Naująją daugiabučių kiemų priežiūros tvarką seniūnas vadina sveikintina

 

silutes bustas_sienauja_kiemaŠilutės rajono savivaldybės taryba šių metų pavasarį priėmė sprendimą, kad už daugiabučių namų teritorijų tvarkymą atsakingi tampa patys gyventojai. Daug metų Šilutėje šiuos darbus vykdė seniūnija biudžeto lėšomis.

Seniūnas Raimondas Steponkus akcentuoja, kad šis sprendimas buvo sveikintinas ir neišvengiamas – tokios tvarkos jau galioja didžiuosiuose šalies miestuose bei rajonuose. Sutaupytas biudžeto lėšas miestas planuoja panaudoti daugiabučių kiemų infrastruktūros gerinimui.

– Seniūne, papasakokite, su kokiomis problemomis susidurdavote prižiūrėdami daugiabučių kiemus?

– Daugiabučių kiemų priežiūra Šilutės mieste buvo vykdoma seniūnijos iniciatyva biudžeto lėšomis. Vidutiniškai per metus tam prireikdavo daugiau kaip 80 tūkstančių eurų.

Noriu priminti, kad už kiemų teritorijos priežiūrą seniai turėjo atsakyti patys daugiabučių gyventojai – lygiai taip pat, kaip ir nuosavų namų šaligatvius ir teritorijas prižiūrintys žmonės. Bet seniūnija sau pasidarė meškos paslaugą, pradėjusi teikti pagalbą daugiabučių gyventojams. Tai, kad seniūnija prižiūri daugiabučių kiemus, tapo tarsi įprasta. Dėl to savivaldybės Tarybos priimtu svarbiu sprendimu kiemų priežiūrą oficialiai perduoti gyventojams, dalis žmonių, tikiu, nėra patenkinti.

– Jūsų požiūriu, kuo nauja tvarka bus naudingesnė gyventojams?

– Seniūnija stengėsi kuo geriau tvarkyti kiemus, tačiau dabar, neabejoju, kontrolė bus daug rimtesnė.
Visų pirma, Šilutės rajono savivaldybės tarybos priimtos Švaros taisyklės aiškiai reglamentuoja kiemų teritorijos priežiūros periodiškumą: namo teritorija turi būti tvarkoma iki 50 m spinduliu, žolė vasaros sezono metu šienaujama ne mažiau kaip 3 kartus, o pačios teritorijos šluojamos ir tvarkomos ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę ištisus metus. Žiemą aiškiai reglamentuotas sniego valymas nuo šaligatvių, jo barstymas druskos ir smėlio mišiniu. Būtent tai turės užtikrinti gyventojai arba namo administratorius. Gyventojai už paslaugą mokės, tačiau visada turės tvarkingą kiemą. Manau, kad tai netruksime pajusti visi. Pats asmeniškai domėsiuosi, kaip sekasi tvarkantiesiems, prisidėsiu prie kontrolės.

– Ar gyventojų įsipareigojimai priklausys nuo namo valdymo būdo: t.y. nuo to, ar daugiabučio bendrąsias patalpas administruoja specializuota įmonė, ar name veikia bendrija, ar pasirašyta jungtinės veiklos sutartis?

– Visais atvejais tvarka vienoda – butų savininkai teritorijos tvarkymą turės užtikrinti patys. Administratorių turintiems namams situacija paprasčiausia – įmonė konkurso būdu išrenka paslaugos rangovą už mažiausią kainą, ir tuo rūpesčiai gyventojams baigiasi. Tuo tarpu kitokiu būdu valdomam namui sprendimą reikės priimti individualiai. Žinoma, galima kooperuotis.

Noriu akcentuoti, kad atsakomybė galios visiems daugiabučiams. Jei teritorija nebus prižiūrima ir nebus valoma įgaliotų asmenų ar įmonių, butų savininkams grės baudos.

Jeigu gyventojai nenori mokėti pinigų valytojams, visada gali teritoriją tvarkyti patys. Seniūnijai reikėtų pateikti tik įgalioto asmens kontaktus. Visgi, tai nėra formalumas – bus vykdomi tikrinimai, ir švara privalės būti.

– Kaip sekasi miestams ir rajonams, kuriuose daugiabučių gyventojai jau anksčiau moka už kiemų tvarkymą?

– Tokia tvarka jau įvesta Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Radviliškyje, Marijampolėje, Ukmergėje, Gargžduose, Tauragėje ir kt. Domėjomės artimiausių miestų ir rajonų patirtimi, ir ji tikrai yra teigiama. Labiausiai dėl to, kad teritorijų priežiūrą atlieka specializuotos komunalinių paslaugų įmonės, kurios turi profesionalią įrangą, techniką, apmokytus darbuotojus. Antra, tokioms įmonėms  už įsipareigojimų nevykdymą numatyta griežta atsakomybė, taigi jos stengiasi. Kai gyventojai moka pinigus, jie natūraliai yra suinteresuoti sekti rangovų darbą savo kieme.

– Ar šilutiškiai aktyviai renka atstovus, kurie bus atsakingi už kiemų priežiūrą?

– Didelę dalį Šilutės daugiabučių namų administruojantis „Šilutės būstas“ paskelbė konkursą kiemų tvarkymo rangovui išrinkti. Kiek mums žinoma, nugalėtojas jau aiškus ir šiuo metu derinami formalumai. Gyventojams bus paskaičiuota teritorijos priežiūros kaina pagal buto plotą ir jiems papildomų atstovų rinkti nebereikės.

Bendrijos ir jungtinės veiklos sutartį sudarę butų savininkai taip pat pamažu renkasi tvarkdarius. Jei norės, jie šią paslaugą taip pat galės pirkti iš „Šilutės būsto“ rangovo.

– Seniūnija per metus sutaupys 80 tūkstančių eurų, kuriuos anksčiau išleisdavo daugiabučių teritorijoms tvarkyti. Kam šie pinigai bus skirti dabar?

– Sutaupytos Savivaldybės biudžeto lėšos bus skiriamos daugiabučių kiemų (automobilių stovėjimo aikštelių ir šaligatvių) atnaujinimui. Jau dabar pradėtas Melioratorių alėjos kvartalo atnaujinimas.