Nei gyventojai, nei rajono vadovai nesužinojo, ką per metus nuveikė Gardamo seniūnas

DSCF2065Rajono valdžios sulaukę gardamiškiai irgi pasiguodė prastais seniūnijos keliais, sužinojo išsamią savo apylinkės kriminogeninę situaciją, išsiaiškino kur kreiptis, jei iš čiaupo teka prastas vanduo.

Bet, kitaip nei kitų seniūnijų gyventojai, gardamiškiai neišgirdo savojo seniūno Tomo Balčyčio minčių apie nuveiktus darbus ir svarbiausias problemas. Už tai seniūnui priekaištavo net rajono merė Daiva Žebelienė ir administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis.

O saviškiai turėjo priekaištų ir dėl to, kad seniūnas, jų nuomone, piktnaudžiauja valdžia: esą sutvarkė dokumentus, kad žmona būtų įdarbinta pagal viešųjų darbų programą, nors iš tiesų niekas nematė jos dirbančios…

Bendra problema – kelių būklė

Merė D.Žebelienė ir gardamiškiams priminė nelinksmą rajono demografinę situaciją, dėl kurios uždaromos mokyklos, bet pasidžiaugė, kad Šylių pradinė išliks. Ji taip pat dėkojo naujajam Šilutės policijos vadovui Sigitui Mikutavičiui ir jo pavaldiniams už aktyvų darbą.

Merė tikino neužmiršusi, kad žadėjo aplankyti pernykščio konkurso „Metų ūkis“ II vietos laimėtojų Jurjonų ūkį ir ragino gardamiškius didžiuotis turint savo gretose tokius šaunius ūkininkus.

R.Ambrozaičio pagarsinta statistika rodo, kad pernai į seniūniją vienu ar kitu reikalu kreipėsi kone kiekvienas seniūnijos gyventojas: gauta daugiau nei 1700 prašymų ar paklausimų iš 2100 gyventojų.

Ir merė, ir R.Ambrozaitis pastebėjo, kad visos seniūnijos turi bendrą problemą – kelių būklę. Administracijos direktorius ragino bent pašalui iš žemės einant riboti mašinų tonažą, neleisti savo keliais važinėti sunkiasvorei technikai, ypač – miškavežiams.

Skraido pieno vežėjai

S.Mikutavičius informavo, jog per 2012 metus šioje seniūnijoje užregistruota 55 nusikalstamos veikos. Iš jų 9 – smurto artimoje aplinkoje atvejai, 19 vagysčių, 13 naminės degtinės gamybos ir laikymo atvejų, 6 viešosios tvarkos pažeidimai. Gardamiškiams surašyti ir 39 administracinės teisės pažeidimų protokolai, nubausta 13 neblaivių viešose vietose pasirodžiusių asmenų, 3 – už smulkų chuliganizmą, po 4 – už vaikų ir šunų nepriežiūrą.

Komisariato viršininkas pristatė ir jau porą mėnesių apylinkės inspektoriumi čia dirbantį Žydrūną Barčą ir ragino į jį kreiptis, pranešti apie negeroves. „Tai yra jaunas pareigūnas, todėl palaikykite jį, parodykite, kur žvilgsnį reikėtų kreipti“, – ragino viršininkas.

Anot S.Mikutavičiaus, Gardamas žinomas kaip naminės degtinės kraštas. Tačiau tai esanti vienintelė rajono seniūnija, kurios gyventojai taip išsamiai praneša policijai, kur verdami „velnio lašai“, kad pareigūnams belieka tik nuvažiuoti ir pasiimti. Ir ne po 10 litrų, o po 4-5 tonas.

Pasitvirtina apie 70 proc. gyventojų pranešimų apie girtus vairuotojus.

Mokytoja Silvija Zabarskienė išsakė kolegų mintis apie gyvenvietėje važinėjančių automobilių greičius. Vietos pedagogams tenka savo mažuosius mokinukus jau imti už rankų ir vesti per perėją, nes greičio mėgėjų nestabdo net apie mokyklą pastatyti įspėjamieji ženklai. Keisčiausia, kad tie „skraiduoliai“ – ne vietinis jaunimas, bet solidūs vyrai, dažniausiai – ABF „Šilutės Rambynas“ vairuotojai.

„Ką patartumėt?“ – klausė mokytoja S.Mikutavičiaus. Jis patikino turintis „vaistą“, kurį tikrai panaudos Gardame. „Kai keli susimokės baudas, kiti važiuos jau lėčiau“, – pažadėjo S.Mikutavičius.

Gardamas netrukus irgi turės dvi viešųjų vietų vaizdo stebėjimo kameras, o tai padės stabdyti nusikalstamumą.

„Kuo daugiau mes kalbėsimės, tuo saugesni jūs būsite. Todėl sujunkime mūsų įgaliojimus su jūsų informacija“, – kvietė policijos viršininkas.

Per Gardamą eina „Sibiro kelias“

Ne vieną problemą išsakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas. Pirmiausia jis siūlė „sugalvoti kokį mechanizmą, kad geresni būtų keliai“. Seniūnas T.Balčytis pažadėjo tik „pagal galimybes pažvyruoti“, bet siūlė pripažinti, kad patys ūkininkai labiausiai tuos kelius ir gadina važinėdami „technika su bačkomis, iš kurių putra varva“. „Nė vienas nepaėmėt kastuvėlio ir nenuleidot vandens nuo kelio“, – priekaištavo T.Balčytis.

