Naujas regioninio parko Lankytojų centras Rusnėje jau laukia svečių

LANKYTOJU CENTRASNemuno deltos regioninio parko (NDRP) direkcija jau persikraustė į naujas savo patalpas Lankytojų centre Rusnėje.

Pasak direkcijos vadovo Vaido Pavilonio, liepos paskutinę savaitę valstybės komisijai buvo priduoti Lankytojų centro naujieji pastatai, o iki rugsėjo 1 dienos bus baigti įgyvendinti Saugomų teritorijų departamento prie Aplinkos ministerijos projekto „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“ visi baigiamieji aplinkos tvarkymo ir dokumentacijos darbai.

Lankytojų centro statybaą finansuota Aplinkos ministerijos ir Europos sąjungos Regioninės plėtros fondo lėšomis. Šioms statyboms, baldams ir įrangai buvo skirta 0,724 mln. Eur (2,5 mln. litų).

Pasak direktoriaus V.Pavilonio, rugsėjo 18 dieną visi, besidomintys Nemuno deltos regioninio parko veikla, suinteresuotų įstaigų ir įmonių bei savivaldos atstovai bus pakviesti į NDRP Lankytojų centro Rusnėje atidarymą. „Neabejojame, kad Lankytojų centras Rusnės Kuršmarių gatvėje papuošė miestelį ir padidins Rusnės salos bei Nemuno deltos regioninio parko žinomumą, padidins salos lankytojų srautą ir pagyvins turizmo paslaugų plėtrą Rusnėje“, – sako V.Pavilonis.

Įšoko į paskutinį vagonąLANKYTOJU CENTRAS 6

V.Pavilonis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad nuo 2010 metų laukė eilės, kad ir Nemuno deltos regioniniame parke būtų pradėtas statyti Lankytojų centras. Lietuvoje yra 32 įvairūs regioniniai parkai ir 22 iš jų panašius lankytojų centrus jau turi.

NDRP lankytojų centras Rusnėje, pasak V.Pavilonio, yra paskutinis toks objektas, kokį Aplinkos ministerija planavo statyti. „Galima sakyti, kad įšokome į paskutinį vagoną, vildamiesi pasiekti svajonę“, – sakė V.Pavilonis. Visą tą laiką nuo 2010 metų regioninio parko direkcijos darbuotojai baiminosi, kad Lietuvą kamuojantys finansiniai sunkmečiai nesustabdytų svajonės Rusnėje pastatyti Lankytojų centrą, kuriame žmonės susipažintų su regioninio parko veikla, Nemuno deltos unikalumu.

Oazė turistams

LANKYTOJU CENTRAS 4Lankytojų centras yra bemaž Rusnės miestelio centre, todėl, V.Pavilonio nuomone, jis bus puiki pirmoji oazė turistams, norintiems gauti pirminę informaciją apie Nemuno deltos kraštovaizdį ir čia esančią gyvūniją bei augmeniją. Nuo čia prasidės kelionių maršrutai pėstiesiems, dviratininkams, norintiems keliauti automobiliais ar net laivais, ir tai, kas pateikta informacinėje medžiagoje, pamatyti natūralioje aplinkoje.

0,5 hektaro sklype pastatyti du administracinės paskirties pastatai, sudarantys pusiau uždarą kiemą ir atkartojantys tradicinį pamariškių sodybos užstatymą. Visa teritorija yra aptverta tvorele, kad apsisaugotų nuo šalia esančių sodybų palaidų gyvūnų.   Kieme esanti automobilių stovėjimo aikštelė ir pėsčiųjų takai padengti betoninėmis trinkelėmis. Aikštelėje gali tilpti pora keleivinių autobusų ir apie 10 lengvųjų automobilių. Be to, yra vieta statyti dviračius. Norintiems paužkandžiauti čia pat, Lankytojų centro kieme, jau baigiama dengti nendriniu stogu pavėsinė.

Pagrindiniame 436 kv. m ploto administracijos pastate bus specialistų kabinetai, ekspozicijų salė, patalpos darbui su lankytojais. Kitame perpus mažesniame pastate įrengta konferencijų salė, vestibiulis, eksponatų saugojimo patalpa.
Pastatai bus šildomi geoterminio šildymo įranga. Pastatų architektūra atspindi Nemuno deltos ir Rusnės salos kraštovaizdžio ir tradicinės architektūros savitumą.

Pasak V.Pavilonio, lankytojų centro pastatuose puikiausiai jausis ir žmonės, turintys judėjimo negalią, nes jiems sudarytos patogios sąlygos pasiekti bet kokią patalpą – administraciniame pastate įrengtas liftas, visos WC patalpos pritaikytos ir neįgaliesiems.

Nauda Rusnės miestelio žmonėmsLANKYTOJU CENTRAS 3

NDRP Lankytojų centras ne tik pagražino Rusnės miestelį, bet, V.Pavilonio nuomone, jis taps naudingas ir čia gyvenantiems bei verslus sukūrusiems žmonėms.

Lankytojų centre svečiai gaus visą informaciją apie miestelyje teikiamas paslaugas: viešąjį maitinimą, apgyvendinimą kaimo turizmo sodybose, keliones laivais, baidarėmis ir kateriais, gidų paslaugas kelionėms po Rusnės salą ir vedlių paslaugas į geriausias žvejų mėgėjų žvejybos vietas.

Norėtų kurti gamtos mokyklą

LANKYTOJU CENTRAS 2Senosios patalpos Šilutėje, Lietuvininkų g. 10 pastate, kur lig šiol glaudėsi NDRP direkcijos darbuotojai, greičiausiai atsidurs valstybės Turto fondo aukcione. Senąjį regioninio parko Lankytojų centrą, esantį Rusnės salos pakraštyje, Pakalnės k. 40, kuris buvo įkurtas vadinamojoje „Vyriausybės viloje“, regioninio parko direkcija labai norėtų išsaugoti direkcijos reikmėms.

V.Pavilonio nuomone, čia Skandinavijos ir senosios Europos šalių pavyzdžiu galėtų būti įkurta Gamtos mokykla. Joje galėtų veikti vaikų ir jaunimo savaitgalinės ar vasaros stovyklos, juolab kad čia pat prasideda daug maršrutų, kuriais vaikštant galima stebėti išskirtinius šio krašto augalus ar gyvūnų buveines.

Šalia senojo Lankytojų centro yra puiki aikštė turistams apsistoti su palapinėmis, organizuoti įvairius edukacinius renginius, sportines varžybas.