Naujos statybos šalia senųjų: gyventojai žadėjo net po traktoriais kristi

 vyduno gimnazijos_kiemasNaujos statybos sename miesto kvartale tampa iššūkiu ne tik statybininkams, bet ir čia gyvenantiems žmonėms. Tai – apie naujosios Vydūno gimnazijos sporto salės, kuri išdygo šalia kelis dešimtmečius jau stovinčių daugiabučių gyvenamųjų namų, statybą.

Šilutės V.Kudirkos ir Taikos gatvės kelių namų gyventojai ketino kone kryžium po statybininkų traktoriais gulti, kad išsaugotų įprastinę saugią ir ramią savo gyvenamąją aplinką: medžius, žaliuosius plotus, vaikų žaidimo aikštelę.

Nesulaukusi Savivaldybės vadovų atsako į savo raštišką prašymą, pirmadienį jų grupelė atėjo į Savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Šepučio kabinetą. Išsivežė jį į „įvykio“ vietą ir visgi sulaukė pažado dėl šiokių tokių projekto korekcijų.

Mažas kiemas sumažės dar labiau

Šešias dešimtis parašų surinkę 4 daugiabučių gyventojai gegužės 2-ąją į Savivaldybę kreipėsi raštu. Jie priminė, jog dėl ilgai vykstančios sporto salės statybos pretenzijų nereiškė ir su nepatogumais susitaikė – kantriai laukė statybų pabaigos. Tačiau kantrybė gyventojams trūko, kai jie suprato, jog iš gimnazijos teritorijos ruošiamasi tiesti kelią į V.Kudirkos gatvę per menkutį kiemą, esantį tarp dviejų daugiabučių, ir palei kitus du daugiabučius.

Tame kieme ir dabar nesutelpa gyventojų automobiliai, tačiau žmonės dėl to pretenzijų nereiškė ir kantriai laukė kiemo renovacijos eilės. Bet dabar neketina leisti dar labiau kiemą sumažinti, nutiesiant per jį 3,5 m pločio kelią.

Žmonėms pikta, kad dėl to kelio statybininkai jau vieną medį nupjovė, išvertė skalbiniams skirtus stovus ir sunaikino vaikų žaidimų aikštelę.vyduno gimnazijos_kiemas_1

Visa tai surašę Savivaldybės vadovams skirtame rašte, gyventojaipabrėžė, kad nesutinka, jog kelias būtų tiesiamas per jų kiemus ir taip bloginama jų gyvenimo kokybė. Priminė, jog pagal LR Konstituciją, valdžios įstaigos turi tarnauti žmogui, o valstybė – globoti šeimą, motinystę ir vaikystę. Žmonės teigė savo teises ginsiantys teisme.

Jokio atsako į raštą nesulaukę gyventojai pirmadienį patys atėjo į Savivaldybę pranešti, kad, jei reikės, jie savo gyvenimus gins ir krisdami po traktorių ratais.

Pretenzijas reikėjo reikšti svarstymo metu

Savivaldybės administracijos direktorius S.Šeputis tada žmonėms paaiškino, kad tas keliukas bus skirtas ne nuolatiniam naudojimui – tai bus tik avarinis išvažiavimas nuo sporto salės. Tokius išvažiavimus įrengti reikalaujama prie visų stambių objektų. O kadangi kelias skirtas avariniam išvažiavimui, tai eismo juo nebus.

„Kas žino, gal tuo avariniu keliu kas nors pasinaudos ne dažniau nei kartą per 10 ar 20 metų, o gal ir ne. O gal per visą jūsų amžių ten niekas nepravažiuos“, – ramino šilutiškius S.Šeputis.
Pagrindinis kelias į gimnazijos teritoriją eina iš Taikos gatvės.

Administracijos direktorius lankytojams priminė, kad nė vienas projektas Lietuvoje nevykdomas be viešo aptarimo. Jo metu visos suinteresuotos pusės gali išsakyti savo pretenzijas ir pageidavimus, į kuriuos atsižvelgiama projektuojant darbus.

S.Šeputis klausė, kur žmonės buvo, kai buvo svarstomas šių statybų projektas.

