Ankstų birželio 6-tosios rytą įvyks unikalus reiškinys – Veneros tranzitas – Venera praskries priešais Saulės diską. Veneros pozicija tarp Žemės ir Saulės vadinama „Veneros tranzitu”. Tai antrasis ir paskutinis Veneros tranzitas per Saulę šį šimtmetį. Kitas pasikartos tik po 105 metų – 2117 m. gruodžio 11 d. ir 2125 m.
Tai vienas rečiausių astronominių įvykių. Nuo 4 tūkst. metų prieš Kristų iki 2 tūkst. metų po Kristaus buvo vos 81 Veneros tranzitas. Žmonės stebėjo vos šešis jų – 1639, 1761, 1769, 1882 ir 2004 metais.
Šio reiškinio nekantriai laukia ne tik astronomijos mėgėjai bet ir mokslininkai. Sebėdami nuo Žemės paviršiaus ir iš kosmoso jie tikisi gauti informacijos, kuri pravers egzoplanetų tyrimams. Juk iš arti stebėsime, kaip Žemės tipo planeta praskrieja priešais Saulės tipo žvaigždės diską. Pro planetos atmosferą prasiskverbę Saulės spinduliai suteiks žinių apie sudėtingus Veneros atmosferos sluoksnius.
NASA duomenimis, Lietuvoje bus matoma, kaip Venera padarys lanką Saulės viršuje. Lietuvoje matysime tik tranzito pabaigą. Tranzitas prasidės apie 1 val. 5 min. Lietuvos laiku, tačiau bus matomas maždaug nuo 3 val. 50 min (Saulei pakilus virš horizonto) iki 7 val. 50 min. ryto. Astronomai rekomenduoja ieškoti šviesaus horizonto rytų pusėje. Iš viso Veneros keliavimas pro saulę truks apie 6 valandas 40 minučių.
Medikai primena, kad labai pavojinga žiūrėti į Saulę pro žiūronus ar teleskopą. Stipri šviesa gali negrįžtamai sužaloti akis. Būtina naudoti specialius filtrus, sulaikančius didžiają dalį net tik matomų, bet ir nematomų (UV, IR) spindulių. Stebint plika akimi taip pat reikia naudoti specialius akinius.
Rašyti atsakymą