Naujo seniūno ir bendruomenės iniciatyvos Katyčiuose

KATYCIUOSE A SKARDZIUZNaujasis Katyčių seniūnas Jonas Lukošaitis ir Katyčių seniūnijos Stubrių kaime gyvenantis rajono Tarybos narys Alfredas Stasys Nausėda į svečius pasikvietė Seimo narį Artūrą Skardžių ir aprodė jam gyvenvietę, išdėstė seniūnijos bendruomenės poreikius.

Nuo kitų Seimo rinkimų Katyčių seniūnija bus „atplėšiama“ nuo Šilalės – Šilutės rinkimų apygardos ir taps Šilutės rajono rinkimų apygardos dalimi. Seniūnas J.Lukošaitis mano, kad laikas šilutiškių rinktam Seimo nariui A.Skardžiui susipažinti su katytiškių gyvenimu ir čia kylančiomis iniciatyvomis, kaip būtų galima pagerinti krašto žmonių gyvenimą.

Katyčių aikštės „puošmena“

Vaikštant po akmenimis grįstą centrinę Katyčių aikštę, seniūnas pasidžiaugė čia sukurtomis sąlygomis smulkiesiems prekeiviams prekiauti paviljonuose ar tiesiog iš savo transporto. Aikštėje organizuojamos šventės, mugės, turgūs.

Miestelį puošia evangelikų liuteronų bažnyčia, kiti pastatai, tačiau aikštės ansamblyje, pasak J.Lukošaičio, yra ir „puošmena“, kuri darko visą miestelio centrą – tai senas daugiabutis. Pasak seniūno, šis pastatas priklauso Savivaldybei.

Pastatas apleistas, nes jau nebegyvenamas. Seniūno nuomone, rekonstravus pastatą vienu šūviu būtų nušauti du zuikiai – papuoštas miestelio centras ir įrengti socialiniai būstai jaunoms šeimoms.

J.Lukošaitis pasakojo, kad Savivaldybė perka socialinius būstus dažniausiai tik mieste. Tad šeimos, sulaukusios eilės paramai socialiniam būstui gauti, išsikelia iš seniūnijos. Taip Katyčiuose ir kituose kaimuose mažėja gyventojų, kaimo mokyklose – mokinių ir t.t. J.Lukošaitis  norėtų, kad būtų nustatyta tvarka, jog seniūnijoje gyvenantys žmonės galėtų socialinį būstą gauti toje pat seniūnijoje.

Prašo tvarkyti alkoholio prekybą

„Reikia tvarkyti prekybą alkoholiu“, – mano J.Lukošaitis. Jo nuomone,  parduotuvėse siūlomas didelis bet kokio stiprumo pigaus alaus ir degtinės asortimentas žmonėms yra didelė pagunda pradėti darbo dieną paragavus alkoholio.

Seimo nario A.Skardžiaus J.Lukošaitis prašė inicijuoti įstatymus, kurie suvaržytų alkoholio prekybą. Jo nuomone, vertėtų riboti ir trumpinti prekybos alkoholiu laiką.

Seniūnas įsitikinęs, kad nemažai jaunų katytiškių sugrįš gimtinėn iš užsienio jau atpratę piktnaudžiauti alkoholiu, todėl reikėtų ir tėviškėje gyvenantiems žmonėms juos pasitikti blaivesniems, sukurti blaivesnę aplinką.

Siekia užimtumo ir patogesnio gyvenimo

Seniūnas J.Lukošaitis Seimo nariui A.Skardžiui sakė, kad vertėtų įstatymais sureguliuoti mokestines lengvatas toms įmonėms, kurios plėstų savo veiklą kaimuose, gyvenvietėse. Pasak J.Lukošaičio, Katyčių seniūnijoje atsirastų patalpų, kuriose galėtų būti įkurti kokie nors gamybiniai cechai, gyvenvietėje yra darbščių žmonių, kuriems reikia veiklos.

Katyčiuose veikia senelių globos namai, kuriuose dabar administruoja evangelikų liuteronų organizacija. Seniūno nuomone, ši paslaugų sritis Katyčiuose galėtų būti vystoma daugiau, nes senų, vienišų, ligotų žmonių apylinkėse daugėja.

Seniūnija ir Katyčių bendruomenė, kuriai vadovauja seniūno pavaduotojas Viktoras Vaitekovas, planuoja sudaryti sąlygas visiems seniūnijos žmonėms pasinaudoti Katyčių pirtimi. Pasak J.Lukošaičio – už ES paramos lėšas rekonstruotoje pirtyje atskiromis dienomis galės praustis vyrai ir moterys. Seniūnija ir bendruomenės vadovybė dabar domisi, kokių reikia leidimų ir kokiomis sąlygomis galėtų būti teikiama pirties paslauga.

Seniūnas tikisi paskatinti smulkiuosius ūkininkus kooperuotis bendrai įdirbti pasėlių plotus, užsiauginti bulvių, grūdų, kitko. Jis priminė, kad kaimo žmonės anksčiau sugebėdavo ir mažuose sklypuose sėkmingai ūkininkauti ir gauti naudos, prasimaitinti. Bendruose laukuose užsiauginę grūdų pagyvenę žmonės galėtų daugiau auginti dedeklių vištų ir prekiauti kaimiškais kiaušiniais. „Kaimiškų vištų kiaušiniai – perkamiausi, iš to galima daryti versliuką“, – svarstė J.Lukošaitis. Jo manymu, taip susikooperavusiems žmonėms galėtų talkinti ir seniūnija su savo technika. Į tokią veiklą galima būtų įtraukti bedarbius ar pašalpas gaunančius asmenis.

Seimo narys A.Skardžius neabejoja, kad seniūno ir jo komandos sumanymai ir pasiūlymai yra vertingi. Katytiškiams jis pažadėjo savo paramą.