Nedarbas Šilutės rajone sumažėjo beveik 2 procentais

ieskaudarbo-redasvilimas1Per praėjusius 2011-uosius metus Šilutės darbo biržoje registruotų bedarbių skaičius sumažėjo maždaug 1000, ir nedarbo lygis nuo 15,6 proc. metų pradžioje nukrito iki 13,3 proc. metų pabaigoje.

Darbo biržos Šilutės skyriaus vadovas Andrius Šašilkinas kol kas gali pateikti tik keletą pagrindinių skaičių apie nedarbą mūsų rajone, nes visa statistika dar neparengta.

Pernai sausio 1-ąją Šilutės darbo biržos specialistai savo sąrašuose turėjo 5246 bedarbius, o šiemet tą pačią dieną bedarbių buvo tik 4193. Iš jų 1817 – moterys, 678 – jaunimas iki 25-erių metų amžiaus, 1116 bedarbių – vyresni nei 50 metų.

Ilgalaikių bedarbių – tokių, kurie Darbo biržos slenkstį mina daugiau nei 12 metų, šių metų pradžioje Šilutės rajone buvo 1202.

Šių skaičių nepavadinsi nei rekordiniais, nei labai mažais, mat Šilutės rajone yra buvę registruota ir 18 proc., ir vos 4 proc. bedarbių nuo darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus. Mažiausiai klientų Darbo biržos specialistai turėjo 2008-2009 metais.

Vis dar akivaizdus darbų sezoniškumas, t.y., vasarą statybos ir kitose įmonėse įdarbinama daugiau žmonių, daugėja ir laikinųjų darbų. Gruodis, sausis ir vasaris, anot direktoriaus, tampa laukimo mėnesiais.

Šalies ekonomistai prognozuoja, kad šiais metais ekonomika Lietuvoje irgi augs, bet ne tokiais sparčiais tempais kaip pernai. Šilutėje, A.Šašilkino nuomone, bus panašiai – augimas bus, bet jis vargu ar pasieks praėjusių metų lygį.

A.Šašilkinas prognozuoja, kad šių metų vasarą bus registruota apie 3600 bedarbių, o metų pabaigoje jų gali būti ir visi 4000.

Nedarbo skaičiai labai priklausys ir nuo socialinės politikos. Niekam nėra paslaptis, kad ir dabar daug žmonių, registruotų Darbo biržoje, iš tikrųjų dirba nelegaliai. Nuo sausio 1-osios keitėsi socialinių pašalpų skyrimo tvarka – bedarbiams tapo lengviau gauti socialines pašalpas, nes jos (jeigu priklauso), skiriamos iš karto vos užsiregistravus. Iki šiol norintieji gauti tokias išmokas Darbo biržoje turėjo būti registruoti ne trumpiau nei pusmetį.

Bedarbių gretas gausina ir reikalavimas būti draustiems privalomuoju sveikatos draudimu. Įstojusiems į Darbo biržą žmonėms suteikiamas apdraustųjų statusas.