinės lovos komplektą.
Funkcinė lova tarnauja visiems pacientams
Anestiozologė – reanimatologė A.Pikžirnienė teigia, kad ne tik medikai, bet ir Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus pacientai pajuto šios naujos įrangos naudą.
Gautos reanimacinės lovos komplektą sudaro lova, monitorius ir sumontuota konsolė, kurioje pritvirtinti paciento būklės sekimo monitorius, stacionarus defibriliatorius, plaučių vėdinimo įrenginys, elektrokardiografas, užrašantis širdies darbą popieriuje, infuzinė pompa medikamentams įvesti į organizmą.
Išsivysčius gyvybei pavojingai situacijai, pavyzdžiui, širdies ritmo sutrikimui, šalia lovos esančiu elektriniu širdies defibriliatoriumi tuoj pat atstatoma širdies veikla.
Infuzine pompa pacientui suleidžiami reikiami medikamentai, kurie atstato širdies veiklą ir gerina jos darbą. Visos priemonės reanimacinėje lovoje yra sukomplektuotos taip, kad būtų patogu aptarnauti pacientą ir šis gautų tinkamą priežiūrą.
„Galiausiai, akivaizdi ir paprasta funkcinės lovos pagalba medikui yra ta, kad ji valdoma elektros pultu – didelės jėgos nebereikia norint pakeisti paciento padėtį pagal jo pageidavimus. Komplekte esančios priemonės ne tik patogios pasukti, pakreipti, bet ir įgalina medikus saugiai stebėti pacientą visas 24 valandas ir maksimaliai teikti jam būtiną pagalbą“, – įrangos naudą nusako Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėja.
A.Pikžirnienė teigia, kad šią lovą medikai naudoja ne vien tik kardiologiniams pacientams. „Nelaikome jos tuščios. Funkcinė lova ir jos įranga prieinama kiekvienam mūsų skyriuje esančiam ligoniui“, – sako ji.
Pacientui nebereikia eiti iki echokardiografo
Tuo pačiu metu Šilutės ligoninės įrangą papildė ir III klasės echokardiografas. Echokardiografas padeda medikams įvertinti širdies ertmes, širdies vožtuvų darbą, šio organo pajėgumą ir kitus parametrus.
Dirbti su juo gali tik kardiologas, turintis licenciją, todėl echokardiografas stovi būtent šio mediko kabinete.
Tačiau, kitaip negu anksčiau Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus turėtas echokardiografas, šis aparatas – nedidelis ir mobilus: prireikus, jis privežamas prie širdies miokardo infarktą patyrusio ar kita sudėtinga liga sergančio paciento.
Negalima laukti, kol praeis skausmas krūtinėje
Šiuo metu skyriuje guli 4 pacientai, turintys kardiologinę patologiją. Pasak A.Pikžirnienės, tai yra normali Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus darbo statistika. Dažniausiai čia atsiduria pacientai, patyrę širdies ritmo sutrikimą. Jų kasdieniam gydymui naudojama iš ES struktūrinių fondų finansuoto projekto gauta infuzinė pompa ir elektrinė širdies defibriliacija.
„Mūsų krašte mirtingumas bei sergamumas dėl ŠKL yra tikrai nemažas. Galbūt tai yra dėl to, jog kraštiečiai į medikus kreipiasi tiesiog per vėlai…“, – konstatuoja reanimatologė.
Gydytoja rekomenduoja, tik pajutus nelokalizuotą skausmą krūtinėje ir šiam užtrukus daugiau nei 20 minučių, nepraėjus net po nuskausminamųjų vaistų, kviesti medicinos pagalbą arba atvykti į bet kokios gydymo įstaigos priėmimo skyrių. Mat išvardinti požymiai rodo miokardo infarkto grėsmę.
A.Pikžirnienė sako, kad šis grėsmingą ligą pranešantis skausmas gali pereiti į vieną ar kitą ranką, apatinį žandikaulį. Senesniems žmonėms skausmas gali būti silpniau išreikštas, tačiau juos apima silpnumas, pila prakaitas.
„Pastebėjome, kad laiku nesikreipę pacientai vėliau teisinasi galvoję, kad ligoninė nedirba ar tiesiog laukia, kol skausmas praeis…“, – patirtimi dalijasi skyriaus vadovė.
Kardiologinės pagalbos Šilutės rajone gerinimas
Laiku atvykus pas medikus, pirminę ir net gyvybę išgelbstinčią pagalbą galima gauti Šilutės ligoninėje. Nuo 2007 metų čia miokardo infarktą patyrusiam žmogui taikoma trombolizės procedūra.
Jeigu miokardo infarktą patyręs žmogus per 2 valandas negali būti nugabentas į intervencinės kardiologijos centrą, ir Šilutėje jam medikamentiškai atkemšamos kraujagyslės, naikinamas krešulys. Į veną pacientui suleidžiami vaistai, kurie momentaliai suskystina kraują ir ištirpina trombą širdies kraujagyslėje. Ši procedūra Šilutės ligoninės Reanimacijos skyriuje atliekama nuo 2007 m.
Tolimesnei pagalbai naudojami kiti kraują skystinantys medikamentai, kurie įvedami infuzomatais, vienas iš jų gautas pagal minėtą projektą, finansuojant Sanglaudos skatinimo veiksmų programai.
Po pirminės pagalbos Šilutės ligoninėje, ištirpinus trombą, pacientai tolimesnei kardiologinei priežiūrai, širdies zondavimo procedūrai reanomobiliu pervežami į Klaipėdos Jūrininkų ligoninę.
Pacientas čia turi per 3,5 val. nuo simptomų pradžios atsidurti Klaipėdos ligoninėje, kur jam bus atlikta trombolizės procedūra, atkemšanti smegenų kraujagysles.
Toks pat modernus gydymo klasteris greitu laiku Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje bus įkurtas ir insultą patyrusiems ligoniams.
Rašyti atsakymą