2020 m. sausio 31 d. 15 val. – tai paskutinis laikas, kai gyventojai, šiemet suplanavę statyti saulės jėgainę iki 10 kW galios, turi deklaruoti savo planą Aplinkos projektų valdymo agentūrai. Tik deklaravę savo ketinimą būsimos saulės energijos jėgainės statytojai gali tikėtis gauti kompensaciją – 320 Eur už 1 kW jėgainės galios.
„Taigi, jėgainės statytojai vienu trečdaliu ar ketvirtadaliu kainos gali atpiginti savo saulės energijos jėgainės statybą“, – sako UAB „Energetikos objektų statyba“direktorius Audrius Endzinas.
Jėgainių projektuotojai ir statybininkai rūpinasi užsakovų gerove
UAB „Energetikos objektų statyba“ jau nuo 2010 metų užsiima Saulės energijos jėgainių projektavimu, statyba ir visų reikiamų dokumentų sutvarkymu, kad perteklinė pagaminta energija iš elektros energetikos tinklų būtų sugrąžinta ją pagaminusiam vartotojui.
Bendrovės direktorius A. Endzinas džiaugiasi, kad visi privatūs asmenys, sugalvoję savo sodyboje pasistatyti saulės energijos jėgainę, jau keleri metai gali gauti ir Valstybės paramą. Didžiausia parama siekia 3200 Eur už 10 kW galios jėgainę.
Šiemet LR Vyriausybė biudžete tam paskyrė dvigubai didesnę paramos sumą, nei praėjusiais metais – 14 mln. Eur. Todėl, anot A. Endzino, būtų neatsakinga nepasinaudoti paramos galimybe. 2020 metais pasistatę jėgainę paramos negaus tik tie, kurie nedeklaruos savo planų iki š. m. sausio 31 dienos.
Verslo įmonėms, kurios planuoja šiemet statyti saulės jėgainę, parama nėra skiriama. Tačiau bendrovės, kurios yra PVM ir pelno mokesčio mokėtojos, gali pasiskaičiuoti pačios, kokią sumą jos sutaupys, jeigu įgyvendins statybų sumanymą.
Saulės energijos jėgainių projektuotojai ir statytojai, pasak A. Endzino, yra tiesiogiai suinteresuoti, kad žmogus, suplanavęs pasistatyti jėgainę privatiems poreikiams, pasinaudotų visomis galimomis Valstybės lengvatomis ir finansine parama.
Įgyvendino savo svajonę
Šilutės seniūnijos Paleičių kaimo ūkininkai Dalia ir Eugenijus Šulskiai jau kelios savaitės džiaugiasi savo saulės energijos jėgaine. Praėjusių metų pradžioje jie buvo deklaravę, kad planuoja statyti jėgainę, ir dabar neabejotinai gaus Valstybės paramą.
Dalia „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad šeima savo ūkyje augina kelias dešimtis mėsinių galvijų, parduoda jų vienerių metų prieauglį. Tokiam ūkiui reikia nemažai elektros energijos: jos pagalba veikia ventiliatoriai, pašarų gamybos bei gyvulių priežiūros įrengimai. Todėl ir buvo suplanuota, kad bent didesnę dalį energijos pasigamins patys, panaudodami saulės energiją.
Dalia stebėjosi, kaip greitai ir kokybiškai buvo atlikti visi saulės energijos jėgainės projektavimo, statybos ir pajungimo į bendrą elektros energijos sistemą darbai. Meistrus savo sodyboje kartkartėmis ji matė tik porą savaičių.
A. Endzinas aplankė naujosios jėgainės šeimininkus, kad išsiaiškintų, kaip jiems sekasi naudotis sukuriama energija. Pokalbio metu jis užsiminė, kad Valstybės finansinė parama skiriama ir rekonstruojantiems senas šildymo sistemas, ir diegiantiems šilumos siurblių „Oras – oras“ bei „Oras – vanduo“ sistemas. Nors tokių sistemų „Energetikos objektų statyba“ nestato, tačiau savo klientams gali patarti kaip pasirinkti geriausius tos srities specialistus.
Pasak A. Endzino, pasirenkantys statyti saulės energijos jėgaines ar šilumos sistemas, ir norintys gauti kompensacijas, tokius planus turėtų registruoti Aplinkos projektų valdymo agentūroje: www.apva.lt svetainėje iki šių metų sausio 31 d.
Rašyti atsakymą