Naujiena, aktuali Šilutei: daugiabučių renovaciją verta derinti su kvartalo renovacija

BUSTAS KVARTALINE 1Šilutiškiai, atėję į susitikimą su aplinkos viceministre Daiva Matoniene, buvo supažindinti su nauja idėja: geresnę gyvenimo kokybę galima pasiekti pereinant nuo pavienių daugiabučių renovacijos prie kvartalų atnaujinimo.

Pasak viceministrės, kvartalinės renovacijos idėjos esmė – ne tik atnaujinti daugiabučius namus, bet ir sutvarkyti visą gyvenamojo kvartalo aplinką. Tam reikia ieškoti įvairių finansavimo šaltinių ir priemonių.

Nors kvartalinės renovacijos programa dar tik ruošiama, Šilutėje jau yra vienas kvartalas – Laisvės alėja, kuriame renovuota nemažai pastatų. Taigi reikia tik čia gyvenančių žmonių, savivaldybės valdžios valios ir valstybės paramos, kad Laisvės alėja taptų pirmąja kvartalinės renovacijos kregžde Šilutėje.

Laisvės alėja pretenduoja į kompleksinę renovaciją

Savivaldybės paskirtasis daugiabučių atnaujinimo administratorius – UAB „Šilutės šilumos tinklai“. Bendrovės direktoriaus pavaduotojas renovacijai Vygantas Kamarauskas patvirtino, kad iš 21 pastato Šilutėje, įtraukto į renovacijos programą, net 6 daugiabučiai stovi viename kvartale – Laisvės alėjoje.

Dviejų pastatų – Laisvės al. 4 ir 10 – renovacijos darbus administruoja UAB „Šilutės šilumos tinklai“, o dar keturių pastatų – Laisvės al. 1, 6, 8 ir 9 – atnaujinimo darbus organizuoja UAB „Šilutės būstas“.

Šilutės r. savivaldybės vyriausiasis architektas Edmundas Benetis sakė, kad Laisvės alėja yra seniausias sovietmečiu projektuotas ir 1964-1967 metais statytas kvartalas. Jame yra keliolika daugiabučių namų. Architekto nuomone, jeigu būtų renkami argumentai, kuris Šilutės miesto kvartalas turėtų būti pirmiausia parinktas kvartalinei renovacijai, Laisvės alėja galėtų būti pirma.

Šios alėjos gyventojai aktyviausiai įsitraukė į daugiabučių atnaujinimo programą, be to, šiame kvartale prieš porą metų jau atnaujintos vandentiekio, nuotekų ir lietaus kanalizacijos trasos. Kvartalinės renovacijos projektavimo ir įgyvendinimo darbus spartintų ir tai, kad Laisvės alėjos teritorija dar nėra priskirta konkretiems daugiabučių pastatams. Todėl projektuotojams būtų paprastesnės projektų derinimo procedūros.

Nori gerinti aplinką

UAB „Šilutės būstas“ direktorius Aleksas Kvederis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad modernizuojamų pastatų Laisvės alėjoje gyventojai labai norėtų, kad būtų atnaujinti ne tik pastatai, bet ir jų kiemų infrastruktūra. Tačiau savo lėšomis to daryti nepajėgtų – tikisi, kad valstybė ar savivaldybė anksčiau ar vėliau nuspręs jiems padėti.

Pasak A.Kvederio, gyventojų prašymu Laisvės alėjoje įrengta šuniukų vedžiojimo aikštelė, šiemet suplanuota įrengti vaikų žaidimo aikštelę arba rekonstruoti krepšinio aikštelę.

Pavienius namus į kvartalą apjungė Biržai

Aplinkos apsaugos minis-teriją imtis kvartalinės reno-vacijos įkvėpė Vokietijos patirtis.  Vokietijoje šio tipo renovacija pradėta įgyvendinti nuo 2008 metų. Ten kompleksiškai tvarkomi ištisi kvartalai: ir daugiabučiai namai, ir kiemai, ir automobilių stovėjimo aikštelės, ir vaikų žaidimų erdvės.

Lietuvai yra įdomi praktinė vokiečių patirtis, kokia sukurta kvartalinės renovacijos teisinė bazė, kaip organizuojama pastatų renovacija ir tvarkoma visa infrastruktūra bei aplinka, jei kvartale yra, pavyzdžiui, ir viešieji pastatai (vaikų darželiai, mokyklos), ir komerciniai objektai, ir daugiabučiai namai.

D.Matonienė šilutiškiams papasakojo apie Biržų savivaldybės iniciatyvą: viename šio miesto nedideliame kvartale, kur renovuojami keturi daugiabučiai namai, Savivaldybė ėmėsi tvarkyti aplinką. Iš savo biudžeto skyrė lėšų greta šių namų įrengti papildomas automobilių stovėjimo aikšteles, vaikų žaidimo aikštelę, pastatyti suoliukų, sutvarkyti žaliąją zoną. Viceministrė linkėjo, kad ir Šilutės savivaldybė imtųsi Biržų savivaldybės pavyzdžio.

Aplinkos viceministrei D.Matonienei šilutiškiai sakė, jog norėtų spartesnio daugiabučių namų atnaujinimo.

Užsakymo nr. PR0511