Nepilnamečių narkomanų skaičiumi Šilutė lenkia aplinkinius rajonus

narkotikai rudminasŠilutės rajonas tarp 4 rajonų, priklausančių Tauragės apskrities vyriausiajam policijos komisariatui (AVPK), išsiskiria ypač dideliu narkotines medžiagas vartojančių jaunuolių skaičiumi. Situaciją suvaldyti bandantys Tauragės AVPK vadovai apie tai pasikalbėti ir atvyko į Šilutę.

Į pokalbį sukviesti mokyklų vadovai ir socialiniai pedagogai, Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) ir kitų institucijų atstovai, iš kurių tikėtasi išgirsti minčių apie padėtį konkrečiose įstaigose ir pasiūlymų.

Susirinkusieji šį kartą faktų į vatą nevyniojo: nors prevencinis darbas vyksta, rajone daug metų dirba Narkotinių medžiagų kontrolės komisija, tačiau apsvaigę mokiniai jau pastebimi ir pamokų metu, pakelių su marihuana randama šalia mokyklų, numanomi ir platinimu užsiimantys jaunuoliai.

Tik poveikio priemonių mokyklos beveik neturi, o daugumoje šeimų vaikų priežiūra nėra kam užsiimti.

Viešumo nesibaimino tik saugiškiai

Tauragės AVPK viršininkas Remigijus Rudminas sakė, kad lyginant Tauragės, Šilalės, Šilutės rajonų ir Pagėgių savivaldybės rodiklius akivaizdu, jog mūsų rajone užfiksuota daugiausia narkotines medžiagas vartojančių vaikų ir paauglių. Anot jo, ši statistika netrukus atsispindės ir nusikaltimų statistikoje.

Tiesa, R.Rudminas neneigė, kad problema aktuali visai Lietuvai.

Svečias pastebėjo, jog mokytojai neretai sako, esą ką mes galim padaryti, mūsų rankos surištos. Prabilti apie problemą pedagogai nenori dar ir todėl, kad tuomet prasidės svarstymai, jog gal tik šioje įstaigoje kažkas negerai, gal kitose tokių bėdų nėra.

Išties ir šį kartą norinčiųjų prabilti apie savąsias įstaigas daug neatsirado. Bene drąsiausi buvo saugiškiai. J.Mikšo pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Rasa Jakienė neslėpė, kad mokykloje narkomanijos problema jaučiama, neadekvačių mokinių poelgių pastebima ir pamokų metu. Gal todėl, kad mokykla stovi šalia kelio į Klaipėdą, gal ir dėl to, kad aplink jos pastatus yra galimybių vakarais pasislėpti jaunimui. Pernai mokytojai šalia mokyklos rado paketėlį su įtarimą sukėlusia medžiaga, kurią ištyrus patvirtinta, jog tai – marihuana. „Mums pagalbos reikia jau dabar. Gal pareigūnai galėtų dažniau budėti prie mokyklos?“ – svarstė pedagogė.

Atviras buvo ir Saugų vaikų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis – ir ši įstaiga jau susidūrė su narkomanijos problema. Ne kartą čia augantys vaikai buvo nuvežti į Psichikos sveikatos ir psichoterapijos centrą patikrinti, ar nėra vartoję narkotikų, gauta ir teigiamų rezultatų, nustatyta vartojusiųjų marihuanos.

Anot E.Judeikio, globotiniai paprastai tvirtina įtartinų medžiagų radę mokyklos stadione, bet tokios pasakos pedagogų jau neįtikina.

„Tas baubas nėra kažkur toli, jis – šalia mūsų“, – nelinksmai konstatavo direktorius, turintis įtarimų ir apie narkotikų platintojus. Tie jaunuoliai, pasak direktoriaus, yra tvirti, lengvai jų neprakalbinsi, tad belieka pasidžiaugti, kad su jais kalbasi specialistai.
E.Judeikis pasidžiaugė ir tuo, kad Šilutės policija į pranešimus apie narkotikus reaguoja akimirksniu, o R.Rudminas direktoriui dėkojo už atvirumą ir pagalbą policijai. Saugų pedagogus jis patikino, kad jau kitą dieną bus surengtas policijos susitikimas su jų bendruomene ir aptarti bendri būtini veiksmai.

Mokyklų teritorijose nerūkoma

Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos vadovas Pranas Avižinis susidūrė su kita problema. Mokyklos kieme buvo rūkymui skirta vieta, kur rūkydavo 18-19 metų moksleiviai, mat čia mokosi ir pilnamečiai. Bet kartą atvažiavę pareigūnai juos „apdovanojo“ baudomis, o mokyklos vadovai liko kalti, kad leido rūkyti mokymo įstaigos teritorijoje.

