Naujamečiai laisvadieniai: vieniems – darbas, kitiems – pramogos šaltyje

gamtoje ant ledo masinosIlgai laukta žiema, regis, nepavėlavo – spustelėjo kaip reikiant ir netgi pačiu laiku – kaip tik sulaukus Naujųjų. Tad šventinėmis dienomis nuo sėdėjimo užstalėse pavargę pamariškiai jau galėjo susigalvoti įvairiausių žiemiškų darbų ir pramogų.

Raginti jų nereikėjo: vieni su fotoaparatu rankose, poromis ar tiesiog augintinius už pavadėlio vesdamiesi ieškojo įspūdingų šalčio surakintos gamtos vaizdų, kiti šeimomis rinkosi ant kiekvieno užšalusio vandens telkinio, bandė pačiūžas ar šiaip padų slidumą. O ekstremalesnių pojūčių mėgėjai, sulaukę visa žinančių bičiulių skambučio, skubiai pylė į termosus karštą arbatą ir suko į jaunų automobilininkų pamėgtą žemumą ant Šlažų kaimo pievų. Čia sekmadienio pavakarę jau buvo susirinkę arti pusšimčio automobilių. Nepažeisdami tvarkingos eilės, jų vairuotojai kantriai laukė, kol ir jiems nusišypsos laimė mašina sukti „saulutes“ ant slidaus ledo… Aplinkosaugos specialistai jų kol kas nevaikė, bet žada tai daryti ateityje.

Medikams ir socialiniams darbuotojams šventės irgi nebuvo labai įtemptos – nei sušalusieji, nei benamiai neplūdo ieškoti pagalbos.

Šalčio pikas – sekmadienio naktįgamtoje Kursmariu musa lede

Šilutės hidrometeorologijos stoties specialistų sukaupti duomenys rodo, jog 2016-uosius pasitikome spaudžiant minus 11,1 laipsnio šaltukui. Termometrų stulpeliai nedaug kilo ir pirmąją metų dieną, o kadangi tądien dar ir vėjo greitis siekė iki 11 m/s, tad atrodė, jog yra kur kas šalčiau.

Sausio 2-osios naktis buvo dar šaltesnė – tąnakt šalo iki 14,4 laipsnių. O šalčio piką Šilutė pasiekė naktį į sekmadienį – sausio 3-ąją, kuomet termometrai mūsų mieste buvo nukritę net iki minus 17,8 laipsnių.

Šalta buvo ir dieną, bet kadangi tądien vėjas buvo silpnas – vos 3-4 m/s, ypatingo žvarbumo nejautėme. Visos šios paros vidutinė temperatūra siekė minus 14 laipsnių.

Vyr. stebėtoja Onutė Bubulienė jau suspėjo palyginti istorijon nuėjusius 2015-uosius su keletu ankstesniųjų metų.

Ji sako, jog praėjusieji metai ir mūsų krašte turėjo tą pačią tendenciją, kuri nerimą kelia pasauliniu mastu – vidutinė temperatūra buvo net 1,9 laipsniais Celsijaus aukštesnė už daugiametį vidurkį. Visų 2015 metų vidutinė temperatūra siekė plius 8,7 laipsnius, kai norma yra 6,8 laipsnio.

Vėsesni už normą buvo tik trys metų mėnesiai – gegužė, birželis ir spalis, visi kiti viršijo temperatūros normą.
Metai buvo ir gana sausi – per visus 2015-uosius Šilutėje iškrito 658,9 mm kritulių, kai norma yra 797 mm. Taigi iki normos pritrūko dar 138,1 mm.

Beje, sausesni už normą buvo net treji paskutinieji metai – 2013, 2014 ir 2015-ieji. O štai dar trys ankstesnieji – 2010, 2011 ir 2012-ieji drėgmės mūsų kraštui atseikėjo daugiau nei vidutiniškai.

Nuo šalčio gūžėsi rusniškiai, bet ne automobilininkai

gamtoje ledai atmatojeŽiemiškais vaizdais savaitgalį buvo galima pasigėrėti prie Pamario vandens telkinių. Ledas baigė užtraukti Šyšą, tik menkos properšos po tiltu buvo matyti ir Atmatoje, o didžioji šios didžiausios mūsų krašto upės dalis prieš Rusnę jau buvo sukaustyta aštrių ne kartą lūžusio, todėl it plūgu pervažiuoto ledo kampų.

Pasivaikščioti poromis ar su gyvūnėliais išėję rusniškiai ir į salą atvykę svečiai naująja promenada grožėtis žiema ėjo gūždamiesi ir supdamiesi į šiltus šalikus.

Kuršių marių priekrantės prieš Naujuosius buvo bangų mūšos plakamos, todėl ledo perlais aplipdytos atrodo ypatingai žiemiškai.

