Nerūkymo dienos akcija meta iššūkį rūkantiems šilutiškiams

nerukymo diena DSCN8596Žalingo įpročio – rūkymo – sukelti padariniai kasdien pražudo šimtus tūkstančių gyvybių. Vien faktas, kad kas 8 sekundes pasaulyje miršta žmogus, o mirties priežastis – tabako sukelti padariniai, verčia susimąstyti ne tik potencialius rūkalius, bet ir gyvenančius šalia jų.

Ta proga jau šeštus metus Šilutėje rengiama vienos dienos akcija „Gimiau nerūkantis“. Minint dvi svarbias datas – gegužės 31-ąją – Pasaulinę dieną be tabako, ir birželio 1-ąją – Tarptautinę vaikų gynimo dieną, Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė, rajono savivaldybės atstovai lankosi Šilutės ligoninėje ir pasveikina paskutinįjį gegužės savaitgalį gimusius naujagimius bei jų tėvelius.

Pagrindinis akcijos tikslas – matant visuomenėje, o ypač tarp moterų vis labiau plintantį rūkymą, informuoti apie žalingus jo padarinius ir paraginti saugoti vaikų bei kiekvieno žmogaus sveikatą.

Valią ugdyti padeda ir vaikainerukymo diena DSCN8589

Akušerijos – ginekologijos skyriuje viešnios padovanojo naujagimiams akcijos marškinėlius su užrašu „Leiskit gimti ir augti sveikam“, tėvams – knygutes apie rūkymo žalą, o jaunoms mamoms įteikė gėlių.

Kalbėtis apie rūkymą sutiko ir visų trijų šiemetinių naujagimių – vienos mergytės ir dviejų berniukų – mamos bei vienas tuo metu palatoje buvęs tėtis.   Vainuto seniūnijoje Balčių kaime gyvenanti Violeta Krakytė džiaugėsi savo pirmagime Gerda. Ji sakė niekada nerūkiusi ir mielai priėmė dovanas.

Antrieji aplankyti jauni tėvai iš Gorainių kaimo, sulaukę antrojo vaikelio. Mama Vaida taip pat nerūko, o tėtis Vitalijus Jurgaitis, giliai atsidusdamas, atviravo, kad su cigarete „draugauja“ ne vienerius metus. Dėl šio įpročio jaunas vyras jaučia vidinę graužatį. Jis sakė suprantantis, jog privalo mesti rūkyti ne tik dėl savo sveikatos, bet ir dėl artimųjų, todėl ugdo savyje valią nerūkyti.

Trečioji aplankyta mama šilutiškė Oksana Ežerinskienė buvo atviresnė, – prisipažino, jog prieš kelerius metus rūkė. Šio žalingo įpročio Oksanai pavyko atsikratyti gimus antrajam vaikeliui. O pasaulį išvydęs trečiasis kūdikis tik dar labiau sustiprino valią daugiau niekada nepaimti į rankas pražūtingos cigaretės.

Moteris ir cigaretė – nesuderinama

Paklaustas, ar dažnai tenka gydyti moteris, kurios savo įsčiose nešioja gyvybę ir rūko, Akušerijos – ginekologijos skyriaus vedėjas Gediminas Vaičiūnas sakė, jog šiuo metu vis dažniau mato liūdinančius faktus – rūkančių moterų daugėja.
„Moteris ir rūkymas – nesuderinami dalykai. Deja, pasitaiko tokių moterų, kurios laukiasi, tačiau iš rankų nepaleidžia cigaretės. Gaila, kad žmonės negalvoja apie pasekmes. Rūkymas sukelia apsigimimus, augantys vaikai neturi atminties, nesukaupia dėmesio“, – sakė G.Vaičiūnas, pridurdamas, kad geriau jau moterys rinktųsi saldainius.

G.Vaičiūnas ir gatvėje dažnai pastebi rūkančias ir to nesidrovinčias moteris. Medikas priminė neseniai praūžusią miesto šventę, kurios metu ne viena jauna moteris vidury minios, prie vaikų, kitų žmonių, traukė cigaretes ir nesusimąstė, kokią žalą daro aplinkiniams. O ką jau kalbėti apie piktybišką savo sveikatos žalojimą.

Nauji įstatymai parodė rezultatus

nerukymo diena DSCN8602 1Gegužės 1 d. įsigaliojo Seimo įtvirtintas draudimas asmenims iki 18 metų rūkyti (vartoti) tabako gaminius ar jų turėti.

Paklausta, kokių pokyčių po įsigaliojusių draudimų pastebėta rajone, Šilutės policijos komisariato Prevencijos poskyrio vyr. specialistė Audronė Luganeckienė, dirbanti su nepilnamečiais, sakė, jog akivaizdžiai viešose vietose sumažėjo rūkančių paauglių. Anksčiau paaugliai, tarsi tyčiodamiesi rūkydavo nesislapstydami.   Anot A.Luganeckienės, vien per šių metų gegužę, įsigaliojus naujiems draudimams dėl rūkymo viešose vietose, buvo surašyti du protokolai nepilnamečių tėvams ir net 9 – paaugliams nuo 16 iki 18 m. Per tą patį mėnesį nubaustas vienas pilnametis, kuris pirko cigaretes nepilnamečiams, taip pat surašytas protokolas ir parduotuvės, kurioje buvo paaugliams parduotos cigaretės, savininkams. Net 10 protokolų surašyta asmenims, kurie gegužės mėnesį su rūkstančia cigarete sulaikyti bendrojo lavinimo įstaigų teritorijose.

