Negailestingai likimo vėtytą daugiavaikę mamą žlugdo sunki našta

Untitled-2 copyŠilutės rajone gyvenanti keturių vaikų mama Sonata Pundzienė priversta skursti. Jos ir jos vaikų gyvenimas nėra toks, apie kokį būtų galima pasvajoti. Šeimą slegia nuolatinis nepriteklius – trūksta ir gardesnio kąsnelio, ir pinigų vaistams. 240 eurų, gaunamų per mėnesį, nepakanka trijų asmenų šeimai, iš kurių du – mokyklinio amžiaus paaugliai. Apie atostogas, išvykas ar naujus drabužius šeima tik pasvajoja. Šiuo metu pagrindinė jų našta – kelių šimtų eurų skola už vandenį ir elektrą.

Pirmasis vyras nuskendo

Sonatos gyvenime būta nemažai išbandymų. „Su pirmuoju vyru susilaukiau dviejų vaikų, tačiau mūsų santuoka pasibaigė tragedija. Vieną dieną, nuėjęs išsimaudyti, jis nuskendo. Tada jam buvo 45-eri. Auginome laimingi vaikus, tikėjome šviesia ateitimi, tačiau viską pakeitė nelaimingas atsitikimas. Žinojau, kad po nelaimės turiu suimti save į rankas ir rūpintis vaikais, eiti į priekį, tačiau vaikams buvo itin sunku suprasti, kad nebėra tėčio. Jis jiems visada buvo labai reikalingas“, – pasakojo Sonata.

Antrą vyrą nugramzdino alkoholis

Po daugiau nei trejų metų ji susipažino su kitu vyru, su kuriuo vylėsi būti laiminga. Su juo moteris susilaukė dar dviejų vaikų, tačiau ilgainiui suprato, kad labiau už vaikus ir namų jaukumą, jam rūpi alkoholis. „Negalėjau toleruoti alkoholio namuose. Kai jis ėmė prieš mane kelti ranką, griežtai pasakiau, kad mums – ne pakeliui. Nenorėjau, kad jis gąsdintų mano vaikus, kuriems esu pasiruošusi suteikti saugumą ir ramybę. Iškeldinau jį iš savo namų prieš kelerius metus. Nebuvo jokių pykčių – jis niekada nerodė noro bendrauti su vaikais. Net nežinau, kur jis gyvena, ką veikia. Kiek girdėjau, šiuo metu jis užsienyje. Vaikams priklauso alimentai. Jie labai norėtų pabendrauti su tėčiu, tačiau noras – vienpusis“, – neslėpė moteris.

Didžiuojasi savo vaikais

Du Sonatos vaikai iš pirmosios santuokos – jau suaugę, kuria savo gyvenimus. „Vargsta, gyvena sunkiai, tačiau iš paskutiniųjų stengiasi padėti ir man. Jei lieka pinigų, visada man parūpina vaistų, palepina jaunesnį brolį ir sesę“, – sakė pašnekovė. Dėl ginekologinių ligų, inkstų bei skrandžio problemų moteris negali daug dirbti. Šiuo metu ji užsiregistravusi darbo biržoje, vis laukia darbo pasiūlymo, kurį galėtų priimti. Sonata sako norinti ir galinti dirbti, niekada neatsisakanti net ir sunkaus darbo. „Galėčiau dirbti bet ką – esu kaimo žmogus, galiu atlikti įvairius darbus. Gyvenu ūkiškai. Vasarą kiek lengviau šeimai – uogauju, grybauju. Auginu daržoves, vištas, tad kiaušinių ir vištienos neperkame – vis lengviau. Tikrai nesu tinginė. Visomis išgalėmis rūpinuosi vaikais, tačiau kartais būna per sunku“, – kalbėjo Sonata. Ji pasidžiaugė ir 16-mečiu sūnumi, kuris praėjusiais metais buvo išvykęs į Švediją uždarbiauti. Pasak jos, retas paauglys po šešias valandas per dieną svetimoje šalyje skins braškes, kad gautų pinigų, už kuriuos galėtų nusipirkti mokyklinių prekių sau ir sesei. „Nesame įtraukti į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Esame tvarkinga šeima, tačiau šiuo metu dėl finansinio nepritekliaus mus slegia skolos. Neseniai vaikai sirgo gripu, todėl visus pinigėlius turėjau skirti vaistams. Mano mėnesio pajamos – 240 eurų. Už juos turiu du vaikus išleisti į mokyklą, pamaitinti, aprengti, nupirkti vaistų. Aš ir pati esu ligonė. Kankina inkstų ligos, nuolatinis refliuksas, tačiau kartais tenka gyventi ir be vaistų“, – guodėsi moteris.

Klampina skolos

Taip pat S.Pundzienės vaikai priversti tenkintis tuo, ką turi. Pasak moters, būdavo dienų, kai jie grįždavo iš mokyklos su ašaromis akyse sakydami, jog neturi naujo telefono arba gražių drabužių, kokiais puošiasi kiti mokiniai. „Dabar mano didžiausia svajonė išsivaduoti nuo skolų. Taip pat noriu, kad vaikai būtų sveiki. Jei nebus nenumatytų problemų, tikrai kapstysimės ir bandysime verstis iš to, ką turime“, – vylėsi keturių vaikų mama. Šiuo metu šeimos skola už elektrą ir vandenį siekia apie 200 eurų. Šeimai taip pat nuolat trūksta lėšų už dukros pamokas muzikos mokykloje bei tvarkingų drabužių bei avalynės vaikams. Paauglei dukrai ypač praverstų 39 dydžio neperšlampami batai ir 164 cm striukė, viršutinių drabužių dydis – M. Paaugliui sūnui reikėtų 43 dydžio neperšlampamų batų, 173 cm striukės. Viršutinių drabužių dydis – L. Jei tik šeima turės finansinių galimybių, suskubs daryti namuose remontą. Būstas, kuriame jie gyvena, apleistas, reikia tvarkyti sienas, šilumos sistemą, keisti duris ir langus.

***

Sonatos Pundzienės šeimą globoja paramos ir labdaros fondas „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“. Galėdami prisidėti prie Sonatos gerovės, tai galite padaryti čia: VŠĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ AB Swedbank b/k 73000 LT267300010142143000 PayPal: info@gerumoranka.eu Paskirtis: Sonatos šeimai

Lrytas.lt inf.