Antradienio rytą Krašto apsaugos ministeriją pasiekė medicininiai duomenys, kad Rukloje tarnavusį 21 metų karį Martyną Jurkų pražudė žaibiška komplikacija – meningokokinė infekcija. Tai naujienų portalui lrytas.lt pranešė kariuomenės vado atstovas spaudai Donatas Suchockis.
„Buvo atliktas testas, kuris patvirtino šią diagnozę. Tačiau tiksli mirties priežastis turėtų paaiškėti po 2–3 dienų, kai bus atliktas skrodimas“, – pasakojo D.Suchockis.
Šilutiškio M.Jurkaus širdis sustojo Kauno infekcinėje ligoninėje pirmadienio rytą.
Vaikinas blogai pasijuto sekmadienį. Iš pradžių jis buvo gydomas Ruklos pirminės karių sveikatos priežiūros centre, paskui pervežtas į Jonavos ligoninę, o iš šios gydymo įstaigos – į Kauno infekcinę ligoninę.
Jaunuolis skundėsi pykinimu, silpnumu, jam skaudėjo galvą, temperatūra pakilo iki 39 laipsnių.
Medikai iš pradžių įtarė, kad komplikacijos išsivystė nuo erkinio encefalito, bet vėliau buvo pateikta kita pirminė mirties priežastis.
„Antradienį, apie 10 val., mane pasiekė žinios, kad karys mirė nuo žaibiškos formos meningokokinės infekcijos“, – pasakojo D.Suchockis.
Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke tarnavęs M.Jurkus dar šeštadienį jautėsi gerai, pats nuėjo sportuoti. Šiek tiek anksčiau jis dalyvavo pratybose.
Sunkiausios meningokokinės infekcijos formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) arba pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).
Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimo kontakto metu su sergančiu žmogumi galima užsikrėsti per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja nuo 1 iki 10 dienų.
Kaip skelbiama Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapyje, ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas. Skiriamos šios klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos formos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).
Šeimoje M.Jurkus buvo vienintelis vaikas. Tarnybą jis pradėjo balandžio pradžioje. Karys buvo puikiai vertinamas vadovybės.
Pasak kariuomenės vado atstovo spaudai D.Suchockio, nepastebėta, kad kitus Rukloje tarnaujančius karius būtų užpuolę pavojingi simptomai. Manoma, kad meningokokine infekcija daugiau niekas nesusirgo.
„Tiems kariams, kurie kontaktavo su M.Jurkumi, prevenciškai skirti antibiotikai“, – kalbėjo D.Suchockis.
Pirmadienį, kai mirties priežastis dar buvo visiškai neaiški, dalis karių atsisakė valgyti kariuomenės maistą: „Mums brangi gyvybė.“
Anot D.Suchockio, gyvybei pavojingų infekcinių ligų formų kitiems kariams nenustatyta.
Šiuo metu penki kariai gydomi už Ruklos ribų esančiose gydymo įstaigose: dviem iš jų nustatytas plaučių uždegimas, dviem – angina, vienam – uždegimas, susijęs su virškinimo sutrikimu. Šie susirgimai nėra susiję su žaibine komplikacija, smogusia M.Jurkui.
„Rukloje į kariuomenės medicinos punktą besikreipusių karių pirmadienį nebuvo ženkliai daugiau nei įprastai. Visi kariai yra stebimi, kviečiami kreiptis dėl pagalbos suteikimo. Tie, kurie turėjo temperatūros ar peršalimo simptomų, buvo paguldyti Rukloje į stacionarą stebėti. Pirmadienio vakarą įprastomis medicininėmis priemonėmis pavyko numušti net ir nežymią, 37 laipsnių, temperatūrą“, – tvirtino D.Suchockis.
Dalis karių žiniasklaidos priemonėms skundėsi, kad kai kurie Rukloje esančio medicinos punkto darbuotojai neva aplaidžiai atlieka savo pareigas, bet konkrečių medikų neįvardijo.
Kauno klinikose gydomas ir 23 metų karys Dovydas Česnauskas, kilęs iš Marijampolės. Praėjusią savaitę per patikrą Kaune esančioje Dr.Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyboje nualpusiam kariui suteikiant pagalbą amoniaku, jam buvo nudegintos akys, nosis, sužalotas visas veidas. Kario artimieji pareiškė, kad dėl personalo aplaidumo ketinama kreiptis į teismą.
Kauno klinikų atstovė spaudai Milda Dambrauskienė portalui lrytas.lt pranešė, kad karys kol kas nebus operuojamas, jam skiriami vaistai. Tvirtesnes prognozes apie jaunuolio akių būklę bus galima pateikti maždaug po dviejų savaičių, bet medikai jau dabar yra nusiteikę optimistiškai – karys turėtų išgyti.
Rašyti atsakymą