Nauja vakcinos nuo meningokokinės B infekcijos siunta keliauja į gydymo įstaigas

vakcina-2Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvą jau pasiekė nauja vakcinos nuo meningokokinės B infekcijos siunta.   Pastaruoju metu Lietuvoje vakcinos nuo meningokokinės infekcijos trūko, nes padaugėjo besiskiepijančiųjų.

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.

ULAC duomenimis, per penkis šių metų mėnesius Lietuvoje registruoti 46 meningokokinės infekcijos (MI) atvejai, iš jų 4 – mirtys (penktasis atvejis dar nepatvirtintas laboratoriškai).

ULAC medikai primena, kad tėvams ar globėjams, pageidaujantiems  paskiepyti savo vaikus ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės B infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Šios vakcinos kainos valstybė nekompensuoja.

Lietuvoje pradėti skiepijimai nuo B grupės meningokokinės infekcijos 2014 metais ir paskiepyta 338 vaikai, 2015 m. paskiepyti 1042 vaikai, 2016 m. (sausio – balandžio mėnesį) – 1004 vaikai (tėvų ar globėjų lėšomis).

Nuo meningokokinės B  infekcijos saugo ne tik skiepai, bet ir  higiena. Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

reguliariai plauti rankas;
laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų:

karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas.
Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų:
* kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu, ar tai būtų diena ar naktis;
* papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;
* gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;
* jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės

pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu, ar tai būtų diena ar naktis.

Svarbu! Ankstyvas meningokokinės infekcijos gydymas gali išgelbėti gyvybę!