Nelegali rūkytos žuvies gamybos „įmonėlė“ veikė… balkone

zuvies apdirbimas nelegalus 1Nelegaliame žuvies apdirbimo „ceche“ daugiabučio namo balkone Šilutėje kaskart buvo pasūdoma po kelias dešim-tis ar net šimtus kilogramų žuvies. Vėliau rūkykloje ji buvo rūkoma ir pardavinėjama.

Toks faktas iškilo viešumon, kai jėgas suvienijo Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), jos kolegos iš Vilkaviškio ir Šilutės policijos pareigūnai.

Nelegalią produkciją pirko ir savo sveikata rizikavo ir šilutiškiai, ir Vilkaviškio, o gal ir kitų Lietuvos rajonų gyventojai.

Pasak VMVT atstovų, artėjant šiltajam metų sezonui nelegalus žuvies apdirbimo verslas aktyvėja, mat tuomet į Pamarį plūsta daugiau turistų ir svečių, norinčių pasimėgauti vietine produkcija ir parvežti jos saviškiams. Bet perkantieji nelegalius produktus labai rizikuoja savo ir artimųjų sveikata.

Prekiavo net Vilkaviškyje

„Nors visus gamintojus nuolat tikriname planine tvarka, bet pastebime, kad jie yra labai išradingi ir kaskart prigalvoja vis naujų būdų apeiti įstatymus, užsiimti gamyba neregistruotose įmonėlėse“, – sako Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis.

Pirmasis pranešimas apie tai, kad šilutiškiai rūkyta žuvimi prekiauja Vilkaviškyje, tiesiog gatvėje, Šilutės VMVT pasiekė dar sausį – kolegas informavo tenykštės VMVT darbuotojai. Pastarieji sunerimo todėl, kad patikrinę prekeivius pamatė, jog šie neturinei produkcijos įsigijimo dokumentų, nei jos kokybę bei saugą patvirtinančių dokumentų. Be to, šilutiškiai prekiavo iš maisto produktams vežioti nepritaikyto automobilio „VW Passat“. Užtat rūkytų skumbrių mašinoje buvo išties daug – net 200 kilogramų.

Bandydami surinkti informaciją apie tokius gamybininkus – nelegalus, šilutiškiai kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją ir policiją. Atsakymai buvo neguodžiantys – nei automobilio, nei jo savininkų nurodytu adresu aptikti nepavyko, policijai durų niekas neatidarė.

Balandžio 4-ąją Vilkaviškio VMVT vėl pranešė šilutiškiams, kad tas pats automobilis vėl pastebėtas jų mieste, tik rūkyta skumbre iš jo prekiavo jau kitas žmogus. Ir šįkart aptiktas didelis kiekis – apie 150 kg -žuvies.

Tikino žuvį ruošiantys savo reikmėms

Netrukus į įtariamą butą Šilutėje buvo surengtas jungtinis policijos ir VMVT specialistų reidas, ir jis davė vaisius. Buto balkone aptikta apie 60 kg rūkymui ruošiamos sūdomos skumbrės.

Pasak E.Cipario, žuvis buvo ruošiama nesilaikant jokių reikalavimų: nei higienos, nei sanitarijos, nei technologinių, nei temperatūros. Tądien buvo gana šilta diena, tad balkone temperatūra buvo išties aukšta, o šalia sūdomos žuvies mėtėsi visokiausi šeimininkų rakandai.

Produkcijos gamintojai nebuvo atlikę jokių žuvies tyrimų, patys taip pat nebuvo pasitikrinę sveikatos.

Šeimininkai – jauna pora – pradžioje tikino visą žuvį ruošiantys savo reikmėms, o ją rūkyti vežantys į legalią rūkymo įmonę. Vėliau jie aiškino neturintys darbo, auginantys mažą vaiką, tad tokiu būdu norėję bent šiek tiek užsidirbti.

Pasak E.Cipario, gyventojai gali pasinaudoti legalių rūkytojų paslaugomis, bet tik jei žuvies ar mėsos produkciją ruošia asmeniniam naudojimui. Tačiau juk niekas neruošia sau kelių dešimčių ar kelių šimtų kilogramų žuvies?..

Nelegali įmonėlė uždaryta, o buto šeimininkui paskirta bauda. Visą rastą produkciją nurodyta sunaikinti, o toliau šį tinklą tiria policijos pareigūnai.

Tokių „gamybininkų“ aptinka kasmet

E.Ciparis primena, kad pirkdami tiesiog gatvėje, iš nepritaikytų automobilių pardavinėjamus ar net po namus vežiojamus maisto produktus labai rizikuojame savo sveikata. „Tokie prekeiviai nesilaiko gamybos ir prekybos taisyklių reikalavimų ir pelnosi iš nieko neįtariančių pirkėjų, o pastarieji labai rizikuoja savo sveikata“, – sakė E.Ciparis.

Jis ragina greit gendančius maisto produktus pirkti tik turguje, specializuotose parduotuvėse ar prekybos centrų skyriuose, kur parduodami nuolat tikrinamose įmonėse gaminami produktai. Be to, nekokybišką produktą įsigijus parduotuvėje, galima jį grąžinti ar pareikalauti pakeisti kokybišku, o nelegaliems gamintojams tokių reikalavimų nepateiksi.

Tiesa, pirmą kartą pagautiems nelegaliems gamintojams skiriamos baudos nėra tokios, kad atgrasytų tokia gamyba užsiimančius asmenis. Tačiau VMVT jau siūlo Baudžiamojo kodekso pakeitimus, pagal kuriuos tokia veikla būtų pripažinta baudžiamuoju nusikaltimu.

Šiemet tai pirmoji išaiškinta nelegali žuvies apdirbimo įmonė mūsų rajone, tačiau tokios veiklos kasmet po kelis atvejus pasitaiko ir Rusnėje, ir Kintuose. Prieš 3 metus Šilutėje buvo likviduotas ir nelegalus mėsos gaminių cechas.
„Jei niekas nepirktų, nebūtų ir tokių gamintojų“, – mano VMVT viršininkas ir patikina, kad tikrinimų kartu su policija bus ir ateityje.