Dabar rūkaliai renkasi kitose vietose, kur, deja, turi daugiau galimybių ir narkotikų pavartoti, ir su svetimais susitikti.
R.Rudmino nuomone, auklėti turi ir mokyklų aplinka, joje pedagogai turėtų kovoti su rūkymu. Bet jis priminė, kad šįkart svarstoma kita problema – ji, kitaip nei rūkymas, pastebima ne iš karto.

Vainuto vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Laurinaitis klausė, ką daryti su tais vaikais, kurie jau pateko į narkotikų liūną. Mokykla neturi galimybės tikrinti vaiką. Vainutiškiai pastebėjo, kad jei vaikas žino, jog jo niekas nepatikrins, jis bando viską, bet kai žino, kad bus išaiškintas, nerizikuoja. Tuo Vainuto vidurinėje įsitikinta, kai įstaiga įsigijo alkotesterį.
Anot R.Rudmino, mokyklos vienkartinių testų gali gauti tiek, kiek reikia, o VTAS vedėja Indra Pranaitienė patikslino, kad patikrinti vaiką galima tik dalyvaujant jo įstatyminiam atstovui.

Šeimose trūksta bendravimo

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Šimelionis priminė, kad Savivaldybėje jau daug metų veikia Narkotikų prevencijos ir kontrolės komisija. Jis sakė, kad pradėjus dirbti naujiems savivaldybės vadovams pasipylė prašymai finansuoti įvairią prevencinę veiklą, bet prašytojams tegalėjo patarti planuoti tokią veiklą iš anksto, o ne metų pabaigoje. Rekomenduojama dalyvauti kitose programose ir taip gauti lėšų veiklai su mokiniais.

Minėtosios komisijos sekretorė Vida Kubaitienė vardijo, kiek kartų komisija posėdžiavo ir kokie specialistai joje dirba, kokiose sveikos gyvensenos programose dalyvauja mokyklos. Ji taip pat pastebėjo, kad niekada komisijai nebuvo pateikti tokie dideli narkotikus vartojančių vaikų skaičiai kaip šiemet. Mūsų rajonas, pasak V.Kubaitienės, garsus ir dar pagal vieną rodiklį – kaip daugiausia vaikų į socializacijos centrus išgabenantis rajonas.

Komisija kreipėsi į policiją dėl naktimis veikiančių lombardų, kuriuose narkomanai gali realizuoti vogtus daiktus net naktimis, prašyta ir budėti viešuose renginiuose. Situaciją, anot V.Kubaitienės, žino ir prokuratūra, ir policija.

Visiems skaudžia visuomenės žaizda situaciją vadino Šilutės klebonas Stasys Toleikis. Jis pastebėjo, kad jaunas žmogus nori viską išbandyti, tikėdamasis, kad nuo vieno karto nieko bloga nenutiks. Dar viena kvaišalų plitimo priežastis, anot S.Toleikio, yra susvetimėjimas šeimose, trūksta atviro tėvų ir vaikų bendravimo.

Daug padaryti turi valdžia

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė kėlė apylinkės inspektorių trūkumo problemą. Vienas inspektorius dabar aptarnauja 3 seniūnijas, tad, kad ir labai stengiasi, laiku visko sužiūrėti negali. „Tai nenormalu“, – sakė seniūnė.

R.Rudminas neneigė, kad policijoje vyksta kaita, daug pareigūnų išeina iš darbo, o policija laukia jaunų, išsilavinusių žmonių. Rusniškiams jis žadėjo, kad jie neliks be apylinkės inspektoriaus.

VTAS vedėja I.Pranaitienė sakė, kad vienu susėdimu išspręsti narkomanijos problemą yra nerealu. Įrankis šioje kovoje yra informacija, o jos iš mokyklų gaunama mažai ir per vėlai. „Neužmirškim šeimos, griebkim tėvus ir nebijokim teikti informacijos, kalbėkim garsiai. Jei bijosim, liksim nuošaly, po pusmečio dar didesnius skaičius turėsim“, – ragino vedėja.

Rajono Tarybos narė Stasė Skutulienė sakė turinti mažai vilties, kad ir šis pokalbis duos naudos. „Viską dėl vaiko padaryti gali tik šeima, bet ko galime norėti iš šeimų, kurios neturi darbo ir per pusę gyvena Lietuvoje ir užsienyje? Svetimi nepadarys, neišauklės, tad pirmiausia dar daug valdžia turi padaryti dėl šeimos“, – reziumavo ji.