Naujos sąskaitos už atliekų tvarkymą: vieni pyksta, kiti džiaugiasi

saskaita uz_siuksles-w1000-h2000Beveik 20 tūkstančių šilutiškių šiomis dienomis sulaukia laiškų, kurie vienus nuteikia maloniai, kitus ne juokais papiktina. Šiuose laiškuose – sąskaitos už 2020 metų atliekų tvarkymą. Tik šiemet vieniems jos mažesnės nei įprastai, kitiems priešingai – paslauga pabrango.

Gyventojai suskubo dalintis savo pastebėjimais, ir komentuoti, jog „su ataskaitomis per seniūnijas važinėjusi valdžia žadėjo, kad buitinių atliekų tvarkymas atpigs, o dabar aiškėja, kad nutiko priešingai – pabrango“.

Žmonėms labiausiai keista, kad dabar vienodai turės mokėti gyvenantys ir erdvioje sodyboje, ir vieno kambario bute.
Vieniems didėjo, kitiems mažėjo

Šilutiškė Rima kaip ir kasmet kovo mėnesį savo pašto dėžutėje radusi sąskaitą už komunalinių atliekų tvarkymą per daug nenustebo. 51,33 Eur suma buvo panaši, kaip ir pernai, tačiau gerokai mažesnė negu už 2018 metus. 2019 metais už komunalinių atliekų tvarkymą moteris mokėjo 51,60 Eur, 2018 m. – 59,64 Eur. Rimai buvo keista, kad kone dvigubai mažesniame bute gyvenantis jos draugas turės sumokėti netgi daugiau už ją – 55 Eur.

„Iš tiesų buvau nusiteikusi gauti bent 10 Eur

didesnę sąskaitą. Nedarau tragedijos jei sąskaita būna šiek tiek didesnė ar mažesnė, apmoku ir pamirštu iki kitų metų pavasario“, – sakė Rima.

Tuo tarpu Melioratorių alėjoje gyvenantį Edmundą sąskaita už buitinių atliekų tvarkymą papiktino.

„Jūs citavote pasisakymus Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjo Remigijaus Rimkaus, kad atliekų tvarkymas pigs. O dabar duokite atkirtį, kad paslauga brango apie 35 proc.“, – „Šilutės naujienų“ redakcijai rašė vyras. 47,09 kv. m bute gyvenančiam neįgaliajam Edmundui komunalinių atliekų tvarkymas pabrango nuo 37,44 Eur iki 51,33 Eur.

Sąskaitos suvienodėjo

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis „Šilutės naujienoms” sakė, kad šiemetinės sąskaitos už buitinių atliekų tvarkymą iš tiesų yra mažesnės daugeliui namų ir butų savininkų. Pasak mero, Savivaldybės administracija surinko duomenis apie atliekų surinkimo ir tvarkymo kaštus rajone.

Ir buvo apsispręsta, kad lig šiol galioję mokesčiai buvo šiek tiek per dideli daugeliui kaimo žmonių, kurių didesnė dalis gyvena individualiuose namuose.

Atlikus tikslesnius skaičiavimus buvo nuspręsta bent šiems metams nustatyti vienodą atliekų surinkimo ir tvarkymo mokestį visiems butų ir vienbučių namų savininkams, neatsižvelgiant į valdomo gyvenamojo būsto plotą. Todėl Savivaldybės politikai priėmė sprendimą, kad 2020 metų atliekų tvarkymo mokestis be nuolaidų bus 51,33 Eur. Taigi, dabar ši metinė mokesčio suma yra bemaž 24 Eur mažesnė individualių sodybų šeimininkams, mažiau mokės ir daugiau nei trijų kambarių butų šeimininkai.

Mokestis nebepriklauso nuo kvadratųATLIEKOS LOSIUS_1-w1000-h2000

Viešųjų paslaugų skyriaus vyr. specialistas Artūras Losius sako, kad yra labai sudėtinga apskaičiuoti ir įdiegti teisingą mokestį, kuris būtų visiems priimtinas. „Taip yra ir dabar: gaunama išties nemažai skambučių ir laiškų, kuriuose šilutiškiai aiškina, jog buvo girdėję apie atliekų tvarkymo mokesčio mažėjimą. Tačiau dabar tas mokestis jiems yra bemaž toks pat, o kartais net didesnis”, – neslepia specialistas.

Pasak A. Losiaus, Savivaldybės taryba kiekvienais metais ieško tobulesnio buitinių atliekų tvarkymo mokesčio nustatymo sistemos. Todėl šiemet visiems butų ir vienbučių namų savininkams buvo išsiuntinėtos sąskaitos – kuriose nurodyta šių metų paslaugos suma 51,33 Eur. Ji nebepriklauso nuo buto ar namo ploto. Šis mokestis mažesnis tik pensininkams, kurie dėl amžiaus gauna 30 proc. nuolaidą. Jeigu bute gyvena tik vienas senjoras, jam skiriama 50 proc. nuolaida.

Jeigu sąskaitoje yra nurodyta didesnė suma nei 51,33 Eur, vadinasi asmuo buvo nesumokėjęs mokesčio ar jo dalies ankstesniais metais, arba jis nepristatė reikalingų dokumentų.

Beje, net ir neįgaliesiems jokios kompensacijos nėra pritaikomos. Todėl ir Edmundui iš Melioratorių alėjos sąskaita išties smarkiai išaugo.

Turime įprasti rūšiuoti

Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus sako, kad buitinių atliekų surinkimo ir tvarkymo mokesčiai bus peržiūrimi kiekvienais metais. Šiemet pavyko sumažinti mokesčio dydį dėl kelių priežasčių. Pirmiausia todėl, kad Šilutėje mažėja nerūšiuotų atliekų kiekiai, nes vis daugiau žmonių, ypač kaimo gyventojų, rūšiuoja atliekas.

Suvienodinus visiems mokesčio dydį turėtų pasibaigti iki šiol girdimi gyventojų priekaištai, kad atliekų kiekiai mūsų rajone didėja priklausomai nuo būsto kvadratūros. Pasak R. Rimkaus, dabar visi atliekų turėtojai, norintys, kad mokestis būtų mažesnis, privalo suprasti, jog jie moka tik už nerūšiuotų atliekų kiekius. Todėl visi – nuo mažiausio iki vyriausio – jau turime priprasti ir antrines žaliavas atskirti nuo nerūšiuotų atliekų. Tuomet ir mokesčiai už atliekas nuolat mažės.