Naujais metais – nauji gatvių ir žvyrkelių rekonstrukcijos planai

gatves lakstingalu_gatveKantrybę praradęs naujakuriškis Rimantas apipylė laiškais Savivaldybės vadovus, mūsų krašte rinktus LR Seimo narius ir net Vyriausybės atstovę Klaipėdos apskričiai. Žmogus nusivylęs, kad jau gal 30 metų nemaža dalis vakarinio miesto pakraščio – Naujakurių kvartalo gatvių – dar vis neasfaltuotos. Rimantas gyvena Kurėno gatvėje, kuri po kiekvieno lietaus tampa neišbrendama klampyne.

Ne kitaip ir Lakštingalų, Kuršių ir kitose šio kvartalo gatvėse, nemaža skundų redakcija gauna ir iš tų šilutiškių, kuriems tenka nuolat važiuoti Durpyno bei Lapalių, ir daugeliu kitų gatvių. Kai kurienaujakuriškiai jau dievažijasi, jog jei kurią dieną tose klampynėse pames kurį mašinos ratą ar detalę, tikrai kreipsis į Teismą ir reikalaus, kad žalą atlygintų rajono savivaldybė… 

Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, jog gerai supranta ir Naujakurių, ir kitose neasfaltuotose gatvėse gyvenančių žmonių nuoskaudas. Tačiau verta žinoti, kad Šilutės mieste yra dar 25 km neasfaltuotų gatvių. O žinant, kiek seniūnijai skiriama Kelių plėtros programos lėšų, nesunku suskaičiuoti, kad paskutinis gatvių kilometras bus išasfaltuotas galimai po… 25 metų.

Ir pėsčiomis klampoja, ir mašinomis plaukia

Metai nauji, o Naujakurių kvartalo gyventojų bėdos senos, – taip galima sakyti dėl to, kad apie čia gyvenančių žmonių vargus, bandant pasiekti darbovietes ar mokyklas, visi rajono laikraščiai parašo bent kelis kartus per metus.

Praėjusieji metai nebuvo išimtis. „Šilutės naujienos“ taip pat savo puslapiuose ne kartą narstė Kuršių, Kurėno, Rasos ir Jovarų bei kitose gatvėse gyvenančių žmonių skundus. Tiesa, metams baigiantis piketą po rajono savivaldybės langais surengę „Rasos“ sodų bendrijos gyventojai savo pasiekė – jau kitą dieną to paties pavadinimo jų gatvėje burzgė (ir dabar dar tebeburzgia) kelią tvarkanti technika.

Tačiau tie, kurie gatvės kaimynų piketams dar nesubūrė, kenčia toliau. Vieni pėsčiomis tas klampynes bando įveikti, kiti – kuriems skubėti ar tolėliau važiuoti reikia – sako visgi plaukiantys per tuos jų gatves semiančius ežerus.

Štai Rimantas iš Kurėno gatvės pasakoja jau ir Vyriausybės atstovei Klaipėdos apskrityje apie savo vargus parašęs. O Lakštingalų g. gyvenantis Jonas dėsto su žmona tvirtai sutaręs: jei kurį rytą važiuodamas į darbą pames kurį automobilio ratą, nedvejodamas kreipsis į advokatus ir surašys ieškinį teismui. O jame pareikalaus, kad patirtus nuostolius atlygintų rajono savivaldybė. Mat šioje gatvėje tvyro jau nebeišdžiūvantys ežerai, kurie po kiekvieno lietaus susilieja… Ir tada žmogus jau visai nebemato kur važiuoja…   

Šilutės seniūnijai – 957 tūkst. eurųGatves Kureno

Praėjusiais metais Šilutės seniūnijai miesto ir kitų gyvenviečių kelių priežiūrai, remontui ir statybai buvo gauta, palyginus su ankstesniais metais ne tokia jau maža suma – 957 tūkst. eurų. Tačiau iš tos sumos bemaž 200 tūkst. eurų teko atiduoti kelių priežiūros ir statybos paslaugų teikėjams už 2016 metais atliktus darbus. Tad konkrečiai 2017 metams numatytiems darbams atlikti liko 792 tūkst. eurų.