Gyventojai tikino apie statybų aptarimą nieko negirdėję ir niekas jų į jį nekvietęs. S.Šepučio komentaras, jog aptarimų datos visada skelbiamos spaudoje, sulaukė jau tylesnių komentarų: „Aš laikraščių neskaitau…“
„Bet jei tu, žmogau, neskaitai ir pats nesidomi – kas tau atneš, kas įpūs tas žinias?..“ – komentavo vėliau S.Šeputis.

Kiti siūlymai – nepriimtini

vyduno gimnazijos_kiemas_kelias_3Į pokalbį iškviestas rajono vyriausiasis architektas Edmundas Benetis priminė kelerių metų senumo įvykius. 2007-aisiais pradėtame vykdyti sporto salės statybų projekte buvo numatyti keli kiti avariniai išvažiavimai iš sporto salės.

Vienas kelias galėjo eiti į Cintjoniškių gatvę per čia esantį nediduką parkelį. Tačiau tos gatvės daugiabučių gyventojai dėl tokio sumanymo irgi pakėlė triukšmą, grasino kone kryžiumi po statybininkų traktoriais kristi…
V.Kudirkos ir Taikos gatvių gyventojai siūlė ir kitų variantų. Viena galimybė – keliuką tiesti dabartinės vaikų darželio „Raudonkepuraitė“ teritorijos pakraščiu. Anot jų, tereikėtų tik menką „dešrelę“ nuo darželio teritorijos atriekti ir būtų keliukas į H.Šojaus gatvę.

Bet tokį sumanymą visiškai sukritikavo statybos darbus atliekančios UAB „Žibai“ direktorius Steponas Kazlauskas. Anot jo, tas kelias būtų bent kelis kartus ilgesnis, tai – didelės papildomos išlaidos, o lėšų nėra.

Keliukas tiesiai į Atgimimo alėją taip pat neįmanomas, mat tuomet, pasak S.Šepučio, kelias pabrangtų gal 5 kartus.

Negalima kelio rengti ir kitoje pusėje šalia gimnazijos tvoros esančiu pėsčiųjų taku, nes šis takas susiaurės – iki pat jo vidurio bus pažymėta gimnazijos teritorija.

Apsvarsčius visus variantus prieita prie išvados, jog pats optimaliausias variantas, kad keliukas eitų palei daugiabučius į V.Kudirkos gatvę.

Atgal niekas nebegrįš, bet kompromisas rastas

S.Šeputis bandė raminti gyventojus, jog anksčiau ar vėliau jie irgi turės erdvesnius renovuotus kiemus. Juolab kad jau nutarta tam skirti lėšų, kurios atliks seniūnijai, kai nuo liepos visas viešąsias erdves prie daugiabučių namų tvarkys patys gyventojai.

„Tai kur tos mūsų namų žaliosios zonos? Nutiesite kelią, ir jų visai nebeturėsime?“ – kantrybės neteko gyventojai. Ir pagrasino Savivaldybės administracijos vadovui teismu.

S.Šeputis buvo nepalenkiamas: liepė teismais negąsdinti, nes nieko bloga nėra padaręs. Ir tarė galutinį žodį: „Niekas atgal nebegrįš, o keliukas bus“. Tiesa, nuo V.Kudirkos gatvės jis bus užtvertas šlagbaumu, tad bet kas sumanęs juo nevažiuotų. O vaikai, anot S.Šepučio, trinkelėmis grįstu nauju keliu galės važinėtis riedučiais.

Bet gyventojai šio bei to visgi išsiderėjo. Jie gavo sutikimą, jog keliukas iš gimnazijos teritorijos bus įrėmintas borteliu, kad ir gimnazistai nesugalvotų važiuoti tuo avariniu keliu. Mat tvoros aplink gimnaziją nebeliks, nes, pagal naujausius reikalavimus, gimnazijos neturi būti aptvertos. Ši aplinkybė žmones visai nuliūdino, mat ir tvoroms esant jie pavargo kovoti su namo prieigose nuolat rūkančiais gimnazistais.

Išsiderėjo žmonės ir tai, kad keliukas bus tiesiamas taip, jog neprapuls nė viena automobilio stovėjimo vieta – tai pažadėjo S.Šeputis. Ir dar jis pažadėjo, kad kieme bus įrengtos 4 naujos vietos automobiliams, nupjauti seni, pavojingos būklės medžiai, o miesto seniūnija įpareigota sutvarkyti šalia gimnazijos ir „Raudonkepuraitės“ tvoros esantį šiukšlyną. Tai, anot gyventojų, bus dideli pasiekimai.