Nepaprastas 480-asis Saugų gimtadienis: 30 kilometrų dviračiais ir „prisimatuota“ rekordinė klumpė

Valstybės dieną – Liepos 6-ąją, saugiškiai atšventė tikrai netradiciškai. Paminėtas ne tik gyvenvietės 480-asis gimtadienis, bet ir „prisimatuota“ įspūdingo dydžio klumpė bei suorganizuotas dviračių žygis, dviračių ratais sujungiant istorines seniūnijos vietas.
Pamatyti unikalų ir į Lietuvos rekordą pretenduojantį drožinį panoro gausus saugiškių ir jų svečių būrys.

420 kg sveriančią klumpę į Saugų gyvenvietės centrinę aikštę atvežė traktorius. Jos ilgis yra apie 2,57 m, plotis – 74 cm, aukštis – 60 cm, viduje ilgis 1,35 m (kojos dydis).

Dviratininkų kolona, apsukusi maždaug 30 kilometrų ratą, grįžo į Saugas.
Į žygį „Saugos 480“ išsiruošė 32 įvairaus amžiaus dviratininkai.

Rekordininkė – padėka V. Astrauskienei

Valstybės dienos minėjimas Saugose prasidėjo rekordinės klumpės pristatymu, kurią pagamino saugiškis Donatas Jaunius. Klumpės autorius „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad maždaug prieš 20 metų seno molinio namo sienoje Petreliuose buvo suradęs klumpę. Anais laikais molį minkydavo su šiaudais ir, matyt, sienoje liko namą stačiusio darbininko klumpė. D. Jaunius išsiaiškino, kad tas namas buvo pastatytas 1890 m.

Donatas vis galvojo, kaip tą seną klumpę pristatyti, įprasminti, ir jam kilo mintis padaryti didelę klumpę, simbolizuojančią senovinį radinį.

Klumpę saugiškis gamino apie mėnesį, iš išvirtusių ąžuolų, kuriuos buvo gavęs dovanų. Laiko šiam darbui jis atrasdavo tik vakarais. Tačiau paskutinę savaitę Donatas dirbo ir naktimis, nes gaminį reikėjo nušlifuoti, nupoliruoti, nulakuoti.

Klumpė rekordininkė bus Saugų miestelio puošmena, simbolizuojanti ir padėką seniūnijos darbuotojai Violetai Astrauskienei, kuri labai rūpinasi kultūriniu seniūnijos gyvenimu ir garsinimu.

Iš medžio išskaptavę didžiulę klumpę, saugiškiai sieks Lietuvos rekordo. Tai ne pirmas kartas, kai minint Valstybės dieną Saugose pasiekiamas rekordas. Prieš trejus metus saugiškiai pagamino didžiausią Lietuvoje žolynų ir gėlių karūną.

Numynė 30 kilometrų

Pasidžiaugę klumpe rekordininke, sušokę klumpakojį, saugiškiai išvažiavo į dviračių žygį, skirtą miestelio 480-osioms metinėms. 1540 metais Prūsijos raštuose buvo paminėti Saugų krašto kaimai, aprašyti juose gyvenę žmonės. Dviratininkus išlydėjo ir Bikavėnų kapela „Lolytėlė“.

32 dviratininkų kolona ir vienas bėgikas pajudėjo iš gyvenvietės centro ir apsukę ratą sugrįžo vėl. Dalyvių amžius įvairus, jauniausias – trečiokas Linaras, sugebėjęs įveikti visą maršrutą. Žygyje dalyvavo ne tik saugiškiai, bet ir svečiai iš Klaipėdos ir Šilutės.

Dviratininkai numynė apie 30 kilometrų. Virkytuose (Švėkšnos sen.) stabtelėjo prie mokyklos, kurioje mokėsi Jurgis Mikšas, užsuko į kaimo kapinaites, pasigrožėjo Norkaičių dvaru, apžiūrėjo dvaro kapines. Nepakartojamą įspūdį keliauninkams paliko Eidaičių piliakalnis (Gardamo sen.), šaltinis piliakalnio pašonėje, senojo vandens malūno liekanos ir nuoširdus sodybos šeimininkas J. Purlys.

Žygį tęsė stabtelėję ir apžiūrėję buvusio Lapynų dvaro liekanas, bandė apkabinti mažiausiai 400 metų senumo ąžuolą, augantį Tenenio pakrantėje. Toliau maršrutas vedė į Žemaitkiemį, aplankant evangelikų baptistų bažnyčią. Kelionės pabaiga – senosios Petrelių ir Kukorų kapinaitės.

Pagrindinis dviračių žygio „Saugos 480“ iniciatorius, bendruomenės narys Zigmantas Jaunius keliauninkus sužavėjo savo istorinėmis žiniomis ir sklandžiu pasakojimu apie lankomus objektus.

Vakarop žygeiviai pasitikti su garuojančiu avienos troškiniu, kurį meistriškai paruošė saugiškis Vaclovas, jam talkino bendruomenė „Saugų artuma“ ir nuotaikinga Inkaklių kapelos „Ašvelė“ muzika.

Pasistiprinę, pasiklausę muzikos, pasidalinę įspūdžiais ir patikinę, kad norėtų dar keliauti, vieni atsisveikino, kiti laukė kada galės kartu, su visais pasaulio lietuviais, užtraukti Lietuvos himną.

Vieningai sugiedoję Tautišką giesmę, saugiškiai užbaigė nepaprastai atšvęstą Saugų 480 metų gimtadienį.