Nematyta Vydūno nuotrauka šeimos archyve

Kovo 22-oji - Vydūno gimimo diena. Prieš 153 metus netoli Šilokarčemos esančiame Mažių kaime, Verdainės bažnyčios varpams aidinti, į pasaulį atėjo Vilius Storosta, būsimasis Vydūnas. Visai neseniai pasiekė babunytės (taip giminėje buvo vadindama mūsų močiutė) Jadvygos Petrauskaitės – Nainienės dokumentų archyvas. Žinojau, kad jame turėtų būti įdomybių. Ir neapsirikau: šalia kitų šeimos relikvijų pasirodė ir iki šiol nematyta nuotrauka, kurioje greta kitų žmonių ir Mažosios Lietuvos filosofas – Vydūnas. Užrašas antroje pusėje sakė, kad fotografuota apie 1935 metus.

Nuotrauka į šį archyvą pateko neatsitiktinai. Iš vaikystėje girdėtų susižavėjimo šiuo žmogumi babunytės pasakojimų žinau, kad ji buvo nemažai su Vydūnu bendravusi. Apie tai ji rašė savo atsiminimuose, kurių dalis skelbta Lietuvių kalbos ir literatūros instituto tęstinio leidinio „Literatūra ir kalba“ XX tome, „Lietuvių rašytojai laiškuose ir atsiminimuose“. Ši pažintis, užsimezgusi per seserį Bronę Petrauskaitę – Jatulienę, kuri buvo diplomato Edvardo Jatulio žmona. Jis 1927 – 1932 m. buvo Lietuvos konsulu Tilžėje. Lankydama sesers šeimą šiame mieste ji su Vydūnu ir susipažino. Be kitų dalykų, minėjoje knygoje aprašyta, kaip J. Nainienė ir Vydūnas buvę Bronės ir Edvardo jaunesnio sūnaus Gedimino krikštatėviais netoli Švėkšnos Jatulių iš Jurgio Pliaterio įsigytame Gedminaičių dvare.

Savo atsiminimuose J. Nainienė mini, ir ne kartą, kad Vydūnas jai dovanojęs savo nuotraukas su dedikaciniais įrašais. Galia, bet jos neišliko. O mus pasiekė ši, iš sesers B. Jatulienės archyvo, kurioje Vydūnas su Tilžės lietuviais. Nuotrauka įdomi, daug sakanti, ir bent jau man nematyta. Gaila, ne visus žmones galima joje pažinti