Naujas rekordas: Švėkšnos parke – daugiau kaip 1700 moliūgų žibintų!

moliugai 1 pArtėjant Visų šventųjų dienai, Švėkšnos miestelio pasididžiavim – grafų Pliaterių dvaro parką – vėl apšvietė magiška moliūgų žibintų šviesa.

Nepaisant, kad moliūgų manija šiemet užsikrėtė visa Vakarų Lietuva, dėmesio švėkšniškių išaugintai tradicijai nepritrūko: jau penktus metus iš eilės akcijoje „Mes už šviesą“ buvo minios dalyvių, žiūrovų,prekeivių, o moliūgų žibintų skaičius šiais, atrodytų, moliūgams augti nepalankiais metais, buvo vėl rekordinis.

Jau pirmąjį vakarą šių išskaptuotų monstriukų skaičius perkopė 1500 ribą, o antrąją dieną jų skaičius pasiekė 1714.

Priminsime, prieš 5 metus pirmoji moliūgų žibintų akcija buvo surengta miestelio centre, joje nušvito 38 moliūgai, 2011-aisiais parke buvo įžiebti 668, 2012-aisiais – 1128, o pernai – 1627 moliūgų žibintų.

Moliūgų nespėjo skaičiuoti

Palikti savo atvežtą išskaptuotą moliūgą bei pasivaikščioti istorinėmis vietomis net dvi dienas, spalio 30-ąją ir 31-ąją, lankytojai plūdo iš visos Lietuvos.

Norintieji aplankyti parką ir pasigrožėti moliūgais žibintais, turėjo apsišarvuoti kantrybe, nes du vakarus į miestelį ir iš jo nusidriekė automobilių virtinės.

Anot organizatoriaus, technologijų mokytojo Vaido Didžiūno, šiemet nebuvo iškeltas tikslas pasiekti moliūgų žibintų skaičiaus rekordą, tačiau vienas po kito moliūgai pildė parko erdves net iki šeštadienio vėlumos, tad galutinio jų skaičiaus organizatoriai neužfiksavo – tikriausiai žibintų buvo dar daugiau nei 1714.

Skaptavo ir profesionalai, ir naujokai

Penktadienį per pietus Švėkšnos Tradicinių amatų centro kiemelyje ėmė veikti moliūgų žibintų skaptavimo dirbtuvėlės. Čia savomoliugu svente DSCN7187 meninius gebėjimus galėjo pademonstruoti ir profesionalai, skaptuojantys moliūgus ne pirmus metus, ir naujokai.

Privežtų iš dirvos moliūgų šalimais gulėjo nemenki kalnai, ir jie kruopščių dirbtuvėlių dalyvių rankose bemat virto žibintais.

Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokiniai kartu su dailės mokytoja Jūrate Leoniene sakė, jog žibintus šioje akcijoje skaptuoja ne pirmus metus – padaryti moliūgą žibintą nesunku, tereikia šiek tiek fantazijos ir kantrybės.

Dėmesingai susikaupęs jau ne vieną moliūgą išskaptavęs Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro mokinys Jonas Bucius  prisipažino, kad jam šis „darbas“ labai patinka. „Galėčiau skaptuoti visą dieną“, – sakė Jonas. Tądien jis su bendraklasiais atvežė į parką 4 moliūgus ir dar dvigubai tiek išskaptavo dirbtuvėlėse.

Viena iš moliūgų žibintų gaminimo profesionalių galima pavadinti švėkšniškę abiturientę Akvilę Nausėdaitę, kuri šioje šventėje dalyvauja ne pirmus metus. Šiemet mergina gerą valandą kantriai plušėjo prie išsirinkto moliūgo, o galutinis rezultatas pranoko ir pačios lūkesčius. Akvilė pagamino plačiai besišypsantį moliūgą, kuris tarp dantų laiko „auką“ – mažą moliūgėlį.

Net 15 išskaptuotų moliūgų žibintų į parką atvežė švėkšniškis Laimonas Būdvytis su sūnumis.  Anot vyro, jis su šeima kasmet dalyvauja akcijoje ir specialiai jai skiria dalį savo užaugintų moliūgų.

Moliūgus vežė iš visos Lietuvos

moliugu svente plungiskiai balsiai DSCN7313Į moliūgų skaptavimo dirbtuvėles atvyko smalsuolių ir iš tolimesnių rajonų. Štai kauniečiai Justinas, Justina ir Marta susigundė atvykti į Švėkšą, išgirdę apie akciją iš draugų.