Už šiuos pinigus, pasak A.Ivanausko, atlikta tikrai miestelėnams pastebimų darbų. Jau baigtos renovuoti Kęstučio, H.Šojaus, Dariaus ir Girėno gatvės. Rekonstruotas ir iki pat Klaipėdos g. esančio automobilių žiedo pratęstas šios gatvės šaligatvis, jame įrengtas ir apšvietimas. Beja, šis šaligatvis – dviratininkų takas yra dalis pėsčiųjų ir dviratininkų tako į Traksėdžius, kurį taip pat planuojama jau šiemet rekonstruoti. Tereikia sulaukti, kol „Šilutės šilumos tinklai“ paklos naują šiluminę trasą į Traksėdžius.

Pernai rekonstruotas žvyrkelis Žalgirių kaime, kuris čia yra ir pagrindinė gyvenvietės gatvė.

Gaila, bet pernai ištisus metus gausiai lijo, tad kaip niekada buvo gadinami žvyrkeliai ir net senesni asfaltuoti keliai. Kaip niekad daug – net 147 tūkst. eurų – teko išleisti keliams greideriuoti, žvyrkelių duobių, asfalto išdaužoms taisyti. Už tokią sumą, pasak A.Ivanausko, būtų galima kapitaliai renovuoti vieną miesto ar kurios nors gyvenvietės gatvę, įrengiant ir šaligatvį, ir apšvietimą.

Derinama su elektros tiekėjais

Įprastai kaip panaudoti Kelių plėtros programos lėšas (2018 metams skirtų lėšų suma bus žinoma tik apie vasario mėnesį) seniūnijos administracija derina su bendruomenėmis, seniūnaičiais. Didžiausias argumentas pasirenkant kurias gatves pirmiausia rekonstruoti, yra eismo tomis gatvėmis ir keliais intensyvumas.

Tačiau, pasak A.Ivanausko, nemažai įtakos turi ir elektros energijos tiekimo bendrovės „Gilė“ suplanuoti ir įgyvendinami darbai. Elektros tiekėjai turi įgyvendinti savo programą – naikina oro linijas ir elektros energijos tiekimą pertvarko į požeminę kabelių sistemą. O juk iki šiol bemaž visas seniūnijos miesto ir gyvenviečių gatvių apšvietimas buvo pajungtas ant dabar naikinamų elektros linijų atramų. Todėl su elektros tiekėjų suplanuotais darbais tenka derinti ir seniūnijos planuojamą gatvių apšvietimo, o dažnai – net ir šaligatvių renovaciją.

Nes, pasak seniūno pavaduotojo, būtų kvaila nepasinaudoti proga kartu su energetikais nutiesti ir gatvių apšvietimo linijas.
Taip šiemet bendradarbiaujant su elektros tiekėjais buvo rekonstruotas gatvių apšvietimas Pagrynių kaime Žaliosios ir Alyvų gatvėse. Tiems darbams teko panaudoti 107 tūkst. eurų seniūnijai skirtų kelių plėtros programos lėšų. Šiemet skubiai teks gatvės apšvietimo darbus užbaigti Verdainės kaime, nes po elektros tiekėjų atliktų darbų ir čia gatvė liko be apšvietimo.

Planai 2018 metams

Tikimasi, kad ne mažiau darbingi bus ir 2018 metai. A.Ivanauskas „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad šiemetinės Kelių plėtros programos lėšų sumos dar nežino, bet nemano, kad pinigų bus gauta mažiau nei pernai.

Todėl jau yra numatyti ir pirmieji darbai. Būtina apšviesti Verdainės kaimo gatvę, remontuoti žvyrkelius Traksėdžiuose, Pagryniuose, Grabupiuose. Šiuose kaimuose pernykščiai lietūs padarė ypač daug žalos keliams.

Savivaldybės taryba paskutiniajame 2017 metų posėdyje pritarė, kad iš vyriausybės gaunamomis tikslinėmis lėšomis šiemet būtų rekonstruojamos – paklota nauja asfalto danga, nauji šaligatviai ir apšvietimas – Šilutės miesto Miško, M.Jankaus ir Lauko gatvės.

Neabejojama, kad reikia tvarkyti ir Tulpių, Stadiono, Aušros ir Gluosnių gatves. Tačiau kiek darbų tikrai bus padaryta šiemet, tiksliau bus žinoma tik vasario – kovo mėnesį, kai bus žinoma Kelių plėtros programos lėšų suma, ir po to, kai seniūnijos planai bus suderinti su kaimų bendruomenėmis ir seniūnaičiais.