K.Andrijauskas priminė, kad anksčiau Savivaldybėje buvęs Kaimo rėmimo fondas, o jame apie 200 tūkstančių litų būdavę. Anot jo, padėtis pasikeitė, kai buvęs meras Virgilijus Pozingis tą fondą smulkiajam verslui atidavė. K.Andrijauskas siūlė atstatyti tą fondą.

K.Andrijauskui pritarė Sigitas Jakštas, kurio pastebėjimu, kelio Žakainiai – Juškaičiai jau ir greideriuoti nebegalima, mat žvyro jame nebelikę… O Rimas Jurjonas antrino, kad kai kada ir iš kiemo išvažiuoti nebeįmanoma.

Verslininkas Stanislovas Jonikaitis pastebėjo, kad seniūnijos keliai pagreideriuojami tik pranešus, jog atvažiuoja rajono valdžia. O jei sužinoma, kad Seimo narys į Gardamą suka, dar ir pabarstomi… Kelią Žemaičių Naumiestis – Švėkšna gardamiškiai jau praminė „Sibiro keliu“, mat šis, anot jų, žiemą iš viso niekada nėra barstomas. S.Jonikaitį domino, ar kada nors bus asfaltuojamas kelias Gardamas – Ramučiai.

„Dokumentus pateikėm, bet pažadų negavom“, – atsakė merė. O administracijos direktorius be užuolankų pridūrė, kad „pinigų nebuvo ir nebus, bet nei merė, nei Ambrozaitis tų kelių neišmala…“

Ramučiuose – dvokiantis vanduo

UAB „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas pripažino, kad vandentiekininkai iki šiol į šią seniūniją „nekreipė per daug dėmesio, nes ir problemų čia didelių nebuvo“. Gardame yra tik mechaniniai nuotekų valymo įrengimai, tad biologiškai gyventojų nuotekos nevalomos.

A.Markvaldas paneigė gardamiškių prielaidas, kad neveikia ir mechaniniai valymo įrengimai: anot jo, tai įtariantys gyventojai turėtų pranešti telefonu 62262. O jei atvažiuos ir tokį faktą nustatys aplinkosaugininkai, vandens tiekėjai mokės baudas.

13 376 kub. metrus vandens pernai nupirko gardamiškiai, o nuotekų išleido tik 2 482 kub. m. A.Markvaldas klausė, kur dingo dar 10 000 kub. metrų, ar tik ne į upelį nutekėjo?..

Atrėmė jis ir ūkininkų teiginius, esą tiek vandens išgėrė galvijai. Jo nuomone, karvės galėjusios gal tik 10 proc. tokio kiekio išgerti.

Gavo direktorius ir Ramučių gyventojų klausimą, kodėl jų gyvenvientėje vanduo dvokia srutomis. Ruda vandens spalva guodėsi ir gardamiškiai. Visais panašiais atvejais jis prašė skambinti sąskaitose nurodytais įmonės telefonais ir pažadėjo, kad iškviesti specialistai išplaus vamzdynus, o už tas paslaugas, kurios įtrauktos į avarinių grupę, mokėti nereikės.

Mokytoja Sonata Kurmienė „Šilutės vandenų“ vadovui dėkojo už pagalbą mokyklai.

Dirbo ar nedirbo seniūno žmona?

Nemažai savo ir kaimynų nuoskaudų išsakė Aldona Sūdžienė. Anot moters, gerai, kad rajono valdžia kasmet atvažiuoja atsiskaityti seniūnijų žmonėms, bet gardamiškiams pikta, kad atsiskaityti ar tiesiog kalbėtis su gyventojais nemato reikalo seniūnas T.Balčytis. Išsakiusi dar keletą priekaištų dėl kelių ir kelkraščių būklės, A.Sūdžienė priminė dar vieną vietos gyventojų skaudulį – įtarimus, kad viešųjų darbų nedirbo, bet už juos pinigus gavo seniūno žmona.

„Šilutės naujienos“ dar rudenį rašė apie šią situaciją, bet tuomet nenurodėme, kurioje seniūnijoje vyko veiksmas. Taip darėme todėl, kad viešųjų darbų programą įgyvendinanti Darbo biržos specialistė Jūratė Jakštienė teigė, jog jokių šio projekto pažeidimų Darbo biržoje nebuvo užfiksuota.

A.Sūdžienei prieštaravo Šylių bendruomenės „Švylys“ buvusi pirmininkė Adelė Biurkland. Ji tikino, jog Virginija Balčytienė tikrai dirbo.

Seniūnas T.Balčytis šį kartą paaiškino tik tiek, kad „seniūnija neturi galimybių kiekvieną rytą pas A.Sūdžienę suregistruoti visų, dirbančių viešuosius darbus…“

Merė D.Žebelienė pastebėjo, kad seniūno veikla tenkina ne visus gardamiškius, kai kurie žmonės ant jo pyksta. „Seniūnas yra tas žmogus, kuris tikrai turėtų žmonėms padėti spręsti jų problemas ir turėtų jiems atsiskaityti. „Kaip buvo su žmona – nežinau, bet jei bus nustatyta piktnaudžiavimo faktų – netoleruosime“, – pažadėjo merė.

Šį kartą nuodugniai aiškintis seniūno žmonos įdarbinimo situaciją pažadėjo R.Ambrozaitis.