Nemokamos teisinės paslaugos: kokios ir kam priklauso

Teisinių rūpesčių prispaustiems piliečiams nebūtina varstyti brangių advokatų durų – nemokama pirminė teisinė pagalba teikiama visose savivaldybėse ir su jomis bendradarbiaujančiose įstaigose.

Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinika gyventojus konsultuoja ne tik gyvai, bet ir nuotoliniu būdu, paslaugomis gali pasinaudoti ir kaimo gyventojai, Turintys prieigą prie kompiuterizuotos darbo vietos.

Įstaigos direktorė Viktorija Medžiaušaitė pastebi, kad dalis gyventojų nedrįsta naudotis tokiomis paslaugomis, nes mano, kad jos skirtos tik mažiausiai uždirbantiems. Valstybės finansuojamas advokatas skiriamas tik tiems, kurių pajamos nesiekia nustatytų rėžių, o teisę į nemokamą pirminę pagalbą – konsultacijas – turi kiekvienas Lietuvos gyventojas.

Kreipiasi įvairiais klausimais

Valstybės garantuojama pirminė teisinė pagalba apima platų spektrą paslaugų. Tai individualios konsultacijos, dokumentų rengimas, sutarčių peržiūra. Konsultantai padeda surasti ir suprasti teisės aktus, pataria dėl ginčų sprendimo būdų, ruošia taikos sutartis.

Daugiausia klausimų sulaukiama sutarčių ir šeimos teisės srityse. Gyventojus domina skolų išieškojimas, žalos atlyginimas, palikimo priėmimas, išlaikymo nustatymas, verslo steigimo, intelektinės nuosavybės apsaugos, darbuotojų teisių klausimai.

Pasitaiko ir kurioziškų situacijų. „Sykį kreipėsi žmogus, mažiausiai 20 metų praleidęs visus terminus pažeistoms teisėms apginti, – stebisi teisininkė. – Sulaukėme ir prašymo padėti gauti asmens tapatybės dokumentus dirbtinio intelekto sistemai.“

Konsultuoja ir studentai

Paprastai pirminę teisinę pagalbą teikia teisinį išsilavinimą turintys savivaldybių tarnautojai, advokatai ar specialistai iš viešųjų įstaigų. VU Teisės klinikoje gyventojus konsultuoja teisės diplomo siekiantys studentai, kurių paslaugų kokybę užtikrina patyrę teisininkai, advokatai, dėstytojai. Teisės klinikos modelis ypač populiarus užsienio šalyse, nes studentams leidžia įgyti praktikos, o visuomenei užtikrina didesnę nemokamų paslaugų pasiūlą.

V. Medžiaušaitės teigimu, dažnai pirminės konsultacijos pakanka gyventojų poreikiams patenkinti. Jei situacija sudėtingesnė, reikalauja dalyvavimo teisme, konsultantai rekomenduos kreiptis į advokatą ir padės užpildyti prašymą dėl valstybės garantuojamos antrinės teisinės pagalbos. Antrinė pagalba apima dokumentų rengimą, gynybą ir atstovavimą ginčo sprendimo institucijose bei teismuose, įskaitant vykdymą. Egzistuoja situacijos, kai valstybė visiškai apmoka šios pagalbos išlaidas, bet dažniausiai pagalba nemokamai teikiama tik tiems, kurių pajamos nesiekia tam tikro dydžio.

Pagal VU inf.