Neapgalvotų renovacijos niuansų džiunglėse nukentėjo… kranininkas

kranas kiemeDaugiabučių namų renovacija Šilutėje dar tik prasidėjo, tačiau ir pradžios užteko, kad procesas apnuogintų kai kuriuos iki galo tiesiog neapgalvotus niuansus. Pradžia parodė, jog visiems šio proceso dalyviams reikės didelės tolerancijos, pakantumo ir geranoriškumo, mat teks bendrauti (ir sugyventi) ne vieną mėnesį.

Nebe pirmą savaitę besitęsiantys nepakeliami karščiai, ko gero, irgi prisidėjo prie to, kad renovuojamo Šilutės Cintjoniškių g. 5-ojo namo gyventojams ir statybininkams pritrūko abipusio supratimo ir, regis, dėl visiško menkniekio įsiplieskė konfliktas.

Siauras ir kiemas, ir įvažiavimas

Cintjoniškių gatvės 5-asis namas bene pirmasis šioje gatvėje ir vienas pirmųjų Šilutėje sulaukęs renovacijos. Statybininkai čia triūsia ne pirmą mėnesį.

Šis daugiabutis – ne iš didžiųjų, tad ir jo kiemelis kaip reta mažas. O jame dabar turi tilpti ne tik gyventojų  automobiliai, bet ir statybininkų technika bei remontui reikalingas medžiagas atvežančios mašinos.

Gal praėjusios savaitės konflikto ir nebūtų buvę, jei bent įvažiavimas į namo kiemą būtų platesnis. Bet jis – vos vienam automobiliui pritaikytas, tad prasilenkti tokiame keliuke – nė nesvajok.

Vieną karštą popietę redakcijon paskambinęs vienas šio namo gyventojų tikino esantis įkalintas nuosavame kieme. Vos trumpam būtino daikto pasiimti namo užsukęs vyras jau po kelių minučių nebegalėjo išvažiuoti, mat tą siaurutį įvažiavimą į kiemą užtvėrė kranas.

„Turiu skubiai būti darbe ir išvažiuoti į kelionę, bet kranininkas atsisako patraukti savo techniką, o namą renovuojantys statybininkai liepia važiuoti šaligatviais ir žolynais“, – piktinosi vyras.

Paskambino jis ne tik redakcijai – dar ir policijai, tad netrukus į daugiabučio teritoriją įsukome kartu su patrulio Ivan Levičev automobiliu.

Kranas dirbo tik pusvalandį

Aiškinantis situaciją, turėjo ką pasakyti ir statybinių darbų vadovas, UAB „Klaista“ atstovas Juozas Jaževičius. Anot jo, dar pradedant darbus namo pirmininkas jam įrodinėjo su gyventojais aptaręs visus galimus nepatogumus, tarp jų – ir galimą trumpalaikį išvažiavimo iš kiemo kranas policijaužstatymą. Sutarta, jog kai gyventojai matys, kad įprastu keliu iš kiemo nebeišvažiuos, mašinoms teks lipti per šaligatvius ir sukti per žolynus.

„Mūsų technika prie namo privažiuoja tik tuo keliuku, kitaip negalime patekti į kiemą“, – sakė darbų vadovas.
Statybininkų vadovas neneigė, kad su kiekvieno buto savininkais galimų renovacijos nepatogumų neaptarinėjo, tai padaryti turėjo (ir sakė padaręs) namo bendrijos pirmininkas.

„Mūsų reikalas – statybos darbai. Skubame dirbti, kol orai leidžia, nes kai pradės lyti, juk stogo neremontuosi“, – aiškino J.Jaževičius.

Jis sakė manantis, kad ir gyventojai turi suprasti, jog mišką kertant skiedros byra, t.y., vykstant statyboms nepatogumų išvengti neįmanoma. Jis tikino mandagiai prašęs skubančio vyro išvažiuoti per žolynus, bet šis kategoriškai atsisakė.

Kraną statybininkai išsikvietė, anot darbų vadovo, vos pusvalandžiui – tik tiek jis ir užtruko, kol užkėlė ant stogo reikalingas medžiagas. Jau po pusvalandžio aukštas mechanizmas paliko namo teritoriją. Paskui jį išvažiavo ir redakcijai skambinęs vyras.  
Ar tvarka tikrai yra visur?..

Jau kitą dieną redakcijoje tas vyras išsakė savo poziciją, kurios pagrindinė mintis – visur turi būti tvarka. Vyras sakė pastebėjęs ne vieną statybininkų darbo broką, tačiau tai – jau visai kita tema.

Per šaligatvius ir pievas jis tikino nevažinėjantis todėl, kad neseniai taip padaręs kaimynas vienu ratu įsmuko į duobę.
O konflikto dieną namo  jis buvo grįžęs valdiška – Savivaldybės – mašina, todėl bijojęs ją sugadinti.

„Bet juk ir jūs darėte pažeidimą namo parvažiuodamas valdišku transportu?“ – užduodame klausimą „ne į temą“. Vyras tik trukteli pečiais ir teisinasi namo užsukęs tik trumpam, mat prireikė navigacijos prietaiso, be kurio po pietų numatytoje kelionėje jis būtų buvęs lyg aklas kačiukas.

Skaudžiausiai nukentėjo… kranininkas

Į konflikto vietą pakviestas policijos pareigūnas sustabdė iš kiemo išvažiuojantį kraną. Gaideliuose registruotoje įmonėje dirbantis vyras net savo pavardės neslėpė ir pats stebėjosi, kaip įsivėlė į tokią nemalonią situaciją. Jis sakė jau 41-mus metus sukiojantis krano vairalazdes, bet į panašų kipišą pakliūvantis pirmą kartą.

„Statybininkams reikėjo krano paslaugų, jį pasamdė iš mūsų įmonės, mano viršininkas liepė važiuoti, aš atvažiavau“, – situacijos eigą atvirai išdėstė vyras, sutrukdęs vairuotojui išvažiuoti iš kiemo.

Akivaizdžiai nejaukiai jautėsi ir policijos patrulis I.Levičev. „Bet pažeidimas padarytas“, – konstatavo jis, traukydamas pečiais. Išsikvietęs dar vieną ekipažą, už eismo taisyklių pažeidimą surašė Administracinės teisės kodekso pažeidimo protokolą.

Pažeidimo esmė yra ta, kad kranas uždarė įvažiavimą į kiemą. Bet krano vairuotojas nubaustas ne tik už tai. Laikinai einantis pareigas Šilutės policijos Patrulių būrio vadas Remigijus Agintas komentavo, jog paaiškėjo, kad kranininkas apskritai neturėjo teisės vairuoti tokią galingą transporto priemonę, taigi padarė dar vieną pažeidimą. Įvykio medžiaga jau perduota teismui, jis ir spręs, kokią bausmę skirti tam konflikto epicentre atsidūrusiam statybininkų pagalbininkui.

Kranininkui gresianti bausmė, pasak R.Aginto, yra nuo 1000 iki 1500 litų bauda arba administracinis areštas.

Policijos pareigūnas įsitikinęs, jog geranoriškumo pritrūko visoms šio konflikto pusėms, jog šioje situacijoje buvo galima išsisukti ir be pykčio.