„Moliūgus skaptuojame pirmą kartą“, – prisipažino kauniečiai. Jie į dirbtuvėles atvyko gana anksti, tačiau prisipažino, jog kantriai lauks vakaro ir grožėsis magiška žibintų šviesa.

Panaši priežastis tądien į Švėkšną atviliojo ir klaipėdiečių trijulę. Igoris, Laura ir Mindaugas kasmet girdėdavo iš draugų, jog čia per akciją „Mes už šviesą“ būna labai gražu. „Šiemet suradome laisvo laiko ir iš giminių, močiučių gavę moliūgų atvykome į Švėkšną. Tikimės ne tik išskaptuoti keletą moliūgų, bet ir pamatyti nuostabų vaizdą, kai parką apgaubs žibintų švieselės“, – sakė pašnekovai, užsukę sušilti prie kavos puodelio į Tradicinių amatų centrą.

Daugelio praeivių ir dalyvių dėmesį patraukė į dirbtuvėles atskubėjęs plungiškis Andrius Balsys su šeima. Vyras su užsidegimu ėmęsis dailinti vieną moliūgą bemat jį pavertė gražia gėle. Dar didesnę nuostabą sukėlė jau atvežtas šios šeimos moliūgas žibintas – tarsi iš medžio išraižyta žmogaus galva.

Paklaustas, kur mokėsi raižymo ir skaptavimo meno, A.Balsys prisipažino, jog yra savamokslis ir raižymu užsiima tik tuomet, jei reikia ką nors pagaminti namuose. „Ir pernai buvome atvažiavę, tačiau pavėlavę visa diena – spalio 31-ąją tada beradome jau išdegusius žibintus“, – sakė Danutė Balsienė. Šiemet, norėdami nepavėluoti, plungiškiai informaciją stebėjo spaudoje ir iš anksto ruošėsi. Ir pernai, ir šiemet šeima iš Plungės moliūgų žibintų skaičių padidino atsiveždami po du žibintus.

Tarp gausybės įmantrių, baisių ir šmaikščių moliūgų parke įsikūrė ir vienas iš monstriškiausių. Daugiau nei 2 metrų skersmens moliūgas žibintas buvo atvežtas iš Šiaulių. Jį, naudojant uždarų porų poliuretano technologiją, pagamino ir specialiai akcijai „Mes už šviesą“ dovanojo pastatų šiltinimo profesionalai – UAB „Termas“.

Beje, daugelis parko lankytojų tik labai arti priėję įtikėjo, jog šis moliūgas ne tikras, o dirbtinis.

Viliojo moliūginiai gardumynai

Išradingumu moliūgų žibintų kūrėjams nenusileido ir prekybininkai, kurių tomis dienomis parke taip pat buvo atvykusių iš visos Lietuvos. Moliūgų keksiukai, bandelės, pyragėliai, blyneliai, uogienės, pagardai, saldainiai ir gėrimai kvietė pasigardžiuoti visus praeivius.

Švėkšniškės sesutės Morta ir Aistė Aidukytės siūlė pačių iškeptus keksiukus, Saugų vaikų globos namų auklėtiniai, globojami Šilutės soroptimisčių, – gardžios moliūgų uogienės, Švėkšnos neįgaliųjųdraugijos nariai, atidirbę moliūgų skaptavimo dirbtuvėse, čia pat kepė moliūginius blynelius ir vaišino moliūgų gaiviuoju gėrimu. Beje, viena draugijos narė pasigyrė, jog išskaptavo net 70 moliūgų!

Visokiais gardumynais, pagamintais iš moliūgų, viliojo ir kavinės „Viesulas“ pardavėjai bei jau 20-metį kepinių verslu užsiimanti švėkšniškio A.Toliušio įmonė.

Prekeivė Viktorija sakė, jog moliūgas tapo savotišku Švėkšnos simboliu, kuris prieš kelerius metus subūrė bendruomenę gražiam tikslui – auginti moliūgus ir paskutinįjį spalio savaitgalį iš jų padaryti jaukų  stebuklą – šviesos šventę.

