Nedažnas atvejis Lietuvoje – nuo paukščių gripo krito gandrai

Šiaulių ir Kelmės rajonuose rasti du nugaišę gandrai, kuriuos ištyrus paaiškėjo, kad juos pražudė labai patogeniškas, šiuo metu Europoje cirkuliuojantis paukščių gripas H5N1. Nors atvejai, kai paukščių gripu užsikrečia gandrai Lietuvoje, nėra dažni, Europoje 2021–2022 m. paukščių gripo sezonu jų nustatyta 45.

Pagrindiniai šio viruso platintojai gamtoje yra laukiniai vandens paukščiai – gulbės nebylės, pilkosios žąsys, baltaskruostės ir kanadinės berniklės, paprastieji suopiai, sidabriniams kirai ir kiti.

Du gandrai, kuriems balandžio 22 d. patvirtintas paukščių gripas, buvo rasti Šiaulių ir Kelmės rajonuose. Tai jau 4 ir 5 labai patogeniško paukščių gripo atvejai, kurie Lietuvoje šiemet patvirtinami laukiniams paukščiams. Paukščių gaišenų radimo vietos paženklintos, apie atvejus informuoti šalia esantys paukščių ūkiai, medžiotojai bei vietos savivaldybės.

Įtarimų veterinarijos inspektoriams kelia ir dar kelių laukinių paukščių gaišenos, kurios balandžio 25 d. rastos Utenoje. Šiuo metu 6 balandžių ir 3 kovų gaišenos dar tiriamos dėl paukščių gripo viruso, balandžiai papildomai bus tiriami ir dėl Niukaslo ligos.

Paukščių augintojai raginami laikytis visų biosaugos reikalavimų. Atsargumo priemonės būtinos ir planuojantiems įsigyti naminių paukščių. VMVT įspėja, kad pirkti naminius paukščius reikėtų tik iš patvirtintų paukščių auginimo vietų. Gyvais paukščiais prekiauti gali tik atitinkamus leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Pasitikrinti, ar naminių paukščių auginimo ūkis yra registruotas, galima VMVT interneto puslapyje https://vmvt.lt/opendata/vko/index.php (kodai – 74 ir 75).

Prekiauti naminiais paukščiais galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios suderintos su savivaldybėmis. Prieš keliaujant į prekybos paukščiais vietą, svarbu pasidomėti savo savivaldybėje, ar prekiautojas yra informavęs administraciją apie ketinimą prekiauti.

Prieš įsigydami paukštį, prekyvietėje paprašykite pardavėjo pateikti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančių dokumentų. Pardavėjas privalo išduoti ir įsigijimo čekį, sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą (ar prekių pirkimo–pardavimo kvitą). Jei pardavėjas nepateikia reikalingų duomenų, jo veiklos registracijos nerandate registruotų naminių paukščių ūkių sąraše, iš jo paukščių geriau nepirkite.

VMVT ragina apie naminių ir laukinių paukščių susirgimus ir gaišimus skubiai informuoti veterinarijos inspektorius nemokama telefono linija 8 800 40403.