Birželio 28 dieną į gatves išriedėjo 22 nauji greitosios pagalbos automobiliai „Volkswagen Crafter 4motion“. Vieno jų raktelius Sveikatos apsaugos ministras (SAM) Aurelijus Veryga įteikė ir Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorei Linai Stanišauskienei. Tai bus penktasis GMP automobilis, dirbantis Šilutės rajone.
„Šiuo automobiliu labai džiaugiasi darbuotojai. Jis erdvesnis, aukštesnis, su keturiais varomais ratais. Tai mums didžiulė paskata, nes iškvietimų gauname vis daugiau“, – džiaugiasi PSPC vadovė.
Liepos pabaigoje į automobilį bus įmontuota trūkstama medicininė įranga, tai tikėtina, kad rugpjūtį jis jau skubės pas pirmuosius pacientus.
PSPC darbuotojai džiaugiasi
Šiuos automobilius LR sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu sukūrė „Altas komercinis transportas“. Jie priskiriami B klasei, todėl yra pritaikyti pacientų pervežimui, pirminei jų apžiūrai ir būklės stebėjimui. Juose sumontuota moderni automatinė gaivinimo sistema, pakeičianti rankinį širdies masažą, taip pat daugiau nei 250 kg kelianti, ypatingai lengva stuburo imobilizavimo lenta, paciento transportavimo kėdutė bei modernūs daugiafunkciniai neštuvai.
Numatyta, kad trūkstamą medicininę įrangą automobilius eksploatuosiančios įstaigos susikomplektuos individualiai, pagal konkrečius poreikius. Gydymo įstaigai likusios įrangos sumontavimas gali kainuoti apie 5000 eurų. Naujieji automobiliai yra „Euro 6“ kategorijos, todėl atitinka griežčiausias anglies dvideginio arba CO2 emisijos normas. Jie yra testuoti ir sertifikuoti pagal Europos Sąjungoje galiojantį greitosios pagalbos standartą, todėl yra saugūs tiek transportuojamam pacientui, tiek paramedikams. „Čia kaip kabinetas ant ratų“, – džiaugiasi naująjį automobilį iš Vilniaus parvairavęs vairuotojas Žydrūnas Rupainis.
Jis parodė daugelį automobilio pliusių. Jis aukštesnis, taigi vairuotojui geriau matyti kelias. Automobilio medicinos skyrius yra pritaikytas dviejų medikų darbui, taigi erdvus, bus galima patogiau prieiti prie paciento. Patogiai išdėstyti ir skyreliai medikamentams, priemonėms susidėti. Ligonį galima vežti tiek gulintį, tiek sėdintį.
Atsižvelgė į GMP parko būklę
SAM per dvejus pastaruosius metus į GMP parko atnaujinimą investavo daugiau nei 8 mln. eurų Valstybės investicijų programos ir Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšų: sveikatos priežiūros įstaigoms paskirstyti 24 A tipo, 11 C tipo (reanimobiliai) bei 147 B tipo GMP automobiliai.
Automobiliai savivaldybėms paskirstomi atsižvelgiant į jų sveikatos priežiūros įstaigų GMP parko būklę – mašinų ridą, gamybos metus ir pan. Pirmiausia naujomis transporto priemonėmis yra aprūpinamos didžiausiais sveikatos netolygumais pasižyminčiose teritorijose esančios gydymo įstaigos bei tos įstaigos, kurių GMP automobiliai yra labiausiai nusidėvėję ir nebetinkami naudoti.
Pasak L.Stanišauskienės, ligšiol Šilutės rajone dirbo 4 GMP automobiliai, iš kurių vienas Žemaičių Naumiestyje. Pas ligonius skubantys automobiliai nusidėvi labai greitai. Pavyzdžiui 10 metų automobilis jau laikomas senu.
18 metų GPM vairuotojo darbą dirbantis Ž.Rupainis sakė, kad iškvietimų skaičius per parą būna nuo 6 iki 16. Su šiais automobiliais kartais tenka skubėti ir į Klaipėdą, Kauną.
Tikisi, kad sumažins mirtingumą
Ministro A.Verygos teigimu, šalies GMP parko atnaujinimas būtinas ne tik dėl to, kad paskutinį kartą tai buvo daryta prieš beveik 10 metų.
„Tai yra dalis sveikatos sistemos reformos siekiant pagerinti sveikatos priežiūros paslaugas bei užtikrinti savalaikį pacientų pristatymą į aktyvaus gydymo įstaigas, ypač patyrusių ūmų miokardo infarktą ar galvos smegenų insultą. Daugiau ir modernesnių GMP automobilių reiškia efektyvesnį gydymą jau pakeliui į ligoninę, mažesnį mirčių nuo ūmaus infarkto ir insulto skaičių bei geresnes medikų darbo sąlygas“, – teigia ministras A.Veryga.
Tikimasi, kad tai per ateinančius metus padės sumažinti mirtingumo dėl miokardo infarkto rodiklį nuo 98,02 iki 68 atvejų 1000 stacionaro ligonių, o patyrusių galvos smegenų insultą – nuo 203,1 iki 160 atvejų 1000 stacionaro lovų.
„Greitoji medicinos pagalba – vartai, pro kuriuos dažnas pacientas patenka į sveikatos sistemą. Nuo to, kaip tie vartai funkcionuoja, didele dalim priklauso, kokią nuomonę susidarys pacientai apie visą sistemą, – teigia Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos vadovas Nerijus Mikelionis. – Džiugu, jog Sveikatos apsaugos ministerija skiria didelį dėmesį GMP ir svariai prisideda prie mūsų teikiamų paslaugų gerinimo ne tik organizacine, bet ir materialine prasme. Tikiuosi, jog GMP automobilių parko atnaujinimas padės įstaigų vadovams skirti didesnį dėmesį ne automobilių parko atnaujinimui, o darbuotojų kompetencijos ir darbo sąlygų gerinimui“.
Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos direktorius Rosvaldas Gorbačiovas tvirtina, kad gelbstint gyvybę svarbi kiekviena minutė. Tuomet kiekvienas detalė yra labai reikšminga.
„Svarbu ne tik turėti patikimą transporto priemonę, bet ir tinkamas darbo sąlygas paramedikams bei visą reikalingą medicininę įrangą. Mums labai malonu pažymėti, kad naujieji šiuolaikiški ir modernūs greitosios medicininės pagalbos automobiliai, kurie šiandien yra perduodami šalies ligoninėms, pagaminti Lietuvoje, Vilniuje. Šį pakankamai sudėtingą projektą įgyvendino Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės įmonė „Altas komercinis transportas“. Esame tikri, kad šie automobiliai tarnaus ilgai, su jais bus nuvažiuotas ne vienas šimtas tūkstančių kilometrų ir bus išgelbėta ne viena gyvybė“, – sakė R.Gorbačiovas.
Rašyti atsakymą