Nuo vasario 7 d. Šilutės rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas pradėjo eiti šio teismo teisėja Daiva Jazbutienė, kuri pakeitė iki šiol dvi kadencijas teismui pirmininkavusią teisėją Virginą Pankauskienę. Pastaroji pagal Teismų įstatymą pretenduoti trečiai kadencijai iš eilės nebegalėjo.
D.Jazbutienės kandidatūrą eiti Šilutės rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas palaikė tiek Šilutės teismo kolektyvas, tiek Teisėjų taryba. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dekretu šias pareigas D.Jazbutienei pavedė eiti laikinai – iki 2017 m. gruodžio 31 d., t.y. iki tada, kai įgyvendinus teismų reorganizaciją Šilutės rajono apylinkės teismas bus prijungtas prie Tauragės apylinkės teismo.
D.Jazbutienė Šilutės teisme dirba nuo 2003 metų. Prieš tai ji dirbo prokurore, o teisininko karjeros pradžioje – policijos komisariato kvotėja, tardytoja.
Naujajai Šilutės teismo vadovei pateikėme kelis klausimus.
– Kas paskatino studijuoti teisę ir rinktis teisėjo kelią?
– Teisės studijos buvo mano tikslas nuo mokyklos suolo. Teisėja tapti apsisprendžiau vėliau, jau dirbdama prokuratūroje. Svarstymų buvo daug, bet apsispręsti padėjo buvę ir esami kolegos. Išlaikiau teisėjo egzaminą ir stojau į šį kelią. Imponavo, kad teisėjo darbas yra savarankiškas, priklausantis tik nuo įstatymo.
– Ar moteriai nesunku eiti tokias pareigas, kokias dabar atliekate Jūs? Ar lengva suderinti darbą ir pareigas šeimai?
– Kiekviena profesija turi savo specifiką, ir mano darbas nėra sunkesnis nei mediko, pedagogo ar žurnalisto. Be jokios abejonės, šeimą suderinti galima su bet kuria profesija: auginu du sūnus, vienas – jau pilnametis, kitas – dar ne.
– Ar teko kada nors susidurti su sena nuostata, kad vargu ar moteris gali būti geru advokatu, rimtu teisėju, nes ji, anot visuomenės nuostatų, vadovaujasi jausmais ir nebus nešališka?
– Per mano darbo praktiką neteko susidurti su tokiomis nuostatomis.
– Ar darbas teisme nedaro žmogaus kietaširdžiu, ar nenaikina pasitikėjimo žmonėmis?
– Manau, kad ne.
– Kokias bylas teko daugiausia nagrinėti?
– Bylas, susijusias su civiliniais santykiais. Jos sudaro didžiąją dalį teismo bylų.
– Kokios Šilutės teismo darbo apimtys yra šiuo metu?
– Šilutės rajono apylinkės teisme dirba 8 teisėjai, jiems padeda 6 teisėjų padėjėjai. Kiekvienas teisėjas dirba su teismo posėdžių sekretore, jų iš viso 8. Iš viso teisme – 37 darbuotojai.
Pernai Šilutės teisėjai išnagrinėjo 4424 bylų ir 630 prašymų jų vykdymo procesuose.
Kaip minėjau, didžioji dalis bylų – civilinės. Pernai Šilutės teisėjai išnagrinėjo 2886 civilines bylas ir 359 prašymus jų vykdymo procesuose (vidutinė bylos nagrinėjimo trukmė – 1,62 mėnesio).
Taip pat išnagrinėta 1313 administracinių teisės pažeidimų (ATP) bylų ir 72 prašymai ATP vykdymo procese (vidutinė bylos nagrinėjimo trukmė – 0,64 mėn.).
Daugiausiai darbo sąnaudų teisėjai skyrė baudžiamosioms byloms – kiekviena iš jų buvo nagrinėjima vidutiniškai 3,83 mėn. Iš viso pernai išnagrinėtos 225 baudžiamosios bylos ir 199 teikimų bei prašymų jų vykdymo procese.
– Pernai patvirtinta, kad Šilutės teismas gaus naujus rūmus, kai bus suremontuotas tam skirtas pastatas Lietuvininkų gatvėje. Kas daroma šiuo klausimu?
– Dabar yra vykdomi būsimo Šilutės apylinkės teismo pastato rekonstrukcijos projektavimo darbai. Ir projektavimo, ir pačios rekonstrukcijos darbai tiesiogiai susiję su finansavimu iš valstybės biudžeto. Teismo kolektyvas tikisi, kad rekonstruotas pastatas bus pritaikytas šiandienos poreikiams, tai yra informacinių technologijų panaudojimui, neįgaliųjų, proceso dalyvių bei lankytojų patogumui. Bus įrengta mediacijos posėdžių salė, susipažinimo su bylomis kambarys, šiuolaikiški liudytojų kambariai, pagerintos teismo darbuotojų darbo sąlygos.
– Neseniai viename rajono laikraštyje primintas prieš 15,5 metų įvykęs eismo įvykis, kuriame žuvo Jūsų teta, o pagrindine nelaimės kaltininke įvardijama Jūs. Rašoma, kad 2001 m. rugpjūtį Jūsų vairuojamas lengvasis automobilis išvažiavo į pagrindinį kelią ir susidūrė su sunkvežimiu. Straipsnyje teigiama, kad Jums, tuomet ėjusiai prokurorės pareigas, nebuvo iškelta baudžiamoji byla, Jūs atsakomybės išvengėte. Gal galite pakomentuoti tą situaciją?
– Straipsnio neskaičiau, bet apie jį girdėjau. Taip, tokia skaudi nelaimė, kurios metu žuvo man labai artimas žmogus, įvyko ir šios nuoskaudos tiek mano artimuosius, tiek mane slegia iki šiol… Tikiuosi, kad išspausdinto straipsnio tikslas nebuvo įskaudinti mano artimųjų, ir tas straipsnis nesusijęs su anksčiau mano nagrinėta byla su šiuo laikraščiu.
– Ačiū už pokalbį.
Rašyti atsakymą