Nauji konteineriai – naujos bėdos

 

konteineriai 3Jau kuris laikas nerimsta aistros dėl po visą rajoną įrenginėjamų naujų, pusiau požeminių šiukšlių konteinerių aikštelių. Žmonės nepatenkinti parinktomis konteinerių stovėjimo vietomis: Šilutės seniūnijai rašomi raštai, vaikštoma į redakcijas, tačiau kai kuriuose kiemuose, kaip sakoma, jau „šaukštai po pietų“ – vargu, ar kas nors įkastus į žemę konteinerius perkels kur nors kitur. Juolab, kad ir vietas jiems parinkti nėra lengva: tenka laviruoti ir tarp gyventojų pageidavimų, ir techninių galimybių, kurios smarkiai riboja visas suinteresuotas puses tenkinančius sprendimus.

Baiminasi kvapų

Prieš įkasant pusiau požeminius šiukšlių konteinerius į žemę, ne mėnesį ir ne du jie tiesiog stovi ten, kur planuojama juos galutinai įtvirtinti. Redakciją užlūdusių gyventojų skambučiai ir vizitai parodė, kad kol nepradedami realūs žemės kasimo darbai, žmonės kažko laukia ir tikisi, kad konteineriai čia stovi tik laikinai.
Panašiai nutiko ir Stoties g. 7 ir 9 namo gyventojams. Rinkti parašus ir kreiptis į seniūniją jie suskubo tada, kai pradėti vykdyti žemės kasimo darbai. Įvyko susirinkimas su Šilutės seniūnijos atstovais, kuriame dalyvavo ir 4-ojo namo gyventojai. Tačiau tai nieko nepakeitė – konteineriai jau įmontuoti, o žmonės svarsto, ar tikrai nebuvo galima jų pastatyti kitur.

„Paprasto žmogaus balsas nesvarbus. Seniūnas pasakė, kad ir jam po langais konteineriai stovi, tai ir mums nuo to nieko nenutiks, o jei dar trukdysim darbus, patiems teks susimokėti už prastovas“, – pasakojo Stoties g. gyvenančios Irena ir Ona. Šiuo metu keturi gyventojų nepasitenkinimą keliantys šiukšlių konteineriai jau įkasti į žemę šalia šaligatvio, dviejų namų apsuptyje.

Moterys sako, kad 7, 9 ir 4 namo gyventojai siūlė juos statyti už pastarojo namo – ten plyti niekieno laukai, be to, žemėje nėra ir jokių požeminių komunikacijų. Tačiau tam paprieštaravo šiukšlių vežėjai: esą, jie ten neįvažiuos su 30 tonų sveriančia technika. O gyventojai svarsto, ar tik ta žemė nėra ruošiama privatizavimui. Kad ir toliau nuo namų, kad ir tektų paėjėti galiuką – žmonės tam neprieštarautų.

„Netikime, kad kas nors dabar pasikeistų, bet gaila, kad taip trūksta žmogiškumo. Juk prieš statant konteinerius su mumis niekas nesitarė, nebuvo jokio susirinkimo. Ir pasodintas braškes su technika išdraskė. Žinoma, žemė čia valstybinė, nieko negalime sakyti. Bet bijomės ir kvapų vasarą – čia pat skalbinius džiauname. Sako, kad aptvertą aikštelę filmuos kamera, bet kas sutrukdys šiukšles sumesti tiesiog per tvorą?“, – baiminosi moterys.

Sugadino žaidimų aikštelę

Paini situacija ir Klaipėdos g. 1A name. Iš pradžių prie namo norėta pastatyti net dvi pusiau požeminių konteinerių aikšteles: prie namo kampo iš gatvės pusės – per arti langų, ir dar vieną aikštelę Klaipėdos g. 1 numeriu pažymėto namo kieme. Surinkę parašus gyventojai kreipėsi į Šilutės seniūniją, motyvuodami tuo, kad dviejų aikštelių įrengimas prieštarauja tvarkai, pagal kurią 800 gyventojų turi būti įrengta tik viena tokia konteinerių aikštelė.

Tada minėti konteineriai nuo namo kampo atsidūrė pačiame kieme – šalia gyventojų lėšomis ir rankomis vaikams įrengtos krepšinio aikštelės. Iš greta stovinčio namo kiemo konteineriai dings išvis.

„Ir taip varganas mūsų kiemas. Nei suoliukų nėra prisėsti, seni žmonės grynu oru kvėpuoja tik prasivėrę langus, nei žaidimų aikštelės vaikams nebuvo. Patys suvežėme skaldą, įrengėme krepšinio aikštelę. O atvažiavusi technika viską išmaurojo, sugadino aikštelės dangą. Kiemas irgi baisus, duobėtas, kai palyja vienos balos, kas iš jo liks, kai pradės važinėti šiukšliavežės?“, – piktinosi žmonės.

Nepatenkinti dėl naujos konteinerių vietos, kuri yra šalia sugadintos krepšinio aikštelės ir stovų skalbiniams džiauti, gyventojai kol kas niekur nesikreipė. Bet kaip ir pirmuoju atveju, konteineriai jau įmontuoti, tad ir čia žmonės nebesitiki, kad juos būtų įmanoma perkelti į kitą vietą. Pavyzdžiui, prie gatvės, kur dar tebestovi senieji konteineriai. Kaip ir daugumoje kitų vietų, tai neįmanoma dėl po žeme suklotų komunikacijų.

