Nenaudinga šilumininkų sutartis – ne nuosprendis

SVEKSNOS PSICHVšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės psichiatrijos departamento, veikiančio Švėkšnoje, vedėjas Artūras Mažrimas nebenori švaistyti ligoninės lėšų brangiai šilumai. Mat ligoninę šildanti įmonė „Lamberta“ šią paslaugą tiekia neįtikėtinai didelėmis kainomis – čia 1 kv. metro patalpų šildymo kaina tarp Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų yra pati didžiausia.

„Šilumininkų sutartis – tai ne mirties nuosprendis“, – sako A.Mažrimas ir tikisi nutraukti šilumos tiekimo sutartį su UAB „Lamberta“. Įstaigos vadovas planuoja ligoninės katilinėje, šalia „Lambertos“ valdomų katilų, sumontuoti savus biokatilus. Tada ligoninė šilumą galės gamintis pati, kūrendama pigiausią ir ekologiškiausią kurą – biokurą.

Tikėjosi įsitaisyti 20-čiai metų

2005 metais UAB „Lamberta“, įrengusi tuometinės Švėkšnos psichiatrijos ligoninės katilinėje naujus skalūninės alyvos katilus, sutartimi įtvirtino nuostatą 20 metų tiekti šilumą.

Ligoninė brangiai mokėjo už šilumą dar ir todėl, kad pastatai buvo „kiauri“. Tikėtasi, kad įgyvendinus pastatų ir energetinių sistemų modernizavimo projektą, kuriam beveik 8 mln. litų skyrė ES struktūriniai fondai, išlaidos šilumai žymiai sumažės. Tačiau 2012 metais departamento renovavimo darbai buvo baigti, o lauktas ekonominis efektas – beveik nepastebimas.

Pasak A.Mažrimo, palyginus 2012 metų pirmaisiais mėnesiais, kai buvo šildomi dar neapšiltinti pastatai, ir 2013 metais, po renovacijos, tuo pačiu laikotarpiu suvartotą šilumą, paaiškėjo, jog suvartojimas sumažėjo apie 20 procentų.

Tačiau šilumininkai sugebėjo padidinti šilumos tiekimo kainą apie 10 procentų. Tad ekonomijos beveik neliko.

Šilumininkai aiškino, kad šilumos kaina padidėjo dėl katilinėje naudojamo kuro – skalūninės alyvos – kainos augimo.

Vaduosis nuo „auksinės“ šilumos tiekėjų

Pasak A.Mažrimo, Sveikatos ministerijos duomenimis, Psichiatrijos departamente 1 kv. m šildymo kaina yra net 2,5 karto didesnė, negu už šildymą moka brangiausiai šildoma šalies gydymo įstaiga.

Toks šokiruojantis faktas įstaigos vadovą pastūmėjo ieškoti sprendimų, kaip departamento uždirbamas lėšas, gautas už gydomus pacientus, naudoti efektyviau. Kitaip tariant, mažinti išlaidas šilumai ir didinti lėšas gydymo paslaugų kokybei.

Ketvirtą magistro diplomą įgijęs ir 23-čius metus vadybinį darbą dirbantis A.Mažrimas neslepia plano įstaigą šildyti savomis jėgomis: įstaiga turi tokiam darbui visus reikalingus žmones, turi erdvią katilinę, belieka sumontuoti ekonomiško kuro katilus ir nutraukti įstaigą žlugdančią šilumos tiekimo sutartį su „Lamberta“.

Ydinga ir nenaudinga sutartis

A.Mažrimo iniciatyvą pastatus šildytis pigesniu kuru ir savo įstaigos pajėgomis remia Jūrininkų ligoninės vadovas Jonas Sąlyga ir Sveikatos apsaugos ministerija.

Praėjusį trečiadienį Psichiatrijos departamentą aplankė Sveikatos ministerijos Turto valdymo poskyrio vyriausiasis specialistas Petras Mickus ir Investicinių programų vyr. specialistas Mindaugas Žilinskis. Jie apžiūrėjo departamento valdomus pastatus bei katilinę.

P.Mickus pasakojo, kad 2010 metais Klaipėdos apskrities administracija perdavė Klaipėdos jūrininkų ligoninei buvusią Švėkšnos psichiatrijos ligoninę su ydinga ir nuostolinga šilumos tiekimo sutartimi. P.Mickaus žodžiais tariant, sutartis yra „tiesiog chuliganiška“ – Psichiatrijos departamentas Švėkšnoje priverstas pirkti šilumą iš įmonės, kuri savo katilinėje naudoja patį brangiausią ir nuodingiausią kurą – skalūninę alyvą.

Sveikatos apsaugos ministerija palaiko A.Mažrimo siekį įstaigą šildyti ekonomiškiau. Ministerijos Investicinių programų vyr. specialistas M.Žilinskis informavo, kad jau paduotos paraiškos keturias biokuro katilines statyti iš Klimato kaitos specialiosios programos. Programą finansuoja ES fondai. Viena iš tų katilinių jau kitą vasarą bus pastatyta Švėkšnoje.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tikisi, kad Šilutės rajono savivaldybės Taryba ir jos valdoma „Šilutės šilumos tinklų“ įmonė geranoriškai tarpininkaus ir padės Psichiatrijos departamentui Švėkšnoje įgyvendinti pigesnės šilumos gavybos sumanymus.