Naujas ambicingas projektas rūpinsis meldinės nendrinukės ir ją globojančių ūkininkų gerove

meldine nendrinuke_seminarasPenktadienį aplinkosauginė organizacija „Baltijos aplinkos forumas“ Nemuno deltos ūkininkams pristatė naują ambicingą projektą, skirtą meldinės nendrinukės apsaugai.

Per septynerius projekto įgyvendinimo metus Pamaryje pradės veikti biomasės perdirbimo cechas, Šyšos ir Sausgalvių polderiuose bus įrengta vandens lygio reguliavimo sistema, bus suburta speciali meldinės nendrinukės apsaugos specialistų grupė, o Tyruose paukščiams atsivers dar 177 ha apleistų teritorijų.

„Naujasis projektas tęsia daugiau nei prieš šešerius metus Pamaryje ir kitose vietovėse pradėtus darbus siekiant išsaugoti rečiausią Europos giesmininką – meldinę nendrinukę. Nepaisant nežymaus šių sparnuočių daugėjimo pastaraisiais metais Pamaryje bei Lietuvoje, pasaulinė populiacija toliau mažėja. Kova dėl šio unikalaus paukščio išlikimo dar nelaimėta, turime ir toliau drauge su ūkininkais ir vietos žmonėmis stengtis jam padėti, – sakė daugeliui vietos ūkininkų jau gerai pažįstamas Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Gamtininkų manymu, visos veiklos Nemuno deltoje ir Pamaryje sudarys dar geresnes sąlygas meldinei nendrinukei ir jas globojantiems ūkininkams.

Biomasės perdirbimo cecho įrengimas turėtų bent iš dalies išspręsti vėlai nušienautos žolės išvežimo ir utilizavimo klausimą, vandens lygio reguliavimas padėtų išsaugoti meldinių nendrinukių mėgstamus viksvynus ir užtikrinti tinkamas ūkininkavimo sąlygas.meldine nendrinuke_paukstelis

Iš vietos gyventojų ir ornitologų suburta meldinės nendrinukės apsaugos specialistų grupė palaikys nuolatinį ryšį su ūkininkais, informuos juos apie jų teritorijose einamaisiais metais perinčias meldines nendrinukes, teiks patarimus apie specialias šio paukščio apsaugai skirtas agroaplinkosaugines priemones. Tokiu būdu tikimasi paskatinti dar daugiau ūkininkų rūpintis retojo giesmininko gerove. Na, o didžiausia meldinių nendrinukių buveinė Lietuvoje – Tyrų pelkė (Kliošių kraštovaizdžio draustynyje) – dar padidės.

„Šiuo metu gamtininkų keliamas pagrindinis tikslas – į tarptautinį tinklą sujungti tarsi dėlionės detalės pabirusias ir viena nuo kitos nutolusias bei izoliuotas meldinių nendrinukių populiacijas. Tai – ilgas, kelis dešimtmečius trunkantis procesas. Šio tinklo kūrimas prasidės naujojo projekto metu Lietuvoje ir Baltarusijoje“, – toliau dėstė Žymantas Morkvėnas.

Be jau minėtų veiklų Pamaryje, projekto metu bus įgyvendinami ir labai ambicingi siekiai dar 5-iose projekto teritorijose Lietuvoje ir Baltarusijoje.

Pirmą kartą pasaulyje bus atlikta meldinių nendrinukių translokacija. Iš didžiausios pasaulyje meldinių nendrinukių populiacijos Baltarusijoje šių paukščių jaunikliai bus perkelti į nykstančią populiaciją Žuvinto biosferos rezervate.

Apie 20 000 ha užimančioje teritorijoje vyks buveinių atkūrimo darbai, kurių metu bus taikomos ne tik tradicinės, bet ir inovatyvios technologijos pvz., apleistame durpyne bus išbandyta naujoviška metodika – sėjamos viksvinės kultūros. Taip pat bus vykdomi moksliniai tyrimai, vietos bendruomenes įtraukiančios veiklos.
Projektą remia Europos Sąjungos „LIFE“ programa.