Neįgaliesiems metų pabaiga atnešė palengvėjimą

bustas neigaliuju_GintaresMetų pabaigoje, tarsi skaičiuodama viščiukus, Savivaldybės komisija apvažiuoja neįgaliųjų, kuriems per metus valstybės ir savivaldybės lėšomis buvo  padaryti įvairūs būsto pritaikymai namus.

Tokia kelionė surengta ir praėjusią savaitę. Jos metu buvo ir kuo pasidžiaugti, buvo ir ne visai smagių dalykų. Pasidžiaugta tuo, kad 2016-ieji pagal būsto pritaikymui gautas lėšas rajone buvo rekordiškai geri, o apgailėta, kad ne visi neįgalieji tokių pritaikymų sulaukė.

Parama džiaugiasi trys jaunuoliai

Šilutės rajono savivaldybė šiemet iš Valstybės biudžeto gavo 10 kartų daugiau lėšų neįgaliųjų būsto pritaikymo darbams, nei buvo skirta metų pradžioje, todėl pavyko atlikti daugiau bei brangesnių statybos darbų.  Metų pradžioje būsto pritaikymui iš valstybės biudžeto Šilutei buvo skirta 1853 Eur. Pagal nustatytą tvarką, 30 proc. prie šios sumos, tai yra 555 Eur, turi prisidėti Savivaldybė, tad bendra suma siekė vos 2 408 Eur.

Tačiau Savivaldybės Socialinės paramos skyrius papildomai kelis kartus kreipėsi į Neįgaliųjų reikalų departamentą ir gavo papildomų pinigų – iš viso 17 256 eurus. Tai tapo įmanoma todėl, kad kai kurios kitos savivaldybės neišnaudojo savosios paramos dalies.

Tad iš viso 2016-aisiais neįgaliųjų gyvenimo palengvinimui panaudota 31 000 eurų. Savivaldybės indėlis – daugiau nei 14 000 eurų. Tai buvo piniginei socialinei paramai nepanaudotos (kitaip tariant – sutaupytos) lėšos.

„Džiaugiamės, kad tuos pinigus galime naudoti kitoms socialinėms reikmėms“, – sakė Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis.

Dar lapkritį komisija apžiūrėjo, kaip gyvenimas palengvėjo 25-erių šilutiškiui Andriui, gyvenančiam Gluosnių g. Po ilgų įkalinimo metų namuose dabar vaikinas jau gali savarankiškai išvažiuoti į lauką savo neįgaliojo vežimėliu,laukujų daugiaaukščio namo durų. Tam buvo panaudota 7829 Eur, iš kurių 5480 Eur buvo valstybės biudžeto ir 2348 Eur – savivaldybės biudžeto lėšos.bustas neigaliuju_katilas

Kintuose gyvenantys Gretos tėvai dėl būsto pritaikymo sunkia liga susirgusiai ir per kelerius metus neįgalia tapusiai dukrai į Savivaldybę kreipėsi dėl to, kad 21-erių merginai reikėjo pritaikyti vonios kambarį ir įvažiavimą į ją, taip pat pritaikyti įvažiavimą į namus. Tokiems darbams Gretos namuose panaudota 6429 Eur, iš kurių 4500 Eur buvo valstybės, o 1928 eur – Savivaldybės lėšos.

Parama – iš nepanaudotų lėšų

Savo džiaugsmo dėl palengvėjusio gyvenimo neslėpė Šilutėje, E.Kanto g., gyvenanti 19-metė Gintarė, sunkiai vaikštanti dėl įgimtos kaulų trapumo ligos. Mergina taip pat ilgai svajojo apie liftą, kuriuo galėtų nusileisti iš II aukšto į lauką, ir praėjusią savaitę jau pademonstravo, kaip šis jau baigiamas sumontuoti įrenginys palengvino jos gyvenimą.

Gintarės šeimos namuose darbavosi „Šiaulių lifto“ įmonė, šio patogumo įrengimas iš viso kainavo 13 774 Eur. Valstybės lėšomis bus kompensuota 6118 Eur, iš savivaldybės biudžeto – 6416,2 Eur, likusią sumą teks rasti merginos šeimai.

Liūdną situaciją komisiją rado Vainute, kur gyveno devintą dešimtį pradėjęs Antanas. Vyras prašymą pritaikyti gyvenamąją aplinką buvo pateikęs tik rudenį, tad laukti jam reikėjo neilgai. Deja, beveik 2000 eurų kainavusiais pritaikymais Antanas taip ir nepasidžiaugė – iškeliavo anapilin.

Darbai dar vyksta Katyčių seniūnijos Stubrių kaime gyvenančio Stepono namuose. Vyras paprašė pritaikyti vonios kambarį ir įrengti išvažiavimą į lauką. Stepono namuose atliekami darbai bus finansuoti tik iš savivaldybės lėšų, jie atsieis apie 3000 eurų (iš socialinei paramai nepanaudotų lėšų).

Iš viso per praėjusius metus Socialinės paramos skyrius socialinei paramai nepanaudojo 460 000 eurų.

A.Šimelionis primena, kad labai svarbu nepavėluoti pateikti prašymą dėl būsto pritaikymo, kad būtų galima planuoti kitų metų darbus ir numatyti lėšų tiems darbams atlikti. Paraiškų pateikimo laikas jau tuoj baigsis – jų bus laukiama iki sausio pabaigos, bet dar negauta nė vieno prašymo dėl būsto pritaikymo.

Aplankė ir O.Jogienės šeimyną

Komisija aplankė ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Grygališkės kaime gyvenančią Onos Jogienės šeimyną ir apžiūrėjo jau nupirktą naują granulinį katilą.

O.Jogienės šeimynai šis katilas nupirktas taip pat už socialinei paramai nepanaudotas lėšas, pirkinys atsiėjo apie 3000 eurų. Šeimininkė dėkojo už tokią paramą, nes naujasis katilas, anot jos, labai palengvins daug vaikų globojančios šeimynos buitį.

Ši šeimyna yra nuolatinė Savivaldybės pagalbininkė tais atvejais, kai reikia skubiai priglausti iš šeimų paimtus vaikus. Šiuo metu šeimynoje auga 12 vaikų, o iš viso šiltus namus O.Jogienės šeimynoje jau rado kelios dešimtys tėvų globos netekusių vaikų.

Šeimynos globotiniams taip pat atvežta ir kalėdinių dovanų.