Prasidedant abitūros egzaminams ir stojamiesiems į aukštąsias mokyklas Valstybinis studijų fondas nori padrąsinti negalią turinčius abiturientus įgyti aukštąjį išsilavinimą.
Nors dar laukia nemažai iššūkių pritaikant studijų aplinką žmonių su negalia poreikiams, vis daugiau aukštųjų mokyklų gali pasiūlyti jiems tinkamas studijų sąlygas.
36 Lietuvos aukštosios mokyklos tapo Europos socialinio fondo finansuojamo projekto „Studijų prieinamumo užtikrinimas specialiųjų poreikių turintiems studentams“ partnerėmis ir kryptingai siekia sukurti palankią studijų aplinką žmonėms su negalia.
Suvokiant, kad šiam tikslui pasiekti – ypatingai svarbus teigiamas akademinės bendruomenės požiūris, daugiau nei šimtas aukštųjų mokyklų darbuotojų kelia kvalifikaciją negalios klausimais projekto mokymų programoje.
Mokymuose dalyvaujančios Klaipėdos valstybinės kolegijos Studijų ir karjeros tarnybos vadovės Vilmos Bridikienės teigimu, įgytos žinios leido suprasti, jog norint atskleisti žmonių su negalia intelektinį potencialą reikia ne tik vykdyti kryptingą jų ugdymo veiklą, bet nemažiau dėmesio skirti ir darbuotojų ugdymuisi.
Ji džiaugiasi, kad dalyvavimas projekte paskatino teigiamus pokyčius jų aukštojoje mokykloje, todėl studentai greitu metu gali tikėtis jiems pritaikyto, individualizuoto studijų programų turinio ir metodų, jų specialiuosius poreikius atitinkančio mokymosi tempo.
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje bakalauro studijas pasirinkęs Artūras Mastebrockis negaili gerų žodžių dėstytojams:
„Dėstytojai nuoširdžiai skatina mus siekti žinių, nenusivilti dėl nesėkmių, įkvepia daugiau pasitikėti savimi. Galiausiai, bendraujant su jais pamirštami negalios sunkumai” – sakė jis.
Pašnekovas pabrėžė, jog žmonėms su negalia būtina siekti aukštojo mokslo ir linki abiturientams drąsiau reikšti savo norus ir svajones, nes tik tada jie pildosi.
Artūras, kaip ir dar 698 studentai su negalia, kuriems nustatytas 45 proc. arba mažesnis darbingumo lygis, šį semestrą gauna tikslinę išmoką – 520 litų per mėnesį.
Šios išmokos skirtos pažangių studentų individualiems poreikiams studijų procese tenkinti. Pavasario semestre studentams su negalia bus išmokėta 2,3 mln. litų.
Įgyvendinant projektą aukštosios mokyklos yra aprūpinamos specialiąja technine ir programine įranga, skirta studijų aplinkos pritaikymui studentų su negalia poreikiams.
Šiuo metu jau perduota turto už daugiau nei 2 mln. litų. Aukštųjų mokyklų bibliotekose ir skaityklose įrengiamos darbo vietos pritaikytos judėjimo ir regos negalią turintiems studentams. Projekto partnerės jau aprūpintos įranga, užtikrinančia pilnavertį klausos negalią turinčių studentų dalyvavimą paskaitose.
Specifines programas vykdančioms aukštosioms mokykloms perduoti specializuoti molbertai, vežimėliai šokiams ir krepšiniui.
Daugiau informacijos apie projektą – tinklalapyje www.studijuoktobulek.lt.
Rašyti atsakymą