„Moliūgai ne tik skanūs, bet vertingi maistiniu  požiūriu“, – sakė Viktorija. Anot pašnekovės, nors šiemet vasara ir pagailėjo lietaus, tačiau jų šeima užaugino nemažai šių daržo gėrybių. „Tėtis kas vakarą laistė moliūgus, kad šie užaugtų. Norėdama įsitikinti, kaip jie auga, kasdien matavau moliūgų skersmenį“, – pasakojo Viktorija. Anot merginos, moliūgo skersmuo per parą padidėdavo 2 centimetrais.

Tarp moliūginio asortimento buvo ir įvairių suvenyrų. Štai Vilniuje šiuo metu gyvenanti iš Saugų kilusi Birutė Balasevičienė siūlė įsigyti pirties kepurių ar šiltų kailinių šalikų, tautodailininkai Laima Stankutė ir Remigijus Jucius viliojo senovine raugo ir juodąja keramika, radviliškiečiai „Medinukų kraitė“ žavėjo žaismingais suvenyrais ir ekologiškais žaislais.

Moliniais suvenyrais prekiavo ir „Saulės“ gimnazijos mokiniai, kurie kartu su dailės mokytoja J.Leoniene šventei ruošėsi iš anksto.

Besimėgaujantys kulinariniu paveldu taip pat galėjo dalyvauti ir duonos kepimo edukacijoje, kurią surengė UAB „Kartenos naminė duona“ kepėjos.

Tris dienas sklido žvakių šviesa

Kai penktadienio vakarą parkas paskendo tamsoje, prie vilos „Genovefa“ surengtas iškilmingas šventės atidarymas. Jo metu magišką atmosferą sustiprino susikaupti kviečianti muzika, padovanota klaipėdiečių populiariosios klasikos grupės „Verona“.

Neįprastą reginį sukūrė ir profesionalus parko apšvietimas, sklindantis ne tik iš moliūgų ar parke esančiame tvenkinyje plaukiojančių šimto žvakelių.

Po šventės kalbintas vienas akcijos organizatorių V.Didžiūnas neslėpė dėkingumo vietos rėmėjams, kurie paaukojo lėšų ir už jas buvo nupirkta apie 2000 žvakučių, suspindusių moliūguose. Anot pašnekovo, didelį darbą atliko ir policijos pareigūnai, kurie abu vakarus budėjo miestelyje bei reguliavo itin intensyvų automobilių srautą.

„Iš pradžių buvome išsigandę, jog šiemet nepavyks sukurti tokios magiškos dvasios bei moliūgais žibintais apšviesti visą parką, kaip ankstesniais metais, bet jau pirmąjį vakarą maloniai likome nustebę. Vos pradėjo temti, iš visų Lietuvos kampelių į miestelį ėmė plūsti žmonės su moliūgais“, – „Šilutės naujienoms“ pripažino V.Didžiūnas.

Šventės lankytojai džiaugėsi, kad akcija truko ne vieną dieną, kad moliūgų žibintai degė ir šeštadienio vakarą, ir sekmadienį.

Nors organizatoriai kvietė apsieiti be helovyniškų šėlionių, išlaikyti rimtį, bet šeštadienį Klaipėdos automobilių klubo „BucketClub“ nariai ir draugai neatsispyrė pagundai aplankyti Švėkšnos moliūgų parko. Šmaikštieji automobilininkai uždegti žibintus atvyko persirengę vaiduokliškais personažais. Nemažas būrys „baisuoklių“ sukėlė švėkšniškių nuostabą.

Skaičiuojama, kad per savaitgalį Švėkšnos parke apsilankė per 10 tūkst. lankytojų.

Neplanuotai pasiekus naują moliūgų žibintų rekordą, renginio organizatoriai apsisprendė vėl pateikti tai įrodančią medžiagą Lietuvos rekordus fiksuojančiai agentūrai „Factum“, kad vėl oficialiai būtų užfiksuotas rekordinis skaičius.

Pirmadienį švėkšniškių laukė ne mažesnis iššūkis – sutvarkyti parką. Pasak seniūno Alfonso Šepučio, darbų – kaip gerą kiaulę pasipjovus… Parką tvarkantys žmonės atskirai rinko žvakučių liekanas, rūšiavo šiukšles, o moliūgus perdavė vienam ūkininkui ir Švėkšnos medžiotojų būreliui – medžiotojai juos sušers žvėreliams.       

Dėl didelio moliūgų šventės lankytojų skaičiaus, kelis kilometrus iki Švėkšnos nusidriekė automobilių eilė.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume