Nemuno deltos upėse – lietaus sunešto purvo vonios

purvina upe_rusnejeSekmadienio rytą į Nemuno paplūdimius ir žvejybos vietas susirengę žmonės gerokai nustebo pamatę upių vandenį: vietoje įprasto skaidraus, žalsvai melsvo atspalvio vandens upėmis tekėjo balintos kakavos spalvos sudrumstas vanduo, kuokštais plūduriavo žolynai ir putos. Tad suvažiavusiems mintys apie maudynes ar žvejybą sklaidėsi kaip rūkas. Kas gali žengti į neaiškios kilmės purvo vonią?..

 

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad ankstų sekmadienio rytą išvedusi pasivaikščioti savo šunį, nustėro, kai pamatė Pakalnės upe tekantį dumbliną vandenį. Pasak seniūnės, pirma mintis buvo, ar tik nebus nutikusi kokia nors avarija nuotekų valymo įrenginiuose? Tačiau Rusnės ar Šilutės kanalizacijos nuotekos plauktų visai kitomis upėmis – Šyša, Atmata, Skirvyte, tik ne Pakalnės upe.

Tik vėliau atsitokėjus seniūnei ir kitiems neįprastą reginį mačiusiems rusniškiams atėjo mintis, kad tai gali būti prieš kelias dienas Vilnių ir kitas vietoves užtvindžiusių liūčių nuotekos. Jos per dvi – tris dienas pasiekė Nemuno deltos upes. Nežinia, kada – gal jau šeštadienio vėlų vakarą – molingo purvo spalvos vanduo pasiekė Nemuno žemupį.

Tik sekmadienio vakare Rusnės salos upių vanduo pradėjo atgauti įprastą skaidrumą ir spalvą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus specialistė Audronė Jurjonienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad žmonės, pamatę tokį vandenį, turėtų susilaikyti nuo maudynių. Pasak specialistės, galima tik įsivaizduoti, kokių nešvarumų, o gal ir cheminių teršalų galėjo lietus nuplauti įmonių teritorijose, didmiesčio gatvėse, apsemtuose sandėliukuose ir kitur.
Todėl A.Jurjonienė pataria nesimaudyti ir nenaudoti Nemuno deltos upių vandens tol, kol Savivaldybė nepaskelbs naujų šių vietų vandens tyrimų rezultatų.

Šilutės r. savivaldybės sanitarijos inspektorius Jonas Čeponis „Šilutės naujienoms“ pirmadienį sakė, kad jau žino apie Atmatos upe atplaukusius nešvarius vandenis. Jis sutinka, kad tai galėtų būti iš Vilniaus krašto po liūčių Nerimi į Nemuną sutekėję liūčių vandenys su visu tuo, ką jie nuplovė. Be to, pirmadienį sanitarijos inspektorius gavo žinią, kad šeštadienio rytą dar ir Kauno HES nuleido perteklinį vandenį iš Kauno marių.

Pasak J.Čeponio, įprastai Savivaldybės užsakymu vandens kokybė visuose rajono paplūdimiuose tikrinama kas porą savaičių. Tačiau dabar, kai įvyko toks nežinomų teršalų pliūpsnis, jis prašys tyrimų laboratorijos atlikti papildomus tyrimus ir kuo skubiau informuos gyventojus apie rezultatus.

J.Čeponis prašo žmones šiuo metu nesimaudyti Nemuno deltos upėse, nenaudoti jų vandens.