Naująją COVID-19 atmainą ne visada aptinka savikontrolės testai

Augant susirgimų koronavirusu skaičiui, žmonės skundžiasi, kad jaučia COVID-19 būdingus simptomus, tačiau namuose atliekami savikontrolės testai to nerodo. Gydytojai sako, kad šiuo metu cirkuliuojančią koronaviruso atmainą tokie testai ne visada pagauna, ypač pirmosiomis dienomis.

Pasak Aukštadvario PSPC šeimos gydytojos Jurgos Dūdienės, naująją koronaviruso Omikron atmainą medikai vadina „slapuke“, nes pirmas 3 dienas virusas dažnai neaptinkamas. Yra skirtumas ir nuo pradinės pandeminės koronaviruso atmainos – dažnai COVID-19 infekcija praeina be temperatūros, būdingi simptomai – sloga, gerklės perštėjimas, galvos, raumenų skausmas.

Testai jautrūs klaidoms

Kai kurie pacientai teigiamą testą pamatė tik iš ketvirto karto. Tai priklauso nuo to, kokį kiekį viruso gavo žmogus, kiek viruso jau prisidaugino nosies gleivinėje. Būna, kad vienodus simptomus jaučia keli šeimos nariai, nors tik vieno jų testas teigiamas. Taip gali nutikti ir dėl netinkamo testo atlikimo, tačiau jeigu bent vienam žmogui testas parodo koronavirusą, o kitiems pasireiškia panaši simptomatika, tačiau testai neigiami – tikėtina, kad serga visa šeima.

Vaistininkai pastebi, kad šį rudenį savikontrolės greitųjų antigenų testų vaistinėse parduodama daugiau nei pernai. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė sako, kad per lapkritį testų paklausa išaugo 125 proc., palyginti su pernai, o spalį buvo du kartus didesnė nei 2022 m. spalį.

Gydytoja J. Dūdienė sako, kad savikontrolės testai labai jautrūs tam tikroms jų atlikimo klaidoms. Retas žino, kad prieš atliekant testą reikėtų praplauti jūros vandeniu ir išsipūsti nosį, palaukti bent keletą minučių ir tik tuomet atlikti testą. Taip pat reikėtų neskubėti. Kai kuriems žmonėms į nosį kišamas pagaliukas sukelia nemalonius pojūčius, bet vertėtų pakentėti, kad gautume kuo daugiau medžiagos. Negalima pagaliuko tiesiog įkišti ir ištraukti – tam reikėtų skirti 5-10 sekundžių.

Svarbu atidžiai perskaityti testo instrukcijas, nes skirtingi gamintojai nurodo ir skirtingas jo atlikimo sąlygas. Gali skirtis nurodymai, kiek lašiukų lašinti į testo konteinerį. Tas pats galioja ir atsakymo laukimo periodui – vieni gamintojai prašo laukti 5-10 min., kiti iki 15 min. Verta išlaukti visą laiką.

Jau turime antivirusinį gydymą, kuris yra veiksmingas, pradėjus vartoti tabletes per pirmąsias 5 dienas nuo COVID simptomų pradžios.

Jei savikontrolės testai neigiami, o žmogus žūtbūt nori įsitikinti, ar tikrai neserga koronavirusu, gydytoja rekomenduoja atlikti PGR testą gydymo įstaigoje. O tie, kam reikia įrodymų apie persirgtą ligą, praėjus 3-4 savaitėms po ligos gali atlikti antikūnų tyrimą.

Prisiminkime kaukes

Pasak L. Vanagaitės, nepriklausomai nuo to, ar savikontrolės testas yra teigiamas, ar neigiamas, pajutus bet kokius peršalimo simptomus svarbu likti namuose, į darželius bei mokyklas nevesti sunegalavusių vaikų, nepriiminėti svečių. Gavusieji teigiamą testo rezultatą turėtų registruotis pas gydytoją.

Koronaviruso simptomams mažinti tinka tie patys preparatai, kaip ir peršalimo ar gripo. Jei žmogus tikrai žino, jog serga COVID-19, papildomai jis gali vartoti cinką bei vitaminus C ir D, šios medžiagos lengvina ligos eigą. Svarbu nepamiršti ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių, plauti rankas arba jas dezinfekuoti, dažniau vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas.

J. Dūdienė primena, kad kaukių dėvėjimas, kai žmogui su net menkais peršalimo simptomais būtina eiti į viešas vietas, yra sveikintinas dalykas – taip saugodami vieni kitus stabdome visų virusų plitimą ir galime turėti mažesnę susirgimų bangą. Vis tik efektyviausia priemonė, apsauganti nuo sunkaus sirgimo COVID-19 ar gripu bei jų komplikacijų yra skiepai.

„Šiemet pastebime grįžtantį atsakingą požiūrį į skiepus nuo gripo, tačiau klausiančiųjų apie koronaviruso skiepus mažiau. Daugelis sako, kad yra sirgę arba jau skiepijosi seniau, todėl dar kartą skiepytis jiems nereikia. Koronavirusas, kaip ir gripo virusas, nuolat mutuoja, bando prisitaikyti, kad išliktų visuomenėje, todėl atnaujinami skiepai yra įrankis sustiprinti organizmo atsparumą. Vieno vizito metu galima pasiskiepyti tiek nuo gripo, tiek nuo koronaviruso. Be to, nuo COVID-19 infekcijos šiuo metu galima skiepytis atnaujinta, naujai viruso atmainai pritaikyta vakcina“, – sakė J. Dūdienė.

Pagal BNS inf.