Negyva gulbė pasėjo baimę dėl paukščių gripo

 Nugaisusi gulbe 1Pamario dangumi vis dažniau parklega gimtinėn grįžtantys paukščiai. Apsemtose pievose šiuo metu nutūpę tūkstantiniai pulkai gulbių giesmininkių, pilkųjų žąsų. Tačiau pavasarinė laukinių paukščių migracija atneša ne tik džiaugsmus, bet ir rūpesčius.

Trečiadienį apsemtose Šyšos kaimo pievose buvo aptikta nugaišusi gulbė. Šalia jos būriavosi dešimtys ilgakaklės gentainių. Neabejingas buvo ir negyvą gulbę užfiksavęs žmogus. „Kaip elgtis radus nugaišusį paukštį – paimti ar palikti gamtai susitvarkyti? Galbūt gulbė krito nuo paukščių gripo, ar ją kas nors ištirs?“ – rūpinosi į „Šilutės naujienų“ redakciją kreipęsis vyras.

Apie nugaišusį sparnuotį buvo pranešta Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistams. Apsivilkę specialius kombinezonus ir batus, jie išskubėjo į Šyšos kaimą. Įvykis šiuo metu tiriamas.

Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis “Šilutės naujienoms” sakė, kad aptikus negyvą paukštį, reikia nedelsiant pranešti VMVT, kaip galima tiksliau nupasakoti vietą, kurioje paukštis rastas, ir, jeigu yra galimybė, palaukti, nes pareigūnamas reikia pasiruošti, pasiimti specialias atsargumo priemones.

Pranešimas apie nugaišusį paukštį šiemet gautas pirmas kartą. Nuvykę į Šyšos kaimą pareigūnai su specialiomis priemonėmis nugaišusį paukštį paėmė, supakavo. Inspektoriai dar pasižvalgė po pievas, tarp daugybės paukščių buvo nugaišusi tik ši viena gulbė. Jokių sužalojimų ir traumų ant jos nebuvo, galbūt paukštis paprasčiausiai buvo išsekęs.

Kritusi gulbė išsiųsta į Vilnių tolimesniems tyrimams dėl paukščių gripo.

Nors Lietuvoje paukščių gripo atvejų nėra užfiksuota, tačiau egzistuoja nemenka galimybė, kad grįždami ar praskrisdami per Lietuvą migruojantys paukščiai užneš paukščių gripo užkratą iš kitų šalių.

Anot Šilutės VMVT specialistų, baimintis dėl paukščių gripo nereikėtų, tačiau galutinį atsakymą, nuo ko nugaišo gulbė, pateiks laboratorija.

Paukščių gripas neplinta oru. Ligą platina paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai gali užsikrėsti patekę į užkrėstą aplinką. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį.

Oficialiai nustačius paukščių gripą ir siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui į kitas paukščių laikymo vietas (ūkius), 3 km spinduliu būtų skerdžiami ir vėliau saugiai sunaikinami ne tik sergantys paukščiai, bet ir visi kiti ligos židinyje esantys paukščiai. 10 km spinduliu būtų paskelbiama stebėjimo zona, kurioje ribojamas paukščių vežimas, žmonių judėjimas, statomi dezinfekciniai barjerai.

Žmonės paukščių gripu gali užsikrėsti tik tiesiogiai kontaktuodami su gyvais ar kritusiais sergančiais paukščiais.

Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, taip pat gali būti įkvėptas su dulkėmis. Įrodymų, kad žmogus nuo žmogaus gali užsikrėsti paukščių gripu, nėra.

Pastebėjus laukinių ar naminių paukščių gaišimus ar minėtus požymius, reiktų nedelsiant pranešti teritorinei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybos nemokamu telefonu 8 800 40 403.