Naują mokestį dujoms pajus visi

dujosFinansų ministerija šiuo metu suka galvą, kaip lanksčiai įgyvendinti ES direktyvą, pagal kurią Lietuva nuo kitų metų gegužės 1 d. turi įsivesti akcizą visoms gamtinėms dujoms.

Kol kas konkrečių skaičių, kokio dydžio akcizas galėtų būti taikomas ar kiek šiuo akcizu pavyktų surinkti pajamų į biudžetą, ministerija neskelbia. Tačiau DELFI kalbinti specialistai įspėja, kad šio naujo mokesčio poveikį pajus visi, mat tai brangintų ir šildymą, ir duoną.

Finansų viceministras „tvarkietis“ Vytautas Galvonas prasitarė, kad Lietuvai beveik nėra galimybių išvengti akcizo gamtinėms dujoms įsivedimo.

„Bet bandysime ieškoti visų galimybių, nes jei gamtinės dujos pabrangs, tai mums labai atsilieps“, – sakė jis.

Lietuva įsivesti gamtinėms dujoms akcizą turi pagal 2003 m. įsigaliojusią direktyvą, kurioje buvo išlyga, jog akcizo gamtinėms dujoms surinkimą galima atidėti dešimčiai metų. Šis terminas kaip tik ir sukanka kitais metais.

„Dabar vyksta dairymasis ir žiūrima, kaip gausis. Jeigu įvestume akcizą gamtinėms dujoms, tai automatiškai pakils šildymo kaina. Yra išlygos, jei vartotojas tiesiogiai perka dujas, kas Lietuvoje labai reta, nes perkama per įmones. Tai įmonėms nuolaidų daryti negalima“, – aiškino V. Galvonas.

Ministerijos atstovas teigė, kad jei akcizo įvedimo atidėjimo jokiais būdais nepavyks pasiekti, bus bandoma įsivesti bent minimalius tarifus.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius tiki, kad šis akcizas būtų puikus būdas papildomam biudžeto pajamų šaltiniui. Tačiau kartu neužsimena, kad tai būtų dar vienas „žaliasis“ mokestis, pasitarnaujantis biokuro gamintojams.

Kaip teigia M. Nagevičius, Lietuva įsivesti akcizą gamtinėms dujoms turės pagal ES direktyvą, pagal kurią numatytas minimalus mokestis 20 Lt/tūkst. kub. m verslo klientams, 40 Lt/tūkst. kub. m privatiems klientams. Jei Lietuva nuspręstų įsivesti būtent tokio dydžio akcizą, jis sudarytų apie 2 proc. dujų kainos.

M. Nagevičius skaičiuoja, kad, pavyzdžiui, jei toks akcizas būtų taikytas 2011 m. į valstybės biudžetą būtų įplaukę papildomi 45 mln. Lt.

Visgi šis akcizas paliestų kiekvieną gyventoją, o sunkiausia būtų tiems, kurie savo didžiąją dalį pajamų būtent ir išleidžia šildymui, elektrai (gaminamai iš dujų) bei pačioms dujoms.

Specialistų komentarus skaitykite čia.