Nebijantys aukščio suras ne tik pramogų, bet ir viliojantį uždarbį

aukstalipiai 1 namo sienaDaugelis šilutiškių atkreipė dėmesį į naują pramogą, kuri siūloma įvairiuose miesto ir miestelių renginiuose. Aukšta metalo strypų konstrukcija, nuo jos nuleistos alpinizmo virvės ir stulpas iš dėžių tapo drąsių jaunuolių ištvermės ir pusiausvyros išbandymu. Tai – „Dėžinukų“ pramoga, kuri kviečia išsilaikyti ant kuo aukštesnės kolonos, kurią patys dalyviai stato iš dėžių.

„Dėžinukų“ idėją į Pamarį parvežė ansamblio „Karčema“ vadovas Vygantas Stoškus, panašią pramogą pamatęs festivalyje „Naisių vasara“. Grįžęs pasišnekėjo su bendraminčiais ir sulaukė pagalbos iš Šilutės seniūnijos, UAB „Šilutės komunalininkas“, UAB „Stamela“, kurios padėjo suruošti konstrukcijas, o specifines priemones – profesionalias alpinizmo virves ir kt. – paskolino ekstremalaus klubo „Astris porta“ vadovas Arnoldas Sirvydis.

Pramoga virto uždarbiu

„Dėžinukai“ – tik viena aukščio mėgėjų pramogų. A.Sirvydis šilutiškiams gali pasiūlyti daugiau įdomybių.

Arnoldas ekstremaliu sportu užsiima daugiau nei 30 metų. Tarnaudamas Lietuvos krašto apsaugos kariuomenėje, jis lankė alpinizmo kursus, praktines bei teorines žinias pritaikė lipdamas į aukštus pastatus.

Grįžęs iš kariuomenės alpinizmo neapleido. „Tada, maždaug prieš 20 metų, pradėjome organizuoti užsiėmimus, kuriuose dėstėme informaciją apie sportinį, o vėliau ir pramoninį alpinizmus. Būtent pramoninis alpinizmas tapo pragyvenimo šaltiniu ne tik mums, bet ir susidomėjusiems aukštalipio profesija“, – sako A.Sirvydis.

Anot pašnekovo, Lietuvoje yra nemažai aukštų pastatų, bažnyčių, kurių aukščiausių bokštų ir stogų neįmanoma pasiekti su statybų pastoliais ar kitomis priemonėmis, o tik – su alpinizmo įranga. Apmokę jaunuolius laipiojimo pagrindų, suteikę pagrindinių alpinizmo žinių, instruktoriai sudaro galimybes tai pritaikyti praktikoje. Nepabūgę aukštalipio profesijos jaunuoliai kviečiami dirbti su profesionalų komanda: padeda renovuoti, restauruoti įvairių bažnyčių stogus, statulas, aukštų namų sienas, nuvalyti langus, kur paprastai prieiti beveik neįmanoma.

Kunigo Remigijaus Šemeklio prašymu Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčią Arnoldas prižiūri jau 6 metus: renovavo laikrodį, tvarko stogą, keičia čerpes.
Darbas aukštyje labai specifinis ir atimantis daug jėgų. Jei oro temperatūra yra vos 5 laipsniai šilumos, negalima nei dažyti, nei renovuoti pastato ar ant jo atlikti kitus darbus. Aukštuminio darbo dvi valandos atstoja 6 val. darbą ant žemės. „Mums svarbu paruošti žmogų taip, kad jis jau pirmomis darbo aukštyje minutėmis išnaudotų jėgas maksimaliai ir atliktų kuo daugiau darbo“, – sako klubo „Astris porta“ vadovas.

Viliojantys dalykaiaukstalipiai rusnes tiltas 2

Šiame ekstremaliame darbe yra keletas jaunuolius viliojančių detalių. Pirmoji – nemokami aukštalipio kursai, kuriuos dėsto profesionalūs alpinizmo žinovai. Vėliau su mokiniais sudaromos sutartys, ir jie gali dirbti įvairiuose aukštuose objektuose, naudodamiesi klubo teikiama aukštalipio įranga.

Profesionalaus alpinizmo kursų dalyviai išmoksta nusileisti, pakilti virvėmis, perlipti per mazgus, lipti nuo virvės ant virvės, rišti tvirtus mazgus.

Antras geras dalykas – puikios garantijos. Arnoldas užtikrino, kad per 20 darbo metų nėra pasitaikę nė vieno nelaimingo atsitikimo. Darbas aukštyje vyksta su dviem profesionaliomis alpinizmo virvėmis: darbine ir apsaugine. Net jei nutrūktų viena, žmogų laikytų kita, bet tokių nelaimių nėra buvę.

Įranga, kuri kursus baigusiems aukštalipiams suteikiama pagal bendradarbiavimo sutartį nemokamai, yra labai brangi, bet patikima. Vien virvių apraišas, kuriam suteikiamas 10 metų galiojimo laikas, kainuoja 1000 Eur.

Dar vienas aktualus dalykas – geras uždarbis. Anot Arnoldo, pradedantysis aukštalipis uždirba nuo 1000 Eur, vėliau tobulindamas žinias – dar daugiau.

„Profesionalaus alpinizmo kursus gali išklausyti įvairaus amžiaus žmonės. Svarbiausia yra noras, o visa kita galima pamažu įgyti treniruojantis ar dirbant“, – sako Arnoldas.

Plės pramogų įvairovę

Pramoninis alpinizmas – sezoninis darbas, o pramoginis gali vykti bet kada. Anot Arnoldo, yra buvę, kad Naujųjų metų išvakarėse jis su bendraminčių grupe vyko palaipioti virvėmis į Rusnę, ant Atmatos tilto.

„Ne kartą esame išbandę Rusnės tiltą, leidomės nuo kitų aukštų Šilutės rajono statinių. Siūlome tą išbandyti visiems naujų emocijų norintiems šilutiškiams“, – sako Arnoldas.

V.Stoškus ir A.Sirvydis kuria planus, kad Šilutėje galėtų veikti stacionarūs sportinio alpinizmo įrenginiai – tokie, kaip „Dėžinukai“. „Galėtų jaunimas, šeimos, miesto svečiai juose smagiai praleisti laiką“, – sako Vygantas, svarstydamas, jog tai pramogai gera vieta būtų senojo Turgaus aikštė ar pievelė prie Rusnės tilto.

Kadangi „Dėžinukai“ sulaukia vis didesnio populiarumo, visi smalsuoliai juos gali užsisakyti į bet kurį šeimos ar visuomenės renginį.

A.Sirvydis sako, kad visi, kas nori daugiau sužinoti apie profesionalaus ir sportinio alpinizmo kursus, kas domisi „Dėžinukais“ arba laipiojimu su alpinizmo virvėmis ant aukštų objektų, gali kreiptis telefonu 8 600 07599.