Ledu pasidengusios pievos – tikras džiaugsmas vairuojančiam Šilutės jaunimui, kurio didžiulis būrys – gal koks 100 – jau išbandė jo tvirtumą savo automobiliais. Įprastai jaunieji ekstremalai savo vairavimo įgūdžius ir mašinų slydimą tikrinasi Rusnės tilto papėdėje. Bet šiemet tenykštės pievos iš rudens nebuvo užlietos, todėl ir ledo ten beveik nėra. O ten, kur jo salelės jau susidarė, pačiuožinėti stabtelėjo kelios šeimos su vaikais.

Užtat ištisi būriai jaunų automobilistų atrado Pagrynių ir Šlažų kaimų sandūroje esančias pievas, mirkusias nuo rudens. Dabar dideli jų plotai pasidengė ledu. Sekmadienio pavakarę čia jau būriavosi apie 30 automobilių, o atvažiuojančiųjų eilė beveik nenutrūko. Dažniausiai – su kompanija (kad nebūtų liūdna), gurkšnodami iš termosų arbatą (kad nesušaltų) vieni jaunuoliai ir merginos savo eilės laukė tiesiog mašinose, kiti klausėsi jau ratą ledu apsukusiųjų įspūdžių. Čia, regis, niekam nebuvo šalta.

Šilutės aplinkosaugininkai šių žiemos pramogų ištroškusių jaunuolių sekmadienį nei matė, nei baudė. Gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis ateityje žadėjo elgtis taip, „kaip reikalauja taisyklės“, o jos, kaip žinia, draudžia važinėti vandens telkinių apsaugos zonoje ir nuvažiuoti nuo kietosios kelio dangos Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje.

Anot S.Sudeikio, nubaustų vairuotojų dėl važinėjimo pievomis buvo ankstesniais metais, jokių papildomų leidimų tokioms pramogoms nebus duota ir šiemet.

„Ateity reaguosim“, – sakėS.Sudeikis, ir patarė jaunimui verčiau pasiieškoti kitokių pramogų.

Nelaimės baigiasi ir laimingai

Spėliojome, jog sparčiai didėjantis šaltis privertė sukrusti ir tuos, kas tiesiog neturi namų. Bet Šilutės socialinių gamtooje Garnys2paslaugų centre sužinojome, jog laikino apnakvindinimo paslaugos čia švenčių dienomis paprašė vos trys žmonės – po vieną iš Šilalės, Pagėgių ir Šilutės.

Centro vyriausioji socialinė darbuotoja Onutė Klasauskienė sakė, jog tie klientai, kurie paslaugomis naudojosi pernai, išeidami paliko skolas, tad šiemet grįžti negali, kol jų nesumokės. Jie apsigyveno kas kur: vieni – garažuose, kiti – rūsiuose.

Šilutės ligoninės Traumų skyriaus gydytojai nušalusių pacientų dar negydo, nes tokių tiesiog nebuvo. Pasak vedėjo Adulio Valodskos, matyt, visos kitos Šilutės tarnybos dirba taip gerai, kad medikams darbo sumažėjo. Bet tai, anot ilgamečio gydytojo, tik pajuokavimas, nes jis gerai žino, jog nušalusieji galūnes medikų pagalbos ieško po kelių dienų ar net savaičių – tada, kai nušalimo požymiai tampa nebeginčytini. Matyt, taip bus ir šįkart.

Tačiau gydytojas ragina nedelsti, ir įtarus nušalimus kuo greičiau kreiptis į medikus.

Rimtos traumatologų pagalbos prireikė vienam nelaimingai Naujuosius šventusiam vyrui, kurį kompanijoje buvusi moteris „pavaišino“ peiliu į nugarą. Peilis vidaus organų nepalietė, nes atsitrenkė į stuburo ataugą, tad naujametinė nelaimė, galima sakyti, baigėsi laimingai.

Laivininkai iškėlė laivus

Besiartinantys šalčiai dar prieššvenčiu privertė sukrusti ir pramoginių laivelių savininkus – kelti juos į krantą. Prieš Naujuosius darbas virte virė Mingėje: kranas vieną po kito kėlė iš vandens laivus. Vieni laivininkai gabeno savo turtą namo, kiti nutarė žiemai juos palikti buriuotojų klubo teritorijoje.

Susigūžusių garnių siluetai šen ten matėsi Kintų tvenkinių nendrynuose, jie, matyt, ir liko čia žiemoti. Ir tai – jau ne pirmą žiemą taip.

Pamario laukai ir pievos – dar be sniego, tad stirnoms ganyklos – sočios. Tik kažin ar ilgam – meteorologai jau antrąją savaitės pusę prognozuoja snygį.