Neatlygintina kraujo donorystė tampa vis svarbesnė

donorai palapineVasara – metas, kai visi gyvena atostogų nuotaikomis, tačiau nei traumos, nei ligos nesirenka sezono, todėl šiltuoju metų laiku dažniausiai jaučiamas didžiausias donorų kraujo stygius.

VšĮ Nacionalinis kraujo centras (NKC) informuoja, kad norintieji ir galintieji neatlygintinai duoti kraujo ar tapti kraujo donorais bus labai laukiami liepos 18 d. prie Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios, kur įsikurs mobili NKC palapinė.

Kraujas – unikalus ir gyvybiškai reikalingas

Žmogaus kraujas yra unikalus. Iki šiol pasaulyje nėra sukurta medžiagos, kuri galėtų pakeisti donoro kraują. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu, kad nuolat atsirastų žmonių, galinčių dovanoti kraujo sužeistiesiems ir ligoniams.
Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams.

Vienintelis kraujo gavimo šaltinis – kiti žmonės. Perpylimui naudojamas kraujas turi būti saugus, dovanotas sveikų donorų.

Anot NKC medikų, šiuo metu trūksta įvairių kraujo grupių, o labiausiai reikalingas I minus rezus grupės kraujas, kurį turi nedaug žmonių.

Apdovanoti kraujo donorai šilutiškiai

Bene didžiausia donorystės problema Lietuvoje – gyventojų abejingumas, solidarumo stoka ir nepasitikėjimas kraujo donoryste. Taip turbūt bus iki tol, kol kraujo bus duodama ne tik neatlygintinai, bet ir už piniginį atlygį – tai skatina kraujo duoti įvairioms rizikos grupėms priklausančius asmenis. Vis dėlto žmonių, duodančių kraujo neatlygintinai, daugėja.
donorai pocius
Priminsime, kad neatlygintinai kraujo donorystei ir kilniems šilutiškiams nemažas dėmesys buvo skirtas šių metų Šilutės gimtadienio šventėje. Ta diena buvo turininga ne tik kultūrinių renginių, bet ir bendruomeninių įvykių.

Esame kraštas, kur žmonės neabejingi prasmingoms, žmonių gyvybes gelbstinčioms akcijoms, tad miesto šventės renginių šurmulyje buvo pagerbti kraujo donorai, kurie daug metų savanoriškai aukoja savo kraują ir taip gelbsti gyvybes.

Lietuvos garbės donoro pažymėjimai buvo įteikti trims Šilutės rajono gyventojams: Pakamonių kaimo gyventojui Stasiui Pociui, kuris savanoriškai kraujo donoru jau buvo 48 kartus, Vaidotui Toleikiui, kuris kraujo davė 47 kartus, ir Nijolei Plaipienei, kuri kraujo davė 46 kartus.

Dar šešiems šilutiškiams įteikti Lietuvos nusipelniusio kraujo donoro pažymėjimai: Rimui Gečui, kraujo davusiam 46 kartus, Zosei Stancikienei (41 kartą), Stasiui Tunylai (41 kartą), Donatui Žąsyčiui (33 kartus) ir Laimai Metrikienei (31 kartą).

Lietuvos kraujo donorystės žymūno pažymėjimais apdovanoti šilutiškiai Ilona Jablonskienė, kuri neatlygintinai kraujo davė 31 kartą, Rimantas Kupstas (29 kartus), Gintautas Girdvainis (28 kartus), Arūnas Liepinis (27 kartus), Jūratė Šlažienė (25 kartus), Nijolė Pocienė (22 kartus), Mindaugas Petrauskas (19 kartų), rusniškis Simas Knapkis (25 kartus) ir švėkšniškis Darius Grabys (24 kartus).

Kraujo donorus, dovanojančius savo kraują kelias dešimtis kartų, miesto gimtadienio metu apdovanojo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis ir neatlygintinos kraujo donorystės koordinatorė – rinkodaros vadybininkė Rūta Ramanauskienė.

Vėliau „Šilutės naujienoms“ R.Ramanauskienė sakė, kad būtent tądien, gegužės 28-ąją, į Nacionalinio kraujo centro palapinę, pastatytą prie Šilutės kultūros ir pramogų centro, dovanoti kraujo atėjo 41 asmuo.

„Iš to kiekio kraujo, kurį surinkome Šilutės miesto šventės metu, pavyko padėti net 37 ligoniams. Sulaukėme 8 žmonių, kurie kraujo donorystės džiaugsmą pajuto pirmą kartą“, – sakė R.Ramanauskienė.

Artėja nauja galimybė – liepos 18 dieną Šilutėje vėl bus galima savanoriškai ir be jokio atlygio padovanoti kraujo.
Primename, kad, jei nusprendėte tapti kraujo donoru, nepamirškite pavalgyti, atsigerti vandens ir su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Siekia, kad visa kraujo donorystė būtų neatlygintina

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Kraujo donorų registro duomenimis, per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2015 m. tuo pačiu laiku, neatlygintinų davimų padaugėjo 14 procentų.

2015 metais šalies kraujo donorystės įstaigose atliktos neatlygintinos kraujo ir jo sudėtinių dalių donacijos sudarė 77,5 proc. visų donacijų. Šalyje įgyvendintos Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo 2006-2015 metų programos siektas tikslas, kad iki 2015 m. pabaigos visose kraujo donorystės įstaigose neatlygintinos donacijos sudarytų 55 proc. – pasiektas ir net viršytas.

Šiuo metu įgyvendinamos Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo 2016-2020 metų programos iškeltas tikslas – iki 2016 m. pabaigos pasiekti 60 proc. neatlygintinų donacijų.

Pasaulio sveikatos organizacija siekia, jog iki 2020 m. visose šalyse kraujo donorystė būtų savanoriška ir neatlygintina.

Kol kas šis tikslas pasiektas 62 šalyse, 40 šalių kraujo atsargos papildomos ir iš mokamų donorų.