Naujų skonių suteiks retesnių daržovių patiekalai

darzovesPridėkite ranką prie širdies ir sąžiningai atsakykite, kiek skirtingų daržovių paįvairina jūsų kasdienį šeimos stalą? Reta šeimininkė jų suskaičiuos daugiau nei penkias: bulvės, morkos, burokėliai, kopūstai, svogūnai.

Parduotuvėje pirkti agurkai, pomidorai nedžiugina – kažin, ar juose rasime ką vertinga…
Kas kita daržovės, kruopščiai augintos savo daržo lysvėje! Ir ne tik tos išvardytosios. Juk kiekvienam, turinčiam nors mažą sklypelį žemės, maga pabandyti užsiauginti kažką įdomesnio, retesnio, galų gale negi išmesi daigelius, kurių pasirodė per daug kaimynui?

Tik štai labai dažnai pasitaiko, kad, nuėmus rečiau auginamų daržovių derlių, jis ir lieka pamirštas rūsyje ar balkone. O juk kuo daugiau įvairesnių daržovių valgote, tuo didesnė tikimybė savo organizmą pamaloninti gausesniu vitaminų kiekiu, o skrandį – įdomesniais, sveikais ir lengvai virškinamais patiekalais!

C, B1, B2, P vitaminai, provitaminas A (karotinas), cukrus, kalio, kalcio, fosforo, magnio, geležies druskos – tai viena maistingiausių, vertingiausių ir svarbiausių organizmui daržovių, mat visos joje esančios medžiagos įeina į žmogaus kaulų, dantų sudėtį, palaiko normalią širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Dietinėje mityboje ropės naudojamos nuo vidurių užkietėjimo, o ropių nuovirai geriami kaip šlapimo išsiskyrimą ir atsikosėjimą skatinantys vaistai.

Ropė nebus karti, jei prieš gamindami nepamiršite daržovės apipilti verdančiu vandeniu.

Mūsų protėviai, matyt, puikiai žinojo visas teigiamas šios daržovės savybes – tautinio kulinarijos paveldo lobynuose yra gana daug paprastų patiekalų receptų. Ropės kartu su kopūstais, morkomis, obuoliais, kiaušiniais tinka salotoms ruošti, galima troškinti susmulkintas ar įdarytas skirtingais įdarais: ryžių, ryžių ir mėsos, varškės.

Griežčiai

Jų šakniavaisiuose, be gausaus cukraus kiekio, yra labai daug C, B1, B2 vitaminų, geležies, baltymų, pektinų, garstyčių aliejaus. Dietinėje mityboje griežčiai naudojami nuo vidurių užkietėjimo.
Tiems, kuriems nepatinka kiek aitrokas šios daržovės skonis, rekomenduojama, kaip ir ropes, nuplikyti verdančiu vandeniu. Beje, virtų griežčių ilgiau nei 3 val. laikyti nepatariama – C vitaminas visiškai suirs.

Ši daržovė puikiai tinka sriuboms, košėms (itin grikių) virti, troškiniams ruošti, iš virtų griežčių galima kepti kotletus. Norėdami nustebinti šeimyną išvirtus griežčius galite įdaryti grybų įdaru ir, apipylę grietinės bei sviesto padažu, užkepti orkaitėje.

Pupos

Tai viena seniausių mūsų tautos kasdienio stalo daržovių. Matyt, taip yra todėl, kad jos yra maistingesnės už visas kitas labiausiai paplitusias daržoves: pupos 6 kartus kaloringesnės už kopūstus ir 3,5 karto už bulves. Pupų baltymai lengvai pasisavinami, jose yra C, B vitaminų, provitamino A, o kai kurių jose esančių nepakeičiamų aminorūgščių nesintetina nei gyvulių, nei žmogaus organizmas.

Kad greičiau išvirtų, pupas rekomenduojama pamirkyti. Pupos verdamos šviežiame vandenyje, druskos įberiama tik pabaigoje – pasūdytame vandenyje jos virs ilgiau.