Naujos įrangos laukiantiems Šilutės medikams politikai atkišo špygą

tomografas 3Dar metų pradžioje Šilutės gyventojai bei medikų bendruomenė džiaugėsi žinia, kad Šilutės ligoninė pirks naują 128 pjūvių kompiuterinį tomografą (KT), atnešiantį naudą: diagnostinę – pacientams, piniginę – ligoninei. Tuomet Savivaldybės meras ir rajono taryba pritarė naujos medicininės įrangos pirkimui. Ligoninės administracijai buvo pažadėtas 30 proc. pradinis įnašas – 170 000 Eur, ir leista pradėti viešuosius pirkimus. Visa tai palaimino ir Sveikatos apsaugos ministerija, paskolą, reikalingą likusiai sumai padengti, pažadėjo suteikti bankas.

Deja, atėjus pasirašymo laikui, KT pirkimo procedūros sustojo. Savivaldybės administracija pareiškė, kad savo žadėtojo pradinio įnašo neįneš ir apskritai Šilutės ligoninė, Savivaldybės administracijos valdymo laikotarpiu, iš viso jokių pinigų negaus. Pasigirdo kalbos, kad prastesnį kompiuterinį tomografą, gal ir naudotą – 16 pjūvių – ligoninėje nori statyti privati įmonė.

Tarp medikų pasklido neoficialios kalbos, kad taip bandoma pasinaudoti susidariusia situacija, kuomet ligoninė neteko ilgamečio savo vadovo, kuriam buvo svarbu kad įstaiga turėtų savo kompiuterinį tomografą. 

Tokiu atveju, Klaipėdos teritorinė ligonių kasa už suteiktas KT paslaugas ambulatoriniams ligoniams mokėtų ne Šilutės ligoninei, o privačiai įmonei. Todėl mūsų ligoninė visiškai negautų pajamų už ambulatoriniams ligoniams suteiktas KT paslaugas.

Ne gana to, Šilutės ligoninė privačiai įmonei dar privalėtų susimokėti už KT paslaugas, suteiktas ligoninėje gulintiems pacientams. Perėmus privačiam verslui radiologinių tyrimų paslaugas, Šilutės ligoninė patirtų milžinišką finansinį nuostolį. Pasak medikų, šis privataus verslo pasiūlymas visiškai nebuvo derintas su Šilutės ligoninės gydytojais, su Gydymo taryba (skyrių vedėjais), su ligoninės Darbo taryba.

Tai supratę Šilutės medikai Savivaldybės merui, Administracijos direktoriui, Tarybos nariams išplatino viešą laišką, prašantį tesėti priešrinkiminius pažadus rajono gyventojams, ligoninės medikų bendruomenei: įnešti savo žadėtą pirmąjį įnašą naujojo KT pirkimui.

Viešas Šilutės ligoninės Radiologijos skyriaus vedėjo Darijaus Pundžiaus kreipimasis:

„Noriu informuoti, kad liepos 31 d. sugedo kompiuterinis tomografas. Techninę priežiūrą atliekantys „Siemens“ specialistai nustatė, kad perdegė KT aukštos įtampos generatorius. Specialistai kreipėsi į Vokietijoje esančią „Siemens“ KT gamyklą dėl sugedusios dalies pakeitimo ir gavo atsakymą, kad mūsų KT atsarginės dalys nebegaminamos, jis yra labai senas (2003 m. gamybos). „Siemens“ gamyklos atstovai pranešė, kad niekuo padėti negali, siūlo tik įsigyti naujos kartos KT, kuriam būtų užtikrinama reikalinga techninė priežiūra, o sugedus – reikiamų detalių pristatymas.

Šilutės savivaldybės taryba garantavo finansinį prisidėjimą pirmajam įnašui – 30 proc. kainos, perkant naują KT. Tačiau, remiantis Šilutės savivaldybės administracijos raštu, Šilutės ligoninė buvo informuota, kad šiais metais šie pinigai nėra numatyti Savivaldybės biudžete, kad šie pinigai bus numatyti formuojant 2020 metų biudžetą. Todėl geriausiu atveju ligoninė reikiamą paramą gautų 2020 metų sausio pabaigoje ar net vasarį.

Tai labai ilgas laiko tarpas – net 6 mėnesiai, per kurį Šilutės ligoninė patirtų labai didelį finansinį nuostolį, o gyventojams nesuteiktų TLK apmokamų kompiuterinės tomografijos paslaugų.

Su senuoju KT per mėnesį atlikdavome iki 300 tyrimų (tiek ambulatoriniams pacientams, tiek stacionare gulintiems ligoniams). Jei nedirbtume 6 mėnesius, dėl neatliekamų KT paslaugų (maždaug 1800 tyrimų), patirtume apie 118 800 eurų nuostolį. Per minėtą laikotarpį didžiulį finansinį nuostolį patirtų Vidaus ligų skyrius. Nes pagal SAM įsakymą, ligoniai, kurie turi galvos smegenų kraujotakos sutrikimus, gali būti gydomi toje ligoninėje tik pakitimus patvirtinus kompiuterinio tomografo tyrimu.

Gydant ligonius su minėtais galvos smegenų kraujotakos sutrikimais Šilutės ligoninėje, už suteiktas paslaugas pilnai apmokėdavo teritorinė ligonių kasa (TLK). Neatlikus KT tyrimo tokiems pacientams, jų gydyti Šilutės ligoninėje mes negalėsime, todėl ligoninė patirtų dar ir papildomą finansinį nuostolį.

Sugedus kompiuteriniam tomografui, dalis skubių pacientų vežami greitosios pagalbos automobiliais į Klaipėdos ligonines, o iš ten šie ligoniai nebeparvežami, lieka gydytis tose ligoninėse. Už šių ligonių gydymo paslaugas TLK apmoka kitoms ligoninėms, o tai vėl finansinis nuostolis Šilutės ligoninei.

Nesuteikus KT tyrimų paslaugų mūsų rajono gyventojams ligoninė patirtų skaudžias pasekmes. Todėl kreipiuosi į gerbiamą Savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį bei Tarybos narius: prašau priimti palankų sprendimą dar šiais metais ir skirti minėtą lėšų sumą, kuri reikalinga perkant naują kompiuterinį tomografą.“

PAPILDYTA

 

Po penktadienį „Šilutės naujienose“ išspausdinto straipsnio „Naujos įrangos laukiantiems Šilutės medikams politikai atkišo špygą“, Šilutės ligoninės medikų bendruomenę pasiekė geros žinios. Pirmadienį ryte su medikais susitikęs Šilutės meras Vytautas Laurinaitis patikino, kad Savivaldybė tikrai įneš savo žadėtą pirmąjį įnašą naujo kompiuterinio tomografo pirkimui – 30 proc. nuo visos sumos.

Yra ir tai patvirtinantis oficialus garantinis raštas. „Šilutės naujienų“ žiniomis, meras kuo greičiau paragino pradėti viešąjį pirkimą naujajam KT įsigyti.

Taigi planuotas Šilutės medikų ir Savivaldybės tarybos narių susirinkimas, į kurį buvo kviečiami ir visuomenės atstovai, turėjęs įvykti rugpjūčio 27 d., 8.15 val., atšaukiamas.