Nuo šių metų gegužės 1 d. įsigaliojusiame Kodekse įtvirtinta, kad nepilnamečių rūkymas ar tabako gaminių (ar elektroninių cigarečių) turėjimas užtraukia baudą nuo 14 iki 28 eurų su gaminių konfiskavimu. Bauda už jaunesnių kaip 16 metų asmenų nusižengimą skiriama tėvams. Už pakartotinius nusižengimus bauda sieks nuo 28 iki 86 eurų su tabako gaminių konfiskavimu.

Rūkymas – viena mirties priežasčių

Daugelyje šalių rūkymas yra pagrindinė mirčių priežastis. Lietuvoje kasmet dėlrūkymo sukeltų ligų miršta daugiau kaip 7 000 žmonių. Tabako rūkymas yra svarbiausias lėtinių neinfekcinių ligų rizikos faktorius, sąlygojantis 25 proc. visų mirčių nuo širdies kraujagyslių ligų, 30 proc. mirčių nuo vėžio, 70 proc. nuo kvėpavimo sistemos ligų.

Paradoksalu, bet paklausus paauglį, kodėl jis rūko, dažniausiai išaiškėja, kad jis nori atrodyti nepriklausomas ir vyresnis, o suaugę vyrai tvirtina, kad rūkydami jaučiasi jaunesni.

Pagrindinė priežastis mesti rūkyti – tai rūkymo sukeliama ardančioji žala, kuri nėra pastebima iš karto. Žmonės rūko todėl, kad mato, kaip tai daro kiti. Rūkymas dar neišsprendė nė vienos problemos, pasakojimai, kad cigaretės dūmas mažina stresą, leidžia susikaupti – pasakos, kurias galima išgirsti ir iš narkomanų apie narkotikų naudą.

Nikotinas – stipriai veikiantis neurotoksinas, kuris anksčiau buvo plačiai naudojamas naikinti vabzdžius kenkėjus. Vienoje cigaretėje yra apie 1 mg absorbuoto nikotino. Ši medžiaga veikia mūsų organizmą stipria jėga, iššaukia pripratimą, panašų į polinkį narkotikams. Visi gyvi sutvėrimai, turintys išvystytą nervinę sistemą, yra labai jautrūs nikotinui.

Tabako dūmuose yra daugiau nei 3000 cheminių junginių, tarp jų ir kancerogeninių, kurie keičia genetines ląsteles. Nuo rūkymo kas 8 sekundes pasaulyje miršta žmogus, per metus – 2 milijonai, o ateityje šis skaičius išaugs iki 10 milijonų. Nuo 1950 m. tabakas užmušė 62 milijonus žmonių – daugiau nei žuvo per Antrąjį pasaulinį karą.

Kai kas sako, kad žalingi įpročiai – tai asmeninis kiekvieno reikalas. Tačiau tabako dūmus įkvepia ir nerūkantieji, ir taip pat nuodijasi. Tai vadinama pasyviu rūkymu. Būti 6-8 valandas uždaroje prirūkytoje patalpoje tas pats, kas surūkyti daugiau nei 5 cigaretes.

Rūkančių moterų kenčia ne tik širdis ir bronchų sistema, bet ir vaisingumo funkcija. Jei moteris per dieną surūko 10 cigarečių, ji rizikuoja likti nevaisinga  dažniau nei nerūkanti. Jei tuo pačiu metu ji geria kontraceptines tabletes, rizikuoja net mirti. Mat nerukymo diena DSCN8598 1rūkymas vartojant hormoninius preparatus padidina širdies ligų riziką dvigubai, tai gresia jaunų moterų infarktu.

Nėštumas retai kada vystosi tinkamai, jei moteris rūko. Neteisinga placentos padėtis, priešlaikinis gimdymas, vaiko vystymosi sutrikimai – štai rūkymo pasekmės. Rūkančios moterys dvigubai dažniau patiria persileidimus.

Cigaretėse esantys kancerogenai veikia ir odą, rūkančiųjų ji senėja labai greitai. Papilkėjusi veido oda, patinę ir patamsėję paakiai – galima vardinti be galo. Atsiranda gilios raukšlės. Esančios cigaretėse medžiagos ardo odos kolageno ir elastino ląsteles, tad oda gana greit apdrimba, netenka elastingumo.

Retai kada rūkanti moteris turi gražius nagus ir plaukus, nes dėl rūkymo susiaurėja kraujagyslės, todėl sunkiai įsisavinami vitaminai ir mineralai, tad daugiausiai kenčia nagai ir plaukai. Nagai įgyja gelsvą atspalvį, sluoksniuojasi ir lūžinėja, plaukai išsausėja, išretėja.

Nuo rūkymo kenčia ir dantys, geltonas apnašas sunku pašalinti. Rūkymas pažeidžia ne tik emalį, bet ir dantenas, kraujuojančios dantenos ir kariesas – nuolatiniai nusiskundimai. Kvapas iš burnos – irgi niekur nedingstantis palydovas.

Vis dėlto dauguma mūsų galvoja, kad negeri dalykai vyksta su visais kitais, tik ne su mumis. Tačiau tai – savęs apgaudinėjimas.

Rūkymas – tai narkomanijos rūšis, o mesti rūkyti tikrai nelengva. Reikia rasti savyje motyvacijos ir valios, kad pavyktų atsikratyti to, kas kenkia kūnui – tik tuomet tapsime iš tiesų laisvi, sveiki ir laimingi.