Naujasis Šilutės PSPC direktorius A.Čeponis: „Pokyčių bus. Taupysime“

ceponisNuo sausio vidurio Šilutės pirminiam sveikatos priežiūros centrui laikinai vadovaujantis gydytojas chirurgas Algimantas ČEPONIS prieš pusantro mėnesio laimėjo Savivaldybės skelbtą konkursą ir tapo nuolatiniu šios įstaigos direktoriumi.

Ilgametis medikas neslepia, kad prieš pusmetį ėmė vadovauti kolektyvui, kuriame tvyrojo „įkaitusi atmosfera“, bet džiaugiasi, kad dabar ji po truputį „vėsta ir rimsta“. Naujasis direktorius kartu su kolektyvu skaičiuoja, tariasi, svarsto ir planuoja, kur ir ką keis, kad būtų patogiau pacientams ir geriau darbuotojams. Pagrindinis skaičiavimų tikslas – kad uždirbti pinigai nebūtų leidžiami be reikalo, o juos sutaupius būtų galima padidinti darbuotojams atlyginimus.

Akivaizdu, kad šioje įstaigoje per artimiausią pusmetį bus pokyčių.

Mano, kad reikėtų apjungiančios įstaigos

Ne vienerius metus Šilutės PSPC drebinę neramumai lyg ir nurimo, jau pusmetis apie konfliktus centre ir teismus nebegirdime. Tiesa, visi dar laukia Aukščiausiojo teismo išaiškinimo dėl galimybės jungti PSPC su Šilutės ligonine.
Kokia naujojo direktoriaus nuomonė apie galimą pirminės sveikatos priežiūros centro sujungimą su Šilutės ligonine? A.Čeponis sako, jog dar iki užverdant teismams dėl buvusio Šilutės PSPC vadovo Liutauro Indriuškos atleidimo iš pareigų jis buvo išsakęs savo nuomonę šiuo klausimu. Jo manymu, sujungti vertėtų visas rajono viešąsias įstaigas – pirminės sveikatos priežiūros centrus. Įsteigus vieną juos jungiančią įstaigą būtų galima dirbti racionaliau: šiek tiek sumažinti etatų, sutaupyti pinigų ir pakelti atlyginimus dirbantiems žmonėms.

Dabar ne viename mažesniame rajono PSPC susiklostė tokia situacija, kad medikai nebegali išeiti atostogų, nes nebėra kam jų pakeisti, o vienas gydytojas turi uždirbti pinigus visai įstaigai – dažniausiai 7-9 darbuotojams. Pasak A.Čeponio, tai yra neracionalu.

Pokyčiai tam, kad augtų atlyginimai

Apie kai kurių etatų mažinimą galvojama ir Šilutės PSPC. Šiuo metu, pasak A.Čeponio, buhalterija skaičiuoja, skaičiuoja ir skaičiuoja… Koks pelnas gautas įstaigoje per du šių metų ketvirčius, kiek lėšų bus gauta iš Sveikatos apsaugos ministerijos padidinus įkainius. Mat nuo liepos 1-osios ministerija padidino kai kuriuos įkainius, ir medikai turės galimybę užsidirbti šiuos pinigus gydydami pacientus.

Kurių įstaigos sričių darbuotojams gresia etatų mažinimas?

Direktorius sako, jog galbūt bus apjungti Statistikos skyrius ir buhalterija. Iki šiol įstaiga turi dvi kasas – tai yra nepatogu ir pacientams, ir personalui, tad ateityje liks tik viena.

Permainų, A.Čeponio nuomone, reikia ir Odontologijos skyriuje, nes čia  neišvengiama ilgų eilių. „Sieksime, kad eilės mažėtų, todėl bus daugiau gydančių odontologų etatų, bet šiek tiek mažės kitų sričių specialistų“, – sako A.Čeponis.

Pokyčių bus ir laboratorijoje. PSPC šiuo metu turi savo laboratoriją, tačiau kai kurie sudėtingi biocheminiai tyrimai joje neatliekami. Tad dėl tokių tyrimų numatyta kreiptis į Šilutės ligoninės laboratoriją.
Greičiausiai mažės ir valytojų.

„Ką galėsim mažinti – mažinsime, kur bus naudinga – jungsime. Arba pirksime paslaugas, jeigu taip bus mums pigiau. Žodžiu, darysime viską, kad sutaupytume, o iš to galėtume didinti atlyginimus“, – tokią įstaigos viziją piešia naujasis jos direktorius.
Ar tai reiškia, kad Šilutės PSPC buvo išpūstų etatų?

Pasak A.Čeponio, kad ir nelabai daug, bet būta vietų, kur pinigai buvo leidžiami neracionaliai ir be reikalo.
Šiuo metu naują įstaigos struktūrą ir visas galimybes jis aptarinėja su Savivaldybės administracija, meru ir rajono Tarybos politikais. Ir patikina, kad iki Naujųjų metų įvyks nemažai pokyčių.

Visų tų pokyčių rezultatas turėtų būti maždaug 5-7 procentais išaugę centro darbuotojų atlyginimai.

Teko atiduoti daugiau nei 12 000 eurų

„Galima sakyti, kad aš dar tik susipažįstu su visa centro „virtuve“. Be to, visus pokyčius planuoju ne vienas: nuolat tariamės su įstaigos Gydymo, Stebėtojų ir Slaugos tarybų nariais“, – sako A.Čeponis.

Skaudus smūgis šiai įstaigai buvo daugiau nei 12 tūkstančių eurų praradimas, kuriuos, teismo sprendimu, teko atiduoti priverstinai iš darbo atleistam PSPC vadovui L.Indriuškai.

Tiesa, šiuo metu bylą dar nagrinėja Aukščiausiasis teismas, ir jei bus pripažinta, kad L.Indriuška atleistas teisėtai, jis šią sumą turės grąžinti įstaigai.

Be to, artimu metu panašios, o gal ir dar didesnės sumos prireiks, norint įrengti vadinamąjį DOTS kabinetą, kuriame bus stebimi ir gydomi tuberkulioze sergantys ir pagrindinį gydymą stacionare jau gavę asmenys. Kabinetą įsteigti Šilutės PSPC turės savo lėšomis. Kabinetas bus įrengtas Tulpių g. 12A name, netoli Greitosios medicinos pagalbos skyriaus.

Tačiau chirurgas A.Čeponis neketina pasinerti vien tik į administracinį darbą ir užmiršti kelią į operacinę. Jis sako, jog šiek tiek dirbs ir Šilutės ligoninėje, be to, chirurginius ligonius ir toliau konsultuos Šilutės PSPC poliklinikoje.