Naujieji Rusnės kultūros namai atveria duris pirmiesiems smalsuoliams

rusnes kulturnamis senas„Rusniškiai ilgai laukė naujų kultūros namų“, – sako Rusnės Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė, atverdama rekonstruojamo pastato, esančio Neringos g. 2, duris ir rodydama į dažais kvepiančias sienas, erdvias sales, naujutėlaičius baldus.

Nors kažkada miestelio vaiduokliu buvusio pastato sienos dar iki galo nesutvarkytos, tačiau rusniškius ir miestelio lankytojus džiugina naujas Rusnės kultūros namų veidas. Pro jo didžiulius langus, esančius jaukaus kiemelio pusėje, matomos modernios vidaus patalpos, išdidžiai vingiu sukantys laiptai, kuriais netrukus lips parodų lankytojai, svečiai bei turistai.

„Čia bus daug ir tradicinės, ir naujos veiklos. Jau dabar nekantraujame, kada galėsime pradėti kurtis“, – sako naujųjų namų šeimininkė B.Servienė, užsimindama, jog visai netrukus tarp šių kvepiančių sienų šurmuliuos ir rusniškius bei svečius iš kitur pakvies net du renginiai.

Laukia trečiasis darbų etapas

Rusnės kultūros namai, intensyviai veikę ir šurmulingai priimdavę lankytojus maždaug šešis dešimtmečius, prieš keliolika metų apmirė ir kone visai sugriuvo.rusnes kulturnamis naujas

2013 metų kovą jie pradėti atstatyti įgyvendinant Savivaldybės administracijos parengtą projektą „Rusnės viešosios infrastruktūros plėtra“. Projektas, kurio bendra vertė beveik 1,5 milijono eurų, buvo finansuojamas iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos programos.

B.Servienė labai tikisi, kad iki šių metų gruodžio bus baigti visi renovavimo darbai ir erdviose patalpose pradės dirbti naujais darbuotojais papildyta komanda.

Įgyvendinant pirmąjį ir antrąjį projekto etapus, buvo sumontuoti kultūros namų pamatai, kaip feniksas iš pelenų pakilo trijų aukštų mūras bei stogas, apšiltintos sienos, stogas, rekonstruota šildymo sistema, modernizuotos apšvietimo sistemos, vėdinimo sistema pakeista į sistemą su šilumogrąža, modernizuota karšto vandens sistema, apšiltintos pirmojo aukšto grindys, sudėti langai, durys. Vidinio kiemelio pusėje įrengta moderni stiklinė siena, sutvarkytos vidaus patalpos ir lauko kiemelis, kuriame lankytojus pasitiks salos istoriją bei jos senųjų žmonių gyvenimą atspindinčios ekspozicijos.

rusnes kulturnamis vidinis kiemasRusniškių džiaugsmui, pirmasis naujųjų kultūros namų aukštas jau dabar beveik pasiruošęs sutikti lankytojus. Vedžiodama po kvepiančias patalpas, B.Servienė rodė lankytojų patogumui įrengtą rūbinę, modernius tualetus, būsimo lifto vietą su aikštele, pritaikyta neįgaliųjų ir vyresnio amžiaus lankytojams, kasininko ir edukacijų kabinetus bei apie pusšimtį žiūrovų talpinsiančią salę su scena, erdviu balkonu ir atvykusiems kolektyvams pasiruošti specialiai įrengtu kambariu.

Beliko įrengti antrąjį aukštą, kuriame bus įvairių ekspozicijų salės, – reikia apšiltinti sienas, baigti apdailos darbus. Tačiau ir tai netrukus bus pradėta įgyvendinti, mat prasidės trečiasis darbų etapas.

Džiaugsmu reikia dalintis

Pirmojo aukšto patalpose išdidžiai išsirikiavę eilės, kada bus pradėti naudoti, laukia naujutėlaičiai baldai. B.Servienė pasidžiaugė, kad už maždaug 30 tūkst. eurų buvo nupirkta visko, ko reikės naujųjų kultūros namų funkcionavimui.

Tai – įvairios lentynos, stalai, kėdės, užimsiantys edukacijų kabinetus, virtuvės baldai būsimai kulinarinio paveldo klėtelei, būtiniausi reikmenys dailininkų, amatininkų kūrybinei veiklai, edukacinėms studijoms, ekspozicijoms.

Kaip žinia, naujajame pastate vyks įvairi edukacinė veikla ir neformalusis ugdymas: lankytojams bus rengiamos konferencijos, seminarai, vykdoma profesionalaus meno sklaida. Siekiant mažinti atskirtį tarp miesto ir kaimo, veiks viešoji interneto prieiga, vartotojus pasieks visa būtiniausia informacija. Daug įvairių užsiėmimų laukia ir jaunosios kartos, nes planuojama, kad duris atvers jaunųjų gidų mokyklėlė,  diskusijų klubai, vyks kulinarinio paveldo, šokio, muzikos, raiškos užsiėmimai.

