Nepriklausančią valstybės išmoką paėmusi šeima ją atiduos su kaupu

pinigaiNeseniai įsiteisėjo Šilutės apylinkės teismo įsakymas, kuriuo viena Šilutės seniūnijos šeima, auginanti du vaikus, privalės grąžinti Savivaldybei neteisėtai gautas išmokas vaikui auginti.

Tokie atvejai, kai į teismą dėl permokėtų išmokų tenka kreiptis Savivaldybės Socialinės paramos skyriui nėra dažni, mat dauguma šeimų, valstybės išmokas gavusių neteisėtai, jas grąžinti sutinka geranoriškai. Šiuo atveju buvo kitaip: beveik prieš metus ne kartą įspėta šeima visokiais būdais vilkino pinigų grąžinimą, dėl to dabar jai teks pakloti dar didesnę sumą, t.y., sumokėti dar ir teismo bei antstolių išlaidas.

Beveik visada susitaria geranoriškai

Kaip žinia, visos vaikus auginančios šeimos Lietuvoje gali gauti socialines išmokas, jeigu pristato reikiamus dokumentus Socialinės paramos skyriui.

Išmokas vaiko auginimui, vadinamuosius vaiko pinigus, turi teisę gauti šeimos, kurių vidutinės visų šeimos narių pajamos vienam žmogui per mėnesį yra mažesnės negu 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio. Šiuo metu tai sudaro 153 eurus. Šeimos pajamos skaičiuojamos pagal praėjusių kalendorinių metų, iki teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, pajamas.

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus teisininkas Vaidas Kuzas sakė, jog Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Valstybine mokesčių inspekcija kasmet atlieka šeimų, gaunančių išmokas vaikams, pateiktų duomenų apie pajamas patikrinimus. Tokių priemonių imtasi todėl, kad Lietuvoje vis dar dažni yra bandymai nuslėpti savo realias pajamas. Be to, pasitaiko, kad neteisingus duomenis šeimos kartais pateikia todėl, jog tiesiog neatidžiai skaičiavo savo pajamas.

Pasak V.Kuzo, būtent tokių patikrinimų metu nustatomos šeimos, kurios išmokas gauna neteisėtai, nes iš tiesų tų šeimų pajamos viršija nustatytą valstybės remiamų pajamų dydį. Tų šeimų pavardės pateikiamos Savivaldybės administracijai, kuri turi pasirūpinti išieškoti neteisėtai išmokėtus pinigus.

Beveik visada su neteisėtų išmokų gavėjais pavyksta susitarti geranoriškai, dauguma jų sutinka grąžinti pinigus. Tiems, kam sunku tai padaryti iš karto, leidžiama mokėti dalimis, net po keliasdešimt eurų kas mėnesį.

Laiką tempė, kiek galėjo

Tačiau kitaip nutarė minėtoji Šilutės seniūnijos šeima, pirmąjį įspėjimą dėl neteisėtai gautų pinigų – tuomet 572 litų (dabar – beveik 166 eurų) – gavusi dar 2014-ųjų gruodį. Skola jiems buvo priskaičiuota nuo tų pačių metų sausio pradžios.

Tuomet sutuoktiniai net nereagavo į Socialinės paramos skyriaus specialistų raštišką raginimą iš naujo deklaruoti pajamas ir atvykti į skyrių tartis dėl permokos grąžinimo. Bet šių metų sausio pabaigoje gavę pakartotinį įspėjimą jie atvyko tartis į skyrių.
Pokalbio metu šeima pripažino, kad pateikė klaidingus duomenis apie savo praėjusių metų pajamas. Jie pažadėjo, kad pradės mokėti pinigus dalimis nuo kovo mėnesio, tačiau… tai ir vėl liko tik pažadai. Iki vasaros vidurio šeima tempė laiką, ne kartą nurodė įvairias priežastis, dėl ko negali grąžinti pinigų. Nebeapsikentę Socialinės paramos skyriaus vadovai surašė pareiškimą teismui.

Rugpjūčio 4 dieną teismas patenkino Savivaldybės pareiškimą dėl permokėtos išmokos grąžinimo ir išdavė įsakymą dėl skolos išieškojimo iš skolininkų. Be to, šeimai papildomai teks sumokėti ir bylinėjimosi išlaidas.

Pasak V.Kuzo, per 20-ies dienų laiką, kol įsiteisėjo teismo įsakymas, šeima galėjo išvengti dar didesnių išlaidų – ji galėjo bent tada sumokėti tuos 166 eurus. Tačiau to nepadarė, todėl teismo sprendimas pateiktas antstolių kontorai. Tad dabar skolininkams papildomai teks atlyginti dar ir antstolių išlaidas.

“Visada prašome, kad žmonės atidžiai skaičiuotų savo pajamas ir Socialinės paramos skyriui pateiktų tik teisingus duomenis, kad ateityje netektų gautų išmokų grąžinti. O jei jau taip nutiko, kviečiame ateiti į skyrių, tartis dėl grąžinimo terminų ir bent dalimis mokėti skolą. Taip šeimos išvengtų papildomų išlaidų”, – sako V.Kuzas.