Neįgalieji prašo valstybės pagalbos pritaikyti būstą

invalidu bustai daliaus ir gireno laiptineNe vienas neįgalus žmogus metų metus svajoja apie jo poreikiams pritaikytą būstą.

Šiemet būsto pritaikymo programai teks 4,5 tūkstančio litų daugiau nei pernai. Savivaldybės komisija prieš savaitę apvažiavo visų prašymus pateikusių neįgaliųjų namus ir aiškinosi, kurių iš jų poreikis pasinaudoti valstybės ir Savivaldybės parama yra didžiausias.

Šuolis į baseiną buvo lemtingas

Naujakurių kvartale gyvenantis Anatolijus V. – jau beveik dveji metai yra visai priklausomas nuo aplinkinių. Komisijos apsilankymo išvakarėse vyras atšventė savo 40-ąjį gimtadienį.

Anatolijaus mama su skausmu prisimena tą dieną, kai jos sūnus su draugais pramogavo Kaune. Draugas buvo pažadėjęs prileisti pilną baseiną vandens, kad vyrai galėtų smagiai paplaukioti. Bet niekas nežinojo, kad baseino pildymą sustabdė šeimininko vaikai, tad vandens pribėgo daug mažiau, nei reikia nardymui.

Anatolijus nėrė ir tai buvo paskutinis jo šuolis į vandenį – galva atsitrenkus į baseino dugną, lūžo du stuburo kaklo dalies slanksteliai.

Vyras negali net pajudinti nei kojų, nei rankų, jis tik guli ir yra visai priklausomas nuo tėvų. Dar blogiau, kad naktimis jį kamuoja ir nežmoniški skausmai.invalidu bustai naujakuriuose

Vienas išsigelbėjimas, kad švedų labdaros organizacija „Pagalba Lietuvai“ dovanojo vyrui specialią lovą ir keltuvą.
Dar viena šeimos bėda – Anatolijaus tėvui nustatyta Alzheimerio liga, tad jo mamai tenka rūpintis dviem neįgaliais vyrais.

Svarbiau – vonia

Moteris pasakoja, kad sunkiausia yra sūnų maudyti – tai tenka daryti tiesiog lovoje, nes šeimos name durys į vonią pernelyg siauros, kad pro jas būtų galima įvežti neįgalųjį. Reikėtų griauti sieną, įrengti vienas platesnes duris į vonią ir tualetą.

Anatolijaus mama prašo įrengti ir nuovažą į lauką, kad būtų galima nuvežti neįgalų sūnų į kiemą. Bet ir tam reikėtų pirma išgriauti dalį sienos.

Kiek kainuotų visi šie darbai, apsiėmė suskaičiuoti ir sąmatą parengti Savivaldybės Ūkio skyrius. O Anatolijaus mamai teks apsispręsti, ką pakeisti namuose jai būtų svarbiau – rekonstruoti vonią ar įrengti nuovažą į lauką, nes visko už valdiškus pinigus nebus padaryta. „Svarbiau nugriauti sieną ir pritaikyti vonią“, – mano moteris.

Prašo vonių ir nuvažiavimų laiptinėse

Sunkios ir skaudžios ir kitų neįgaliųjų istorijos.

Į sąrašą dar įtrauktas Šilutėje, Dariaus ir Girėno g., gyvenantis 57-erių Rimantas L., kuris prašo laiptinėje įrengti nuovažą, kad galėtų invalido vežimėliu išvažiuoti į lauką, o bute reikia specialaus sanitarinio mazgo.

69-erių juknaitiškis Jonas J. iš Vengrų gatvės prašo įrengti turėklus laiptinėje ir išvažiavimą iš namo. 58-erių Jonui K. iš Juknaičių seniūnijos Kanteriškių kaimo irgi labai praverstų nuovaža vežimėliui.

Švėkšnos seniūnijos Slabados kaime gyvenanti 19-metė Lina J. norėtų įsirengti vonią ar dušą. Lina turi pirmumo teisę, mat jai dar nėra 24 metų. Tokia teisė nustatyta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nurodymu.

37-erių šilutiškis Gintautas B. iš Melioratorių alėjos dar pernai prašė įrengti liftą (keltuvą) išvažiuoti vežimėliu iš buto. Šiuo metu vyras naudojasi mobiliu įtaisu, kuris padeda pakilti laiptais. Vyras norėtų pats savarankiškai išvažiuoti iš namų ir grįžti, o naudojantis minėtu įtaisu reikalingas įtaisą valdantis padėjėjas.
invalidu bustai naujakuriuose laiptai
Įvesti vandenį į namus, įrengti dušą, kanalizaciją, pritaikyti įvažiavimą į namą prašo ir Švėkšnos seniūnijos Gedikų k. gyvenantis 63-ejų Petras S. Šiam vyrui būstas už valdiškus pinigus nebus pritaikomas, nes jo būstas nėra įregistruotas nekilnojamojo turto registre, o tai būtina sąlyga, norint panaudoti valdiškus pinigus.

Vienam žmogui – ne daugiau 24 050 litų

Yra ir daugiau reikalavimų, kuriuos žino ne visi neįgalieji. Vienam būstui pritaikyti galima skirti ne daugiau nei 24 050 litų. Jei darbai kainuotų brangiau, neįgalusis turėtų pridėti savo lėšų. Būstas negali būti įkeistas. Jeigu neįgalusis nėra būsto savininkas, jis privalo gauti savininko sutikimą dėl darbų, kurie būtų atlikti. Jei prašoma pertvarkymus daryti laiptinėje, turi būti gautas visų laiptinės gyventojų sutikimas.

„Šiemet mūsų rajono neįgaliesiems būsto pritaikymui iš valstybės biudžeto skirta 35 430 litų“, – sako Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Albina Šidlauskienė. Savivaldybė iš savo biudžeto turėtų skirti dar 20 procentų sumos, t.y., apie 10 000 litų. Taigi iš viso susidarys ir bus panaudota maždaug 45 000 litų.

Pernai šiai programai buvo skirta 40 513 litų ir pritaikyti 4 neįgalių žmonių būstai.

A.Šidlauskienė abejoja, kad šiemet pavyks išpildyti visų neįgaliųjų prašymus. Gali būti, kad kai kuriems žmonėms, prašymus parašiusiems šiemet, teks laukti kitų metų.

Galutinį sprendimą, kuriems neįgaliesiems laimė turėti patogesnį gyvenimą nusišypsos šiemet, komisija priims balandžio mėnesį.

Silutes naujienu LOGO