Nerūkyti nieko nekainuoja + testas

CigaretteNarkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas), artėjant dar vienam tabako gaminių brangimui, ragina rūkalius įvertinti šiam žalingam įpročiui kasdien iššvaistomus pinigus.

Interaktyvi skaičiuoklė „Nerūkyti nieko nekainuoja“, skelbiama internete, leis apskaičiuoti, kiek pinigų rūkalius jau išleido rūkydamas ir kiek išlaidų turės ateityje. Taip pat skaičiuoklė padės įvertinti, kiek gyvenimo metų rūkantysis jau prarado.

Departamentas, primindamas rūkantiesiems apie šio žalingo įpročio sukeliamą didžiulį asmeninių finansų nutekėjimą, skatina susimąstyti apie metimo rūkyti teikiamus privalumus.

Išlaidauti galima racionaliau

Nors pasaulinė ekonominė rūkymo žala skaičiuojama šimtais trilijonų Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių, apie finansinius nuostolius, kuriuos patiria kiekvienas rūkantysis asmeniškai, dažnai pamirštama.

„Paradoksalu, kad didelė dalis rūkančiųjų, kurie pastaraisiais metais patiria finansinius sunkumus, apkarpo savo biudžetą daugelyje sričių, tačiau sąmoningai vengia suskaičiuoti, kiek galėtų sutaupyti, jei dabar pat nustotų rūkyti“, – teigia pagalbos metantiems rūkyti linijos konsultantė Rūta Balčiūnaitė.

Be jokios abejonės, metęs rūkyti žmogus staiga netaps turtuoliu, tačiau sutaupytas lėšas panaudos daug racionaliau.

„Negaliu sakyti, kad metus rūkyti, mano kišenės išsipūtė. Tikrai, ne. Tačiau po to, kai nugalėjau savo priklausomybę, pajutau, kad išlaidauju daug racionaliau. Ėmiau pirkti kokybiškesnius maisto produktus, drabužius, be to, daug daugiau dėmesio galiu skirti savo pomėgiams – motokrosui ir slidinėjimui. Rūkyti pradėjau būdamas dar paauglys. Tuomet galvojau, kad surūkydamas dvi cigaretes per dieną, pinigų stygiaus net nepajusiu, tačiau neįvertinau, kad laikui bėgant mano priklausomybė vystysis ir augant nikotino poreikiui dvi cigaretės virs dešimtimis“, –  savo prisiminimais dalinosi 22 metų rūkęs vilnietis Tomas.

Jei rūkyti nustočiau šiandien…

Itin dažnai pinigams ir toliau kapsint į balą, metimas rūkyti atidedamas kuo vėlesniam laikui. Ne paslaptis, kad rūkaliai dūmais paleidžia dideles sumas pinigų, net nesusimąstydami, kaip naudingiau būtų galima panaudoti išleidžiamus pinigus. Slenkant savaitėms, mėnesiams, metams ir netgi dešimtmečiams kol rūkaliams stinga ryžto, pinigų, išleidžiamų cigaretėms, kiekis gali panašėti į lobį.

Pamėginkime įsivaizduoti, kad rūkalius nustoja rūkyti tiesiog šiandien. Tarkime, kad vidutiniškai jis per dieną surūko pusę pakelio cigarečių ir tai jam kainuoja 4,50 Lt.

Toks žmogus:
* po 2 savaičių sutaupys 63 litus (to pakaktų 5 bilietams į kiną);
* po 1 mėnesio – 135 litus (to pakaktų mėnesio abonementui į sporto klubą);
* po 2 mėnesių – 270 litų, (to pakaktų kokybiškai avalynei įsigyti);
* po 3 mėnesių – 405 litus, (to pakaktų mėnesio buto nuomai);
* po 6 mėnesių – 810 litų, (to pakaktų dviračiui);
* po metų – 1642 litus, (to pakaktų išmaniajam telefonui);
* po 5 metų – 8212 litų, (to pakaktų turistinei kelionei į Niujorką dviems);
* po 10 metų – 16 425 litus, (to pakaktų automobiliui įsigyti).

Atidėjęs pinigus, skirtus cigaretėms į taupyklę, kiekvienas rūkalius suglums iš nuostabos pamatęs, kiek pinigų pavyko sutaupyti.

Netiesioginės išlaidos

Be jokios abejonės, rūkančiųjų patiriamos išlaidos neapsiriboja vien tik tabako gaminiams įsigyti išleidžiamais pinigais.

Negalima pamiršti, kad rūkaliai daugiau lėšų išleidžia sveikatos priežiūros išlaidoms ir naudoja daugiau vaistų.

Kiek reikės išleisti pinigų rūkymo sukeltoms ligoms gydyti, apskaičiuoti pabandę Ispanai, nustatė, kad tikrosios išlaidos vienam pakeliui cigarečių yra 107 eurai.

Užsienio šalyse rūkaliams tenka mokėti daug didesnes gyvybės, sveikatos, namų ir automobilių draudimo įmokas. Be to, nuo šio žalingo įpročio nukenčia net žmogaus nuosavybė: paprastai rūkaliams dėl visur įsisunkusio cigarečių kvapo sunkiau parduoti nekilnojamąjį turtą, automobilius ir kitus daiktus (pvz., baldus).

Reikia paminėti, kad rūkaliams darbo rinkoje dažnai tenka antraeilis vaidmuo. Vis daugėja darbdavių, kurie rūkančius asmenis į darbą priima nenoriai, gerai suvokdami, kad pastarieji daug dažniau sirgs bei daug laiko praleis tenkindami nikotino poreikį.

 Remiantis kitų šalių apskaičiavimais, rūkaliai uždirba 4-11 % mažiau nei jų nerūkantys kolegos, o tai, žinoma, nulemia mažesnes pensijų išmokas.

Netrukus tabako gaminiai vėl brangs

Artimiausias tabako gaminių branginimas numatomas 2012 m. kovo 1 d., kuomet padidinus specifinį akcizų tarifą, cigarečių kaina šoktels nuo 132 iki 140 Lt už 1000 cigarečių. Cigarečių pakelis vidutiniškai turėtų pabrangti apie 0,30 Lt.

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, nuo 2018 m. akcizo tarifas Lietuvoje visoms cigaretėms turės būti ne mažesnis nei 311 Lt už 1000 cigarečių (dabar jis siekia 221 Lt).

Departamentas skatina visus rūkalius įvertinti cigaretėms išleidžiamas pinigų sumas, mesti rūkyti ir įsigyti taupykles.

Departamentas visus rūkalius, jų šeimos narius ir draugus kviečia išmėginti skaičiuoklę „Nerūkyti nieko nekainuoja“, kuri yra Departamento interneto tinklalapyje http://www.ntakd.lt/testas/index.htmtestas