Naujas Švėkšnos miestelio akcentas – skulptūra Nepriklausomybės akto signatarui K.S.Šauliui

sveksnos paminklas_signatarui_sauliuiLietuvos valstybės 100-metų pasitinkančią Švėkšną rudenį papuoš naujas paminklas – miestelio centre, Liepų aikštėje, iškils Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Kazmiero Stepono Šaulio skulptūra.

5,5 metro aukščio, iš bronzos ir granito pagaminto paminklo autorius – žymus skulptorius, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Arūnas Sakalauskas.

Skulptūros pastatymą finansuoja privatus rėmėjas – tolimas K.S.Šaulio giminaitis, klaipėdietis verslininkas Vytautas Lygnugaris.

Įamžintas gimtinėje ir pirmojoje mokykloje

1918 m. vasario 16 d. dvidešimt signatarų pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą, kuriuo Lietuvą atskyrė nuo visų valstybinių ryšių, kada nors buvusių su kitomis tautomis. Tarp šių šviesuolių buvo ir iš Švėkšnos seniūnijos Stemplių kaimo kilęs prelatas, profesorius K.S.Šaulys, kuris Švėkšnoje baigė pradinę mokyklą.

Jis kartu su kitais XX a. pradžios veikėjais ne tik klojo nepriklausomos Lietuvos pamatus, bet ir aktyviai dalyvavo to meto politiniame, visuomeniniame bei socialiniame gyvenime.

Baigiantis II pasauliniam karui, vengdamas galimų represijų, K.S.Šaulys emigravo į Vakarus, vėliau apsigyveno Šveicarijoje, Lugano mieste. 1964 m., sulaukęs garbingo amžiaus, K.S.Šaulys mirė ir buvo palaidotas tame pačiame Šveicarijos mieste, kur ir gyveno. Vėliau jo palaikai perlaidoti Romos Vereno kapinėse.

2011 m. spalio 29 d. Šv. Brigitos ordino vienuolyno namuose Lugane K.S.Šauliui buvo atidengta atminimo lenta. Dvasininkui skirta ekspozicija yra saugoma ir Vilniaus signatarų namuose.

Kiekvienais metais prieš Vasario 16-ąją K.S.Šaulio atminimas, kaip ir kitų Nepriklausomybės akto signatarų, yra pagerbiamas Lietuvos prezidentūroje.

Švėkšniškiai irgi jau yra įamžinę garsiojo krašto šviesuolio atminimą. 1994 metais, praėjus 30 metų nuo K.S.Šaulio mirties, Stemplėse, šalia šimtametės liepos, pastatytas stogastulpis, žymintis buvusios K.S.Šaulio tėviškės vietą. Ant 5,5 m aukščio ąžuolinio paminklo su išskaptuotu K.S.Šaulio bareljefu užrašyta: „Šiame kaime gimė Vasario 16-osios Akto signataras prelatas Kazimieras Šaulys 1872- 1964”.

2012 m. signataro vardas įprasmintas Švėkšnos „Saulės” gimnazijoje – aktų salei suteiktas visuomenės ir valstybės veikėjo Kazimiero Stepono Šaulio vardas.

Paminklą atidengs rugsėjį

Paminklas K.S.Šauliui Švėkšnoje numatytas pastatyti Liepų aikštės skvere.

Priminsime, kad nuo 2003 metų šioje miestelio vietoje stovėjo medinis paminklas – koplytėlė, skirta iš Švėkšnos apylinkių kilusiems knygnešiams atminti.

Knygnečių atminimo skulptūra iš Liepų aikštės niekur nedings – ji tik perkelta per kelis metrus nuo būsimo paminklo K.S.Šauliui, į šiaurinę aikštės pusę.

„Kiek naujasis paminklas įsipins į bendruomenės gyvenimą, koks jis bus patrauklus akcentas, parodys pats gyvenimas”, – „Šilutės naujienoms” komentavo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.

Miestelio centre esanti Liepų aikštė – didelė žmonių traukos vieta. Netoli aikštės yra Šv.Apaštalo Jokūbo bažnyčia, Švėkšnos sinagoga. Akmenų grindiniu grįstoje aikštės dalyje kelis kartus per savaitę vyksta turgus.

Aukštai iškilusį naująjį paminklą juos apvali 6,60 m skersmens aikštelė. Knygnešių paminklą ir K.S.Šaulio paminklą sujungs betoninių trinkelių takas.

Miestelio centrą papuoš ne tik nauja skulptūra, bet ir sutvarkyta aplinka – bus atnaujinti takai, įrengtas apšvietimas, pastatyti suoliukai su šiukšlių dėžėmis.

Iš skvero numatyta iškelti informacinį stendą bei „Krepšinio” akmenį. Esama autobusų stotelės stoginė nebus keičiama.

Skulptorius A.Sakalauskas kuria Nepriklausomybės akto signataro K.S.Šaulio bronzinę skulptūrą. Ji stovės ant granito kolonos, pastatytos ant pilkai balto granito postamento. Paminklo kolonos priekinėje dalyje bus užrašas: „1918 metų Lietuvos nepriklausomybės akto signataras prelatas Kazimieras Steponas Šaulys”. Nugarinėje kolonos dalyje bus iškaltas 1918 metų Lietuvos nepriklausomybės akto tekstas.

Jeigu visi numatyti darbai įvyks sklandžiai, paminklą planuojama atidengti šių metų rugsėjo 16 dieną.

Papuoš žaliąją salelę

Švėkšnos seniūnas A.Šeputis pasakojo, kad svarstymas su bendruomene dėl skulptūros statybos įvyko dar balandžio mėnesį.

Susitikimo metu buvo numatyta, kad K.S.Šaulio skulptūra turėtų pakeisti Knygnešių paminklą. Tokiam sprendimui niekas neprieštaravo, pretenzijų nekėlė. Viskas vykta, kaip ir buvo numatyta.

„Kiekvienas naujas akcentas yra svarbus – ir skverelis bus sutvarkytas, ir apšvietimas. Skverelis akmens grindinio aikštėje yra tarsi žalia salelė, nes čia auga daug medžių, o vasarą krenta šešėlis. Žmonės mėgsta čia pasėdėti, palaukti ar tiesiog pailsėti”, – sakė A.Šeputis.

Birželio 27 dieną 17 val. Šilutės seniūnijos salėje organizuojamas viešas susirinkimas, kurio metu bus galima teikti pasiūlymus dėl statinio projektinių pasiūlymų. Pasiūlymus galima teikti ir el. paštu gintaras@a405.lt, ir viešo susirinkimo metu.

Su parengtais projektiniais pasiūlymais galima susipažinti Šilutės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriuje, Dariaus ir Girėno g. 1, Šilutėje, iki 2017-06-27, darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00 val., tel. (8 441) 79 268, Savivaldybės interneto svetainėje www.silute.lt