Naujos sukčių pinklės: jie tampa loterijų „organizatoriais“ arba „meistrais“

aferistasĮkalinimo vietose dienas leidžiantys nusikaltėliai turi gražaus laiko, tad ir sumąstyti vis naujų sukčiavimo būdų jiems – ne problema. Tuo tarpu akivaizdu, kad laisvėje gyvenantys piliečiai nespėja perprasti kalinių kurpiamų vis naujų planų, todėl neretai „paaukoja“ pastariesiems nemažas pinigų sumas.

Kad taip nenutiktų ir jums, policija dar kartą primena būti atidiems ir neatskleisti nepažįstamiems asmenims savo vardo, pavardės, asmens kodo ir konfidencialių elektroninės bankininkystės duomenų. Taip pat neskubėkite patikėti nepažįstamu „meistru“ ir atiduoti jam neva remontui reikalingoms medžiagoms nupirkti skirtų pinigų. Netikėkite, kai telefonu paskambinęs nepažįstamasis praneš, neva jūs tas laimingasis, kuris laimėjo didžiulę sumą loterijoje ir paprašys „tik“ papildyti sąskaitą keliais eurais…  

Atsirado „meistrų“ ir loterijų „organizatorių“

Iki šiol itin paplitusius sukčiavimo būdus, kuomet buvo pranešama apie avariją padariusius ar į kitą nelaimę pakliuvusius artimuosius, keičia naujos schemos. Galima sakyti – priešingos, t.y., informuojančios apie netikėtą laimę…

Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas pasakoja, kad vis dažniau piliečiai sulaukia skambučių, kuriais informuojama apie piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą kurioje nors loterijoje. Atsiliepusiam žmogui nurodoma papildyti sąskaitą keliolika ar keliasdešimčia eurų, ir solidus laimėjimas bus jo.

Po to sąskaitą papildyti prašoma dar, dar, dar kartą – tol, kol „laime“ patikėjusiam žmogui prasiveria akys…

„Būkite atidūs ir neskubėkite iš karto džiaugtis laimėjimu. Pirmiausia susisiekite su loterijos, akcijos ar žaidimo organizatoriais ir įsitikinkite, ar jums skambino ne sukčiai, ar jums nespendžiamos pinklės“, – pataria komisariato viršininkas.
Dar viena nauja schema, tiksliau – sukčių siūloma „paslauga“ – butų ir namų remontas. Paskelbę apie teikiamas remonto paslaugas ir sulaukę užsakovų skambučio, tokie „meistrai“ paima avansą neva reikalingoms medžiagoms nupirkti ir… dingsta. Tokių atvejų būta ir Šilutės rajone.

A.Mikalauskas pataria samdant meistrą paprašyti jo parodyti darbo pažymėjimą arba verslo liudijimą. Toks žingsnis mažų mažiausiai priverstų sukčių sutrikti, o jį samdančiam žmogui tai jau būtų paskata susimąstyti.

Niekur nedingo ir „policininkai“ bei „bankininkai“

Visgi dar nereti ir skambučiai apie nelaimes, į kurias neva pateko artimas žmogus: sukčiai įtikina žmones apie artimųjų neva padarytą nusikaltimą ar eismo įvykį ir dėl to gresiančias baudas, kurias neva galima smarkiai sumažinti nedelsiant, „kam reikia“ davus tam tikrą grynųjų pinigų sumą.

„Neskubėkite vykdyti tokių prašymų. Atminkite, kad policijos pareigūnai, paskambinę telefonu, nereikalauja perduoti jiems grynųjų pinigų. Jie niekada neprašo ir pasakyti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų ar atlikti kitas bankines operacijas“, – jau nežinia kelintą kartą primena A.Mikalauskas.

Dar vienas dažnas sukčiavimo atvejis, kada sulaukiama skambučio, kuriuo pranešama, kad žmogus neva yra įtrauktas į padirbtų pinigų platinimo tinklą arba jo banko sąskaitoje aptikta „padirbtų“ pinigų. Pareigūnai primena, kad nei jie, nei bankų darbuotojai ar kitų įstaigų specialistai niekada nesprendžia piniginių problemų telefonu.

Atvykus nepažįstamiems asmenims į namus ir jiems prisistačius įvairių tarnybų darbuotojais, reikėtų pareikalauti jų dokumentų (pvz., pareigūno pareikalauti parodyti tarnybinį pažymėjimą ir pan.).

Kilus įtarimui, kad susidūrėte su sukčiais, nedelsdami praneškite: policijos budėtojų telefonu (8 446) 20 270; anoniminiu policijos pasitikėjimo telefonu (8 446) 61 952; bendruoju pagalbos telefonu 112.