Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės panaudotos pažengusios vidinės kelio sąnario pusės artrozės gydymui. Toks natūralus gydymo metodas - naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, tikimasi, kad jis padės daugybei žmonių gyventi be skausmo.

Elderly woman sitting on wheelchairs with knee pain

Pasaulyje išpopuliarėjusi metodika

Operaciją atlikusios gyd. ortopedės-traumatologės Akvilės Vilkytės teigimu, pasaulyje kas septintas vyresnis nei 35 metų žmogus serga osteoartritu ir jaučia artrozės sukeltas pasekmes. Netolygus sąnario kremzlės dilimas gali pasireikšti tokiais simptomais, kaip sunkumas lipti laiptais, rytinis sąnarių sąstingis, sąnario tinimas, lėtinis skausmas, kuris gali turėti įtakos netgi depresijos atsiradimui.

„Žmogaus kremzlinis audinys gali atsinaujinti tik iki 25 metų amžiaus, po to jis pradeda dilti. Kremzlinio audinio dilimas, kaip ir kiti senėjimo procesai – vis dar nesustabdomas, bet pagaliau šis procesas gali būti suvaldomas“, – sako A. Vilkytė.

Lietuvoje yra didžiulis poreikis spręsti dylančio sąnario problemas, todėl ieškota saugaus, naujo metodo, kuris sumažintų skausmą, leistų trumpinti gydymą, pagerintų ligos prognozes ir pacientų gyvenimo kokybę. Ortobiologija yra daugybė naujų regeneracinių metodų, kurie aktyviai skinasi kelią pastaraisiais metais. Šie metodai skirti atstatyti sąnarius, sausgysles ir raumenis po traumų ar jų susidėvėjimo.

Pastebima, jog JAV mokslinėmis studijomis pagrįstų ortobiologijos metodikų kiekis per pastaruosius 3 metus išaugo 30 proc. „Naujovės medicinoje visada sutinkamos atsargiai ir įsitvirtina iš lėto – joms reikia ne tik mokslinio pagrįstumo, bet ir chirurgų įpročių ir įsitikinimų keitimosi. Kartais tai užtrunka ilgiau, nei ką nors atrasti ir įrodyti“, – teigia gydytoja.

Skatinamas savaiminis gijimas

Pacientui kelio sąnario kremzlė buvo padengta autologinėmis kremzlės ląstelėmis. Šis gydymo metodas unikalus tuo, kad sveikos kremzlės ląstelės buvo surinktos iš paciento sąnario, o tos pačios operacijos metu perkeltos į tą vietą, kurioje jų kiekis ir kokybė buvo nebepakankama. Operacija atlikta artroskopiniu būdu.

„Ši operacija visiškai ortobiologinė – kremzlės gydomos natūraliai – be chirurginės intervencijos, implantų, sintetinių užpildų, mikrolūžių. Lietuvoje toks metodas pritaikytas pirmą kartą“, – teigia gydytoja. Be to, pacientui nereikalinga pakartotinė intervencija.

Anot A. Vilkytės, žmogaus organizmas nėra mašina, kurios dylančios detalės turi būti keičiamos. Dažnai laiku atlikus intervenciją, jis puikiai susitvarko pats. „Kartais juokaujame, kad viskas, ką privalai padaryti – tiesiog netrukdyti organizmui gyti“, – teigia gydytoja.

Svarstant apie tokią terapiją pirmiausia gydytojas turėtų įvertinti jos tinkamumą ir atlikti sąnario magnetinį rezonansą. Pacientui specialus pasiruošimas nereikalingas, po operacijos reikėtų iki 4 savaičių apriboti galimybes lankstyti sąnarį ir neminti kojos visu svoriu, kad perkeltos ląstelės geriau prigytų. Vėliau laukia reabilitacija, kurios tikslas – sustiprinti šlaunies raumenyną.

„Kiekvienas kelio sąnario dilimo sprendimo būdas turi būti parenkamas individualiai, nes jų yra daugybė ir visi turi savų pliusų ir minusų. Labiau pažengusios artrozės stadijose chirurginės intervencijos neišvengiamos, o kartais ir sąnario endoprotezavimo operacija yra nebeišvengiama“, – sako ortopedė-traumatologė.

BNS inf.