Dabar šilutiškiai tik viliasi, kad Šilutės seniūnija ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis laikysis duoto žodžio – bus sutvarkytas ir namo kiemas, ir kitoje vietoje įrengta nauja žaidimų aikštelė vaikams.

Seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas tikino, kad tokie planai išties egzistuoja, ir darbų planuojama imtis jau pavasarį, nepaisant to, kad krepšinio aikštelė buvo įrengta savavališkai, nederinus su seniūnija.

Pagryniškiai išsikovojo

Vasarą „Šilutės naujienose“ rašėme apie Pagryniuose, Aušros g. gyvenančių žmonių problemą: dviejų daugiabučių kieme valdininkai sumanė pastatyti 4 šiukšlių konteinerius – tris rūšiuojamoms ir vieną bendrosioms atliekoms.

Pagryniškiai sukilo: kreipėsi į savivaldybę ir seniūniją, kvietėsi komisijas ir žurnalistus. Jie sutiko, jog konteineriai būtų kitoje gatvės pusėje, už kelių dešimčių metrų esančioje aikštelėje, bet tik ne kieme, kur džiaustomi skalbiniai, žaidžia jų vaikai ir ilsisi senoliai. Ir šie žmonės baiminosi musių ir smarvės, kurių šiltuoju metų laiku nepavyksta išvengti jokiose konteinerių aikštelėse. Jie tikino verčiau sugulsiantys greta tų konteinerių, negu leisiantys juos įkasti jiems po langais. Ir jie savo pasiekė: problema buvo dar kartą svarstyta Savivaldybėje, dar viena komisija važiavo aiškintis situaciją. Ir nutarė, kad nėra ko kišti šiukšlių konteinerius žmonėms po langais, jie sėkmingai galės stovėti kitoje gatvės pusėje.

Stengėsi rasti kompromisus

Šilutės seniūnui Raimondui Steponkui skundai dėl konteinerių stovėjimo vietų irgi girdėti. Anot jo, tokių skundų apstu ir kaimyninėje Klaipėdoje, ir tolimajame Vilniuje. Sunkiausia, pasak seniūno – laviruoti tarp gyventojų pageidavimų, ir techninių galimybių, bei stengtis išlaikyti visus higienos ir kitus reikalavimus. Vietas aikštelėms, žiūrėdami į miesto planus, derino projektuotojai – pagal tai, kokiose vietose po žeme ar virš jos driekiasi komunikacijos, savo žodį tarė ir paveldosaugininkai.

„Kartais žmonės nemato toliau savo nosies, svarbūs tik savi interesai. Sako, mes nenorime savo kieme konteinerių – statykit juos pas kaimynus. O kas tada? Skųstųsi jie. Atsižvelgti į gyventojų norus ne visada leidžia techninės galimybės. Buvo kiemų, kur parinkta vieta tiko visiems, bet paaiškėdavo, kad su 30 tonų sveriančia šiukšliavėže ten niekaip neįvažiuosi“, – sakė R. Steponkus.

Panašiai nutiko ir Stoties gatvėje. Pasak seniūno, gyventojai siūlė čia jau įmontuotus konteinerius perkelti į vietą, kurioje jau stovi kiti rūšiavimui skirti konteineriai.

„Ar logiška, kad prie vieno namo bus tuščia, o prie kito stovės 8 konteineriai?”, – klausė seniūnas, linkėdamas būti vieni kitiems pakantesniais ir kantresniais.

Jis pasidžiaugė, kad daugeliu atvejų su gyventojais pavyko rasti sutarimą.

Situacija ir vaizdas turėtų keistis pavasarį, kai rajone bus įrengtos visos 69 konteinerių aikštelės: planuojama tvoromis aptvertas aikšteles iškloti trinkelėmis, apsodinti, kad vaizdas kiemuose būtų gražesnis. Aikštelės galėtų būti apželdintos tujomis, tačiau tam nepritaria specialistai – esą tujos nėra miesto augalas, tad kol kas svarstomi ir kiti variantai. Be to, kiemuose turėtų nebelikti ir gėlių darželių po langais – visur žaliuos tvarkingos vejos.

Ir nemalonių kvapų, pasak seniūnijos šeimininkų, gyventojai neturėtų baimintis. Naujuose konteineriuose temperatūra sieks vos 12 laipsnių – gerokai mažiau nei ten, kur gyventojai šiukšles pila dabar. Be to, skirtieji buitinėms atliekoms bus statomi kuo toliau nuo namų.
Svarstoma ir elektroninių aikštelių vartų užraktų galimybė, bet baiminamasi, ar užraktą pasiimti pamiršę gyventojai šiukšlių nešvystelės tiesiog per tvorą…

„Visi norime gyventi gražiai, tad ir šiukšles bus bandoma išvežti dažniau. Tačiau ir gyventojai turi suprasti, kad daugeliu atveju tvarka priklauso ir nuo jų pačių“, – sako seniūnijos vadovai.