Rusnės kultūros namuose turiningai laisvalaikį galės praleisti ir šeimos. Bus siūlomos amatų edukacijos: tinklų mezgimas, bučiukų pynimas, fotografijos ir meno paslapčių studijos, kulinarinio paveldo klėtelė su autentiška žvejo virtuvėle ir patiekalais. Mažiesiems lankytojams bus organizuojami edukaciniai lavinamieji, saviraiškos, teatro, krašto pažinimo užsiėmimai.

Netrukus pakvies pirmieji renginiairusnes kulturnamis serviene

Vardindama būsimas veiklas, B.Servienė sakė, kad šiandien, kovo 4-ąją, naujuosiuose Rusnės kultūros namuose bus surengtas pirmasis renginys. Jis bus skirtas moterims, norinčioms linksmai pasitikti Tarptautinę moters dieną.

Dar vienas renginys planuojamas balandžio 1-ąją. Mėgėjiškų teatrų kolektyvai, nuo seno garsinantys Rusnę, susiburs ant scenos paminėti Tarptautinę teatro dieną ir žiūrovams parodys naujam gyvenimui prikeltus prieš kelerius ar keliolika metų pastatytus spektaklius. Į renginį pakviesti visi esami bei buvusieji aktoriai, režisieriai, patys ištikimiausi žiūrovai.

„Kadangi šiuo metu neturime didesnių patalpų, į kurias galėtume priimti gausų būrį žiūrovų, tad jiems ir atversime naujųjų kultūros namų duris. Tikimės, kad šie pirmieji renginiai naujose erdvėse bus mažytė intriga prieš didįjį kultūros namų atidarymą“, – šypsodamasi sakė B.Servienė.

Bus eksponuojama garsaus žvejo dorė

Kai tik bus užbaigti visi Rusnės kultūros namų renovacijos darbai, nekyla abejonių, jog juose ir aplink užvirs kultūrinis gyvenimas, o miestelio centre įsižiebęs kultūros židinys trauks ne tik vietos gyventojus.

Atstačius senąjį pastatą, jo plotas padidėjo nuo 480,88 kv. m iki 717,68 kv. m. Planuojama, kad atidarius kultūros namus, Rusnėje organizuojamų renginių skaičius išaugs apie 25 poc., o lankytojų padaugės daugiau nei 45 proc.
Smalsuolių džiaugsmui jau pradėta įgyvendinti objekto aplinkos vizualizacijos idėja: šalia naujojo pastato, vidiniame kiemelyje, bus įrengta lauko ekspozicija „Upinė laivyba ir laivai“, informaciniai stendai, apšviečiamas reklamos blokas.

Išskirtiniam ir autentiškam salos žmonių gyvenimo ir istorinės praeities reprezentavimui atkuriama istorinė medinė dorė – 6 metrų valtis, kuria plaukiojo garsus Rusnės žvejas, tautosakos pateikėjas ir žvejybos tradicijų puoselėtojas Erčius Jurgenaitis.

Medinė dorė Salos etnokultūros ir informacijos centro išskirtiniu eksponatu taps todėl, kad centras kartu su laivadirbiu Vaidotu Bliūdžiumi įgyvendina projektą „Medinės dorės atstatymas“, kurio vertė – apie 11,5 tūkst. eurų.

Šiuo metu ši restauruota autentiška valtis saugoma rusniškių Dainoros ir Kęstučio Laukevičių sodyboje, kai tik orai atšils, ji bus atvežta prie naujųjų kultūros namų, o joje bus įrengta žvejybos ekspozicija.

Lankytojų padaugės

Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė tiki, kad tokia kultūros namų aplinka didins ne tik viešosios erdvės patrauklumą, aktyvins kultūros vartotojų lankymąsi meno parodose, edukaciniuose užsiėmimuose bei suvenyrų krautuvėje. Prognozuojama, kad įsibėgėjus kultūros namų veiklai, bendras turistų skaičius Rusnėje išaugs 20-30 proc.

B.Servienė neabejoja, kad iš gausėjančių kultūros vartotojų srautų gaus ekonominę bei edukacinę naudą ir visas Pamario regionas. Kadangi modernizuotas pastatas yra urbanistinio paveldo zonoje, čia duris atvers ir vertinga mokslinių leidinių bibliotekėlė, ja bus kviečiami naudotis mokytojai, moksleiviai, studentai. Turtingos kolekcijos pagrindu jau yra parengtos informatyvios ekspozicijos, populiarinančios Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sandūroje susiformavusį kultūrinį – istorinį paveldą bei unikalius Pamario krašto dvasinio